Odeszli zasłużeni członkowie Polonii

349

Polonia straciła w ostatnim tygodniu dwie zasłużone osoby: Danutę Wyszyńską – malarkę i działaczkę społeczną oraz dr. Marka Zielińskiego – wieloletniego wiceprezesa Instytutu Piłudskiego w Ameryce.

Dr Marek Zieliński zmarł, po długiej chorobie, 2 listopada 2019 r. w Nowym Jorku. Z Instytutem Piłsudskiego w Ameryce był związany od roku 1981. W 2006 roku zainicjował i z wielkim powodzeniem prowadził szeroki program digitalizacji zasobów archiwalnych Instytutu oraz nadzorował projekty z dziedziny Humanistyki Cyfrowej.
Marek Zieliński (ur. 28 listopada 1950 r. w Łodzi) ukończył Politechnikę Łódzką, uzyskał doktorat w Centrum Badań Molekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi oraz kontynuował studia podoktoranckie w New York University. Był autorem 30 publikacji i 50 prezentacji w dziedzinie fizyki polimerów. Aktywnie działał w ruchu „Solidarność”, był współzałożycielem i redaktorem czasopism „Poglądy” w Łodzi i „Pigułki” w USA.
Do USA przybył w listopadzie 1981 roku, gdzie pracował jako architekt oprogramowania dla wydawnictw takich, jak „New York Times” i „Boston Globe”, stworzył też jedną z pierwszych firm dostarczających dostęp do internetu w Polsce. „Marek był człowiekiem prawym i bardzo mocno zaangażowanym w działalność Instytutu. Jego odejście to dla nas wszystkich ogromna strata” – napisała w oświadczeniu dr Iwona Korga w imieniu Rady Dyrektorów, pracowników i wolontariuszy Instytutu Józefa Piłudskiego.

 Danuta Wyszyńska zmarła 4 listopada br. w Perth Amboy, NJ. Miała 86 lat. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrowała w wieku 17 lat i zamieszkała w Perth Amboy, NJ. Była utalentowaną malarką. Studiowała pod kierunkiem takich mistrzów, jak Frank Mason i Robert Maione oraz Roberta Philipa w National Academy of Fine Arts w Nowym Jorku. Znany malarz węgierski Lajos Markos, portrecista, był jej pierwszym mentorem. W swoim dorobku malarskim posiada portrety i pejzaże, w tym te malowane w Perth Amboy, Nowym Jorku, Vermont, na Kostaryce, Bali i Hawajach.
Od początku pobytu w Ameryce aktywnie włączyła się w działalność polonijną. Wraz z mężem Hieronimem Wyszyńskim była współzałożycielką Zjednoczenia Polaków w Ameryce, gdzie przez wiele lat pełniła szereg funkcji, w tym prezesa ZPA i do końca dbała o dobro tej organizacji. W 2014 r. została Marszałkiem Parady Pułaskiego – oddziału w Perth Amboy, NJ. Wspierała też inne polonijne organizacje, w tym m.in. Katedów Pułaskiego, Koło Przyjaciół Radia Maryja, KPA, SWAP. Mocno angażowała się w życie parafii św. Szczepana w Perth Amboy oraz była członkiem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
„Pani Danuta była członkiem Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Od samego początku, tj. od 2013 roku do końca aktywna, interesująca się sprawami Komitetu w sposób bardzo czynny – napisał Tadeusz Antoniak. – To postać nietuzinkowa, wspaniała patriotka, ciepła, zawsze służąca pomocą dla innych, żyjąca według zawołania: BÓG – HONOR – OJCZYZNA”.

1 KOMENTARZ

  1. Mocno angażowała się w życie parafii św. Szczepana w Perth Amboy oraz była członkiem Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
    „Pani Danuta była członkiem Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Od samego początku,Bộ bàn ghế inox giá rẻ tj. od 2013 roku do końca aktywna, interesująca się sprawami Komitetu w sposób bardzo czynny – napisał Tadeusz Antoniak. – To postać nietuzinkowa, wspaniała patriotka, ciepła, zawsze służąca pomocą dla innych, żyjąca według zawołania: BÓG – HONOR – OJCZYZNA”.

Comments are closed.