Okrągły rok Majka’s Gallery & Art Studio

91
Maria Majka Nowak (w środku) udziela wskazówek Annie Kosiek, jak malować kwiat. Pierwsza z lewej Zuzanna Kosiek ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W pierwszych tegorocznych zajęciach, 6 stycznia, uczestniczyły cztery dziewczęta i dwie panie. Zadanie do wykonania w pracowni nie było łatwe – trzeba było namalować martwą naturę. Dwie dziewczyny, Magda i Gabrysia, a także pani Anna Cudzich malowały pęki jarzębiny w parasolce.

13-letnia Natalka z kolei namalowała stary patefon do odtwarzania płyt winylowych. Zrobiła to rewelacyjnie. Niewiele osób dziś coś takiego pamięta… Zuzia namalowała mroczny las, a jej mama Anna piękne kwiaty. Niektóre obrazy wymagają dopracowania, bo dwie godziny to często zbyt mało czasu. Autorki zrobią to podczas następnych zajęć…

Dobrze znana wśród Polonii artystka Maria Majka Nowak 1 stycznia 2020 roku otworzyła szkołę artystyczną przy 111 Lester Street w Wallington, New Jersey. Ponad miesiąc później, 9 lutego, w tym samym miejscu otworzyła Majka’s Gallery & Art Studio.

Tworzą swoje prace (od lewej): Natalia Wargala, Gabrysia Birawska i Anna Cudzich

Jest to wspaniale przygotowane miejsce, w którym Maria Nowak organizowała i wciąż chce organizować wystawy obrazów. Jednocześnie uczy dzieci, młodzież i dorosłych rysunku oraz malarstwa.

Niestety, pandemia koronawirusa w pewnym momencie uniemożliwiła bliskie spotkania ze sztuką. Ostatnie zajęcia odbyły się 20 marca. Galeria i szkoła były zamknięte ponad trzy miesiące. We wtorek, 30 czerwca, zajęcia w tej szkole znów ruszyły. Oczywiście z zachowaniem wszystkich przepisów dotyczących bezpieczeństwa, higieny i zdrowia dzieci. Ponadto przed rozpoczęciem zajęć pani Maria każdemu uczniowi mierzy temperaturę.

Zajęcia dla dzieci odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 5 do 7 wieczorem. W lekcjach, ze względu na obowiązujące rygory, może uczestniczyć maksymalnie 12 dzieci. W środy natomiast, od godziny 6 do 8 wieczorem, odbywają się zajęcia dla młodzieży i dorosłych. O dziwo, starszych osób zainteresowanych szkołą malarstwa jest sporo – są to wyłącznie panie.

13-letnia Zuzanna Kosiek prezentuje obraz, który namalowała podczas środowych zajęć

18 lipca uczniowie uczestniczyli w specjalnej lekcji – uczyli się pokrywać szkliwem wyroby ceramiczne. Uczyli się też malowania wyrobów ceramicznych japońską metodą Mishima. Zajęcia prowadziła mistrzyni ceramiki, właścicielka Sleeping Cat Ceramic Studio w Clifton, NJ, Iwona Czajkowska.

Zaproszenie dla babć i dziadków

21 stycznia jest Dzień Babci, a 22 stycznia – Dzień Dziadka. Z tej okazji Majka Nowak zaprasza do swojej galerii babcie i dziadków w sobotę, 23 stycznia, do wspólnego malowania z wnuczkami. To spotkanie ze sztuką rozpocznie się o godzinie 4 po południu, a zakończy o 6. Ciasteczka, herbatka i kawa czekać będą na babcie i dziadków, a na wnuków – słodości i sok pomarańczowy.

Osoby zainteresowane, które chcą spędzić miło czas, proszone są o wcześniejsze zgłoszenie swoje udziału, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Na pewno będą niespodzianki. Trzeba zadzwonić na numer: 973-464-0870 lub wysłać email pod adresem: [email protected]