Obiad Dziękczynienia w parafii św. Kazimierza w Newarku

167
Uczestnicy tego szczególnego spotkania śpiewają “Sto lat” dla księdza Andrzeja Ostaszewskiego ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W niedzielę, 21 listopada o godzinie 11, liczna grupa parafian i przyjaciół parafii pojawiła się podczas mszy, którą w kościele św. Kazimierza w Newarku, NJ koncelebrował proboszcz Andrzej Ostaszewski, wraz z księdzem Mirosławem Orłowskim. Na zakończenie mszy ksiądz Ostaszewski zaprosił wszystkich na Obiad Dziękczynienia, czyli Thanksgiving Luncheon, gdyż w czwartek świętować będziemy właśnie Święto Dziękczynienia.

Do dużej sali w budynku obok kościoła, zaraz po mszy, udali się wszyscy jej uczestnicy. W tym uroczystym obiedzie wzięło udział blisko 200 parafian i osób zaprzyjaźnionych z parafią. Przed Obiadem Dziękczynienia wszyscy obecni odmówili specjalną modlitwę, którą poprowadził proboszcz ksiądz Andrzej Ostaszewski. I to on rozpoczął tę modlitwę:

Wszechmogący i wieczny Boże,

Jako zebrani dookoła tego stołu, żeby dzielić się radością „Obiadu Dziękczynnego“, uznajemy, że Ty jesteś Bogiem

i ojcem nas wszystkich.

I tu włączyli się zebrani:

Z wdzięcznych naszych serc

ofiarujemy Tobie chwałę i dziękczynienie

za zdrowie,

za ciepło i schronienie naszych domów,

za jedzenie co żywi i umacnia nas,

za miłość naszych rodzin i przyjaciół,

za dar radości i przyjaźni, jakimi dzielimy się przy tym stole dziękczynnym.

Ofiarujemy Tobie chwałę i dziękczynienie

za Twoją miłość i życie,

które Ty tak obficie nam dajesz, swoim dzieciom.

My pamiętamy o wszystkich co nie są z nami

i o tych, co odeszli przed nami naznaczeni znakiem wiary…

Stoisko z jedzeniem było świetnie przygotowane i obsługiwane przez wolontariuszki

No, a po modlitwie już był czas na posiłek. Można było wybrać puree ziemniaczane albo specjalnie przygotowany makaron, do tego indyka, sosy, sałatkę z czerwonych buraczków, szparagi i wiele innych pyszności. Znakomita obsługa sprawiała, że jedzenie smakowało jeszcze lepiej. Do tego można było sobie wziąć kubek kawy, herbaty lub wody, a także lampkę czerwonego wina. Po obiedzie można było skosztować słodkości – pysznych pączków i ciast, przygotowanych przez lokalne piekarnie polonijne.

Dyrektorka Polskiej Szkoły Urszula Góra i ks. Andrzej Ostaszewski witają uczestników Obiadu Dziękczynienia

Spożywanie posiłku umilał dobrą muzyką DJ Leszek Daszykowski, który w tym roku był Marszałkiem Parady Pułaskiego Dywizji Newark.

Kiedy już wszyscy zaspokoili głód, przyszedł czas na inne radości. Urszula Góra, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Św. Kazimierza Królewicza, działającej przy parafii świętego Kazimierza w Newarku, NJ, zaprosiła sporą grupę uczniów z różnych klas do tańca. Potem zaproponowała im uczestnictwo w quizie. Pytania i odpowiedzi wywoływały sporo emocji. Pani dyrektor zadawała bowiem uczniom pytania z historii Stanów Zjednoczonych, a także dotyczące Thanksgiving Day, czyli Święta Dziękczynienia. Pytała, kiedy przybyli pierwsi pielgrzymi na ziemię amerykańską, a także jak wyglądało kształtowanie się Święta Dziękczynienia. Dzieciaki mądrze i na ogół trafnie odpowiadały. Jeden z uczniów nawet podkreślił, że Święto Dziękczynienia, jako święto narodowe, ustanowił w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln.

Urszula Góra (z lewej, z mikrofonem) prowadzi quiz dla uczniów różnych klas

Pani dyrektor pytała też dzieci o to, za co są wdzięczne… Okazało się, że są wdzięczne za to, że mają siostrę, brata, przyjaciela, mamę… Dziękowały za czyste sumienie i za polską szkołę. Po zakończeniu quizu każde z dzieci otrzymało nagrodę.

Sporo emocji wywołała też loteria, w której można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród. Główną nagrodę – obiad z księdzem Andrzejem Ostaszewskim w wybranej restauracji – wygrała… siostra Bożena Błąd ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii.

Siostra Bożena Błąd (z lewej) wygrała główną nagrodę w loterii
– obiad z księdzem Andrzejem

Potem można było potańczyć przy muzyce serwowanej przez DJa Leszka. Niekiedy śpiewał, a w pewnym momencie dołączyła do niego Urszula Góra.

Kiedy starsi i młodsi pobawili się, pani dyrektor Polskiej Szkoły zaserwowała jeszcze jedną super atrakcję. Zaprosiła przed scenę proboszcza. Przypomniała, że ksiądz Andrzej Ostaszewski 30 listopada będzie obchodził imieniny, a 13 grudnia – urodziny.

– Jest ksiądz dla nas ogromnym darem – powiedziała pani dyrektor. – Dziękujemy za to, że ksiądz z nami jest, i za to, co ksiądz dla nas robi – podkreśliła.

DJ Leszek, Urszula Góra i Miss Polonia 2021 parafii Claudia Kołakowska składają życzenia imieninowe i urodzinowe księdzu Andrzejowi Ostaszewskiemu

Claudia Kołakowski, Miss Polonia 2021 parafii, wręczyła księdzu Andrzejowi piękny bukiet kwiatów. Po chwili na stole pojawił się ogromny tort z napisem: „Obfitych Darów Nieba dla Ks. Proboszcza Andrzeja – Szczęść Boże“. I wtedy wszyscy powstali z miejsc i zaśpiewali dla księdza Andrzeja „Sto lat“.

Ksiądz Andrzej Ostaszewski dziękuje za kwiaty, życzenia i torta. Potem zaczął go kroić
i rozdawać spragnionym słodkości

Tę piękną imprezę zorganizowali wolontariusze, bardzo oddani parafii, którzy zawsze są i zawsze pomagają. Dołączyli do nich nauczyciele i rodzice uczniów Polskiej Szkoły im. Św. Kazimierza Królewicza działającej przy parafii.