Obchody 240. rocznicy bitwy pod Savannah

265
Gen. Pułaski (Edward Królikowski) – z prawej, i por. Litomski (Russell Dobson) - foto: www.poles.org

Jeszcze przed wschodem słońca, wczesnym rankiem w środę, 9 października, odtwórcy historii i przyjaciele rewolucji amerykańskiej ruszyli z parkingu Centrum Turystycznego w Savannah na pobliskie pole bitwy. Na czele kolumny stanęli dwaj konni żołnierze: gen. Pułaski (Edward Królikowski) i por. Litomski (Russell Dobson). Za nimi szli żołnierze-rekonstruktorzy i przybyli goście. Towarzyszył im grający na dudach Shane Parris. Po dotarciu na miejsce dało się słyszeć odgłosy armatnich wystrzałów.

W tym roku podczas uroczystości poświęcono cztery nowe tablice pamiątkowe, a głos zabrało kilku mówców. Przybyłych powitała Emily Beck z Coastal Heritage Society, która organizuje to doroczne wydarzenie. Przedstawiła też prelegentów, wśród których był kongresman Earl Leroy „Buddy” Carter, który reprezentuje 1. okręg kongresowy w stanie Georgia.

Charles Sieracki, były prezes Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa w Charleston, zaprezentował tablicę poświęconą kpt. Feliksowi Miklaszewiczowi, szlachcicowi Litwy, który – jako kaper – wspierał rewolucję amerykańską. Tablicę sponsorował 93-letni Raymond Okonski z Detroit, który jednak nie mógł wziąć udziału w uroczystości ze względu na stan zdrowia.

Peter J. Obst z Poles in America Foundation zaprezentował tablicę dedykowaną kpt. Fryderykowi Paschke, oficerowi Legionu Pułaskiego, której fundatorem jest Ambasada RP w Waszyngtonie.

Tablica dedykowana kpt. Fryderykowi Paschke, oficerowi Legionu Pułaskiego, której fundatorem jest Ambasada RP w Waszyngtonie – foto: www.poles.org

W imieniu rodzin, które sponsorowały tablice dla Johna McCutchena i Thomasa Snelsona, biorących udział w rewolucji amerykańskiej, przemawiał Stephen McCutchen.

Uroczystości rocznicowe w miejscu, gdzie rozegrała bitwa, w której zginął gen. Pułaski – foto: www.poles.org

Przedstawiciele organizacji biorących udział w obchodach rocznicowych złożyli wieńce na polu bitwy, aby uczcić żołnierzy z rewolucji amerykańskiej, a wśród nich m.in.: Synowie Rewolucji Amerykańskiej, Ambasada RP, Przyjaciele Sztuki Polskiej w Detroit, Komitet Generała Pułaskiego w Savannah, Córki Rewolucji Amerykańskiej.

Wśród gości był Jack Pinkowski, prezes Poles in America Foundation, wraz z żoną Monicą. Warto tu podkreślić, że Jack został w tym roku obywatelem polskim na podstawie dekretu wydanego przez Kancelarię Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Monica i Jack Pinkowski z aktem nadania obywatelstwa polskiego; z prawej – konsul Marzena Gronostajska w Waszyngtonie – foto: www.poles.org

Ceremonię zakończył salut z muszkietów oddany przez oddział honorowy. Stowarzyszenie Coastal Heritage Society, Komitet Generała Pułaskiego w Savannah (reprezentujący Amerykańską Radę Kultury Polskiej – ACPC), grupy rekonstrukcyjne i organizacje patriotyczne wykonały wspaniałą pracę, organizując i przeprowadzając to wydarzenie. Zasługują na naszą wdzięczność i uznanie. Obchody zakończyły się optymistyczną nutą, że spotkamy się wszyscy na przyszłorocznych uroczystościach.