Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej

122
Od prawej: Andrzej Wiśniewski, Aneta Antoniak, gen. Krzysztof Nolbert, Tadeusz Antoniak, Piotr Stilger ZDJĘCIA: MARIA BIELSKI

Data 10 kwietnia 2010 roku już na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako dzień największej w historii Polski powojennej tragedii narodu polskiego. Na zawsze też będzie ona połączona z rocznicą wymordowania przez rosyjskiego barbarzyńcę elit państwa polskiego w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Smoleńsku, Starobielsku, Charkowie, Twerze, Kuropatwach, Bykowni i innych.

Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego już od 9 lat stara się upamiętnić te dwie tragedie tu, na ziemi amerykańskiej. W tym roku takie obchody odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie 10 kwietnia w Niedzielę Palmową. Miały one jednak inny wydźwięk niż wszystkie poprzednie. W związku z atakiem Rosji putinowskiej na niepodległą Ukrainę na uroczystości zostali zaproszeni również przedstawiciele społeczności ukraińskiej, gruzińskiej i niezależnej białoruskiej.

Główna część obchodów odbyła się na pięknym cmentarzu Amerykańskiej Częstochowy w alei pomiędzy pomnikiem Husarza, dłuta mistrza Pityńskiego, na którego cokole znajduje się tablica upamiętniająca ofiary z 1940 roku bestialsko zamordowane przez Sowietów a monumentem smoleńskim, na którym zainstalowano replikę tablicy – tej, którą zaraz po tragedii członkowie rodzin umieścili w miejscu katastrofy, a która potem została szybko usunięta przez Rosjan.

Od prawej: ojciec Marcin Ćwierz, konsul Adrian Kubicki i Marcin Luc –
Marszałek Parady Pułaskiego

Wśród wielu gości specjalnych obecni byli: konsul generalny z Nowego Jorku Adrian Kubicki, attaché obrony z Waszyngtonu – gen. Krzysztof Nolbert, konsul honorowy RP z Newarku, NJ – prof. Robert Schwartz, konsul honorowa RP z Pensylwanii Deborah Majka. Gościem honorowym uroczystości była sybiraczka Helena Knapczyk, prezeska Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP. Na uroczystości przybyli również Franciszek Piwowarczyk – członek Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Marcin Luc – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego, a także Iryna Mazur – konsul honorowa Ukrainy na stan Pensylwania – i Serge Shaliga reprezentujący niezależne Stowarzyszenie Białorusinów w Ameryce. W imieniu marszałka seniora Antoniego Macierewicza obecny był jego asystent Edmund Janniger, który odczytał od niego list. Marszałek, niestety, nie mógł być tym razem z nami, ponieważ w poniedziałek, następnego dnia, ogłaszał końcowy raport Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Katastrofy w Smoleńsku. Władze lokalne powiatu, w którym znajduje się Amerykańska Częstochowa, reprezentowała Denise Calafati, I zastępca Bucks County Recorder of Deeds. Licznie przybyli też członkowie organizacji polonijnych: Coalition of Polish Americans reprezentował dr Stanisław Śliwowski, Andrzej Burghardt – Kongres Polonii Amerykańskiej Oddział New Jersey oraz Teresa Romanowska – Oddział Południowej Pensylwanii, Kadeci Pułaskiego – Stanisław Bańkowski, Zygmunt Bielski – i dr Teofil Lachowicz – z Zarządu Główny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Jacek Szklarski – reprezentant Reduty Dobrego Imienia oraz Wojciech Michalik (SWAP Pl 12), Franciszek Gardyasz i Adam Stępień z Koła Przyjaciół Radia Maryja w New Jersey.

Harcerze z Hufców Warmia, NY i Podhale NJ

Jak zwykle obecne były Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku, New Jersey, New Britain, CT, oraz Stamford, CT, z koordynatorem Maciejem Rusińskim. Licznie przybyła również młodzież – harcerze z różnych zastępów z północno-wschodniej Ameryki pod przewodnictwem harcmistrza Adama Jańczuka z New Jersey oraz harcmistrzyni Marii Bielskiej z Nowego Jorku, a także młodzież z polskich szkół, również reprezentująca Zjednoczenie Polaków w Ameryce z Perth Amboy, NJ, oraz Polonia Club New Brunswick, NJ. Obecność kilku grup rekonstrukcyjnych, których członkowie wykonali salwę honorową, również uświetniła uroczystości. Poprowadzili je Aneta Antoniak z Andrzejem Wiśniewskim, którzy po przywitaniu wszystkich gości poprosili gospodarza miejsca, ojca Marcina Ćwierza – przeora Amerykańskiej Częstochowy – o modlitwę. Hymny odśpiewała Marika Szczepek. Apel Pamięci, poprowadzony przez Tadeusza Antoniaka – przewodniczącego Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego – podzielony był na trzy części. Pierwsza, poświęcona była zamordowanym przez NKWD polskim oficerom i przedstawicielom inteligencji w Katyniu, druga – zamordowanym w zamachu nad Smoleńskiem, trzecia część poświęcona była dzielnie walczącym o swoją niepodległość Ukraińcom, których putinowskie wojska mordują, nie zważając, czy są to bezbronne kobiety i dzieci.

Harcerze składają wieńce przed monumentem smoleńskim

W swoim przemówieniu Tadeusz Antoniak mówił m.in.: „Te dwie narodowe tragedie są już na zawsze ze sobą połączone, tragedie, które jak w soczewce ukazują okrucieństwa turańskiej – barbarzyńskiej Rosji, Rosji, która niezależnie od tego, czy jest carska, komunistyczna – stalinowska – sowiecka, czy tak jak obecnie putinowska, zawsze jest imperialna, która kosztem niezależnych – niepodległych państw, kosztem życia niewinnych ludzi próbuje budować  swoją państwowość i niestety czasami jej się udaje. (…) My, Polacy, to wiemy od dawna, a teraz w końcu cały świat widzi do czego zdolny jest Putin (…)”.

Konsul Adrian Kubicki i Helena Knapczyk

Konsul generalny Adrian Kubicki wspomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wypowiedziane w 2008 r. w Tblisi, w Gruzji, które okazały się prorocze „dziś to jest Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później być może przyjdzie czas na Polskę”. Mówił też jak bardzo ważne dla narodu polskiego jest to, żeby katastrofa smoleńska została dobrze zbadana i winni pociągnięci do odpowiedzialności. Zwracając się do harcerzy, poprosił o podejście do mównicy panią Helenę Knapczyk – sybiraczkę – i powiedział: „proszę was abyście chcieli słuchać świadectw takich osób jak pani Helena, my wszyscy musimy je wziąć sobie bardzo głęboko do serca”. Pani Helena Knapczyk w swoim bardzo emocjonalnym przemówieniu wspominała swoje dzieciństwo, wywózkę na Sybir, transport bydlęcymi wagonami. Zwracając się do Ukraińców obecnych na cmentarzu mówiła: „jesteśmy z wami, nie poddawajcie się”, a do młodzieży: „pamiętajcie, że wolność nie jest dana raz na zawsze”.

Gen. Krzysztof Nolbert w swoim przemówieniu dziękował wszystkim za pielęgnowanie pamięci. Zwracając się również do Ukraińców i Białorusinów podkreślił: „dziś bardzo ważne jest, żebyśmy zostali zjednoczeni, bo tylko razem będziemy mogli rozliczyć wszystkie zbrodnie Putina (…).

Prof. Robert Schwartz – konsul honorowy w NJ

Kolejnym mówcą był prof. Robert Schwartz – konsul honorowy RP z Newarku. „Bardzo ważne dla mnie jest, że tu jestem, razem z tymi, którzy chcą uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani w Smoleńsku, prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, jego żonę i wielu innych zamordowanych razem z nim, gdy lecieli uczcić pamięć tych, którzy zostali zamordowani w Katyniu. Już wiemy, że był to sabotaż. Zginęli, bo była to pułapka. (…) Jestem pełen podziwu dla ministra Antoniego Macierewicza za jego wytrwałość w dążeniu do wyjaśnienia tej zbrodni”.

Przemawia konsul honorowa Ukrainy Iryna Mazur

Konsul honorowa Ukrainy Iryna Mazur łamiącym się głosem bardzo dziękowała Polonii, ale nade wszystko wszystkim Polakom za wspieranie jej narodu. Powiedziała m.in.: „my wszyscy wiedzieliśmy od razu, że to, co stało się z waszym prezydentem w Smoleńsku, to nie był wypadek. My znamy działania Putina od lat. Tam nie ma przypadków”. Z kolei Serge Shaliga, przedstawiciel niezależnego Stowarzyszenie Białorusinów w Ameryce, które sprzeciwia się polityce Łukaszenki, apelował, żeby Polska nie zostawiała Białorusinów. Mówił, że w Białorusi jest ogrom ludzi, którzy chcą swojej ojczyzny wolnej niezależnej od Rosji i wiedzą, że z Polską mogą tego dokonać.

Na koniec wystąpień Edmund Janniger odczytał list i przekazał pozdrowienia od marszałka seniora Antoniego Macierewicza. Ceremonię rocznicową zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem Husarza oraz monumentem upamiętniającym katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku. Po uroczystości na cmentarzu wszyscy udali się na mszę św. za ofiary katastrofy smoleńskiej, którą koncelebrowali o. Tadeusz Lizieńczyk – prowincjał ojców paulinów, o. Marcin Ćwierz – przeor Amerykańskiej Częstochowy oraz ksiądz Stanisław Leśniowski.