Odlot w Perth Amboy

41
Ryszard Druch w kapeluszu z czasów Pablo Picassa podczas 186. Salonu Artystycznego w Druch Studio Gallery w Trenton, NJ, 16 lutego 2020 roku. ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

"Odlot zawsze był kabaretem, który – jeszcze z udziałem słynnego aktora Tadeusza Turkowskiego – był pełen refleksji, a przede wszystkim poezji. Tę piękną tradycję do dziś kontynuujemy" – mówi Ryszard Druch, założyciel i szef kabaretu.

Kabaret Odlot pojawi się wkrótce na scenie w siedzibie Zjednoczenia Polaków w Ameryce w Perth Amboy w stanie New Jersey. Nareszcie w tym smutnym czasie Polonia będzie mogła się spotkać, uśmiechnąć i zabawić.

– Występ odbędzie się w niedzielę, 24 października 2021 roku o godzinie 5 po południu. Tytuł naszego programu:  „Maseczka humoru z… wierszem Norwida“. Wystąpią członkowie kabaretu: Dorota Lesiak, Janusz Smulski, Janusz Szlechta i ja oraz goście: 12-letnia Julia Mrozik, Dorota Huculak i zespół Sova z Filadelfii. Przewidujemy dwie godziny fajnej zabawy.

Po raz pierwszy w tym roku kabaret Odlot wystąpił podczas Nocy Świętojańskiej w Trenton, stolicy stanu New Jersey. W programie było wiele miejsca dla wybitnego poety Cypriana Kamila Norwida, ale też oddaliście hołd doskonale znanym Polonii świetnym artystom: kompozytorowi i gitarzyście Leszkowi Kuciarskiem oraz aktorowi i poecie Tadeuszowi Turkowskiemu.

– 27 czerwca, po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię Covid-19, kabaret Odlot zorganizował całą imprezę i wystąpił w restauracji Ambassador podczas „9. Kabaretowej Nocy Świętojańskiej z wierszem Norwida“. Tytuł wziął się stąd, że postanowiliśmy w program tej dorocznej imprezy wpleść bardzo ważną dla nas 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Na scenie wystąpiło 16 artystów. Do tej pory nigdy tylu artystów nie wystąpiło podczas Kabaretowej Nocy Świętojańskiej. To pokazuje, że kabaret Odlot zrobił bardzo otwartą formułę, angażując nawet dzieci. 12-letnia Julia Mrozik jest tego najlepszym przykładem. Należy podkreślić, że był to program wielopokoleniowy. Humor był przeplatany poważnymi elementami związanymi nie tylko z poezją. Były prezentowane wiersze Norwida, ale także piosenki, gdyż do jego wierszy została skomponowana muzyka. To jest ważne z tego powodu, że znaleźli się muzycy, którzy postanowili zmierzyć się z wierszami Norwida. Występujący artyści prezentowali  też swoje wiersze i piosenki.

Autorskie piosenki miał dla nas zagrać i zaśpiewać Grzegorz Grunwald, poeta, kompozytor i śpiewający gitarzysta z Opola, ale… niestety, nie otrzymał wizy do USA. Swoje własne utwory zaprezentował natomiast Janusz Smulski.

Oddaliśmy też hołd artystom i naszym przyjaciołom. Leszek Kuciarski, świetny gitarzysta, zmarł w grudniu 2020 roku w Polsce. W lutym 2021 roku zmarł Tadeusz Turkowski – były aktor Teatru Hybrydy w Warszawie, przez wiele lat związany z kabaretem Odlot.

Pomysł tej Nocy Świętojanskiej, który wydawał się łączeniem ognia i wody, po prostu wypalił. Występ kabaretu został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Dopisała Polonia, gdyż na sali było ponad 160 osób.

Czy właśnie to, iż program został tak dobrze przyjęty w Trenton sprawiło, że postanowiłeś zaprezentować go również publiczności w Perth Amboy?

– W dużej mierze tak, ale nie będzie to powtórka. Program będzie znacznie się różnił od tego, który zaprezentowaliśmy w Ambassadorze. Nasza Kabaretowa Noc Świętojańska ma pewne tradycje i określony charakter: panie przychodzą w białych sukniach, z wiankami na głowach, panowie też mają obowiązek elegancko się ubrać. W tekstach i piosenkach nawiązujemy do tej pięknej starosłowańskiej tradycji. W ZPA nie będzie białych sukienek i wianków, ale oczywiście elegancki strój jest wskazany. Będzie natomiast poezja Norwida, a także humor i satyra.

Czy kabaret będzie chciał czymś zaskoczyć widownię w Perth Amboy?

– Oczywiście, ale… to trzeba będzie zobaczyć. Postanowiłem wprowadzić do programu elementy z życia Polonii w Perth Amboy i okolicach. Janusz Smulski zagra kilka swoich nowych piosenek, które dotyczyć będą aktualnych wydarzeń w Polsce.

Podczas 9. Kabaretowej Nocy Świętojańskiej z wierszem Norwida, która została zorganizowana w restauracji Ambassador  w Trenton, NJ 27 czerwca 2021 roku,
12-letnia Julia Mrozik deklamowała wiersz Norwida „Moja piosnka II”

Na plakacie wyczytałem, że w programie wystąpi większość tych artystów, którzy występowali w Ambasadorze, ale skoro będą istotne zmiany w programie, to czy na scenie pojawią się nowe osoby?

– Generalnie będzie to ten sam skład. Nie będzie jednak Jacka Sołtysa i Anny Nejman z Baltimore. Zespół Sova wystąpi w pięcioosobowym składzie, prawdopodobnie w tym samym, w jakim wystąpił w Ambasadorze.

Ze smutkiem stwierdzam, że 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida mija prawie niezauważona. Norwid urodził się 24 września 1821 roku. W Polsce rok 2021 został uznany za Rok Norwida. Praktycznie nie ma już ani jednego, oprócz Odlotu, kabaretu polonijnego, który by się zmierzył z tym wydarzeniem. My po raz drugi pochylamy się nad tekstami Norwida, w humorystyczno-satyrycznym anturażu, co jest pionierskim działaniem. Nie słyszałem, aby gdziekolwiek  została zorganizowana akademia poświęcona Norwidowi. Nie było żadnej oficjalnej uroczystości zorganizowanej na przykład w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie czy przez Kongres Polonii Amerykańskiej, albo w którejś z polskich szkół, a przecież Norwid spędził  w Nowym Jorku 16 miesięcy.

Dla mnie Norwid jest wciąż bliski. Przypomnę, że 7 lat temu narodził się pomysł, aby w jakimś ciekawym miejscu w Nowym Jorku powiesić tablicę poświęconą temu wielkiemu poecie i utrwalić jego pobyt. Pomysłodawcą był dr Tadeusz Zielichowski – filolog, wielbiciel twórczości Norwida. 28 czerwca 2014 roku w Wallington, NJ powstała Obywatelska Grupa „Norwid w Nowym Jorku”, w skład której weszli: Ryszard Druch, Grzegorz Gustaw, Janusz Szlechta i dr Tadeusz Zielichowski. Rzeźbiarz Grzegorz Gustaw wykonał tablicę, która zawisła dokładnie 6 lat temu, 15 października 2015 roku na budynku Polskiego Instytutu Naukowego (PIASA) przy 208 East 30 Street na Manhattanie. Jej odsłonięcia dokonała ówczesna konsul generalna Urszula Gacek. Pierwowzór tej tablicy powędrował na Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Opolskim.

Kabaret zawsze tworzy grupa artystów, którzy nie tylko potrafią opowiadać dowcipy, śmiać się, ale też mają dystans do siebie, do rzeczywistości, którzy potrafią skłaniać do refleksji. Dlatego chylę czoła przed kabaretem Odlot i jego twórcą za to, że wynieśliście na polonijne sceny wielkiego polskiego poetę i artystę.

– Odlot zawsze był kabaretem, który – jeszcze z udziałem słynnego aktora Tadeusza Turkowskiego – był pełen refleksji, a przede wszystkim poezji. Tę piękną tradycję do dziś kontynuujemy.

9. Kabaretowa Noc Świętojańska z wierszem Norwida przeszła wszelkie oczekiwania. Jeśli popatrzymy na wszystkie poprzednie, to właśnie ta ostatnia miała najbardziej rozbudowany program, a jednocześnie była to największa impreza kabaretowa. Mimo obawy, czy z powodu pandemii dopisze publiczność, przyciągnęła najwięcej widzów. Okazało się, że Polacy zdali egzamin. Ci, którzy byli z nami, nie tylko usłyszeli wspaniałą recytację wierszy Norwida, ale też dużą dawkę humoru polonijnego. Było to wydarzenie kulturalne wielkiego formatu. 

Jeszcze w 2010 roku w okolicach metropolii nowojorskiej  działało pięć polonijnych kabaretów: I po Krzyku w New Jersey i Nowym Jorku, Prima Aprilis na Greenpoincie, Odlot w Trenton, Kabaret nie całkiem śmieszny w New Britain, CT i Chapeau Bas w Filadelfii, PA. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że ostał się jedynie Odlot, który jeszcze występuje. Bardzo ważne jest również to, że kabaret Odlot wielkimi krokami zbliża się do pięknego jubileuszu…  Dokładnie 27 kwietnia 2022 roku będziemy obchodzić 25. rocznicę powstania naszego kabaretu. Na czerwiec przyszłego roku już przygotowujemy jubileuszową 10. Kabaretową Noc Świętojańską.

A tymczasem zapraszam miłośników kabaretu i poezji do Perth Amboy na spotkanie z Odlotem!

Dziękuję za rozmowę. Oczywiście życzę Odlotowi udanego występu w Perth Amboy oraz wspaniałych jubileuszy w przyszłym roku.

Rozmawiał: Marcin Dąbrowski