Opłatek w blasku Światła Wolności

46
Uczniowie zapalają Światło Wolności ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Piątkowy wieczór, 13 grudnia 2019 roku, był wyjątkowy dla uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej, ich nauczycieli i rodziców, którzy zgromadzili się w głównej auli Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Tego wieczoru dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia, zapalono też Światło Wolności.

W tym przedświątecznym wieczorze uczestniczyli uczniowie klas od 5 do 11. Zasiedli, wraz ze swoimi wychowawczyniami, przy stołach nakrytych białymi obrusami. Przy stołach mieli swoje miejsca również rodzice. Scena rozbłyskiwała kolorowymi światełkami. Obok sceny stała odświętnie przystrojona choinka, a obok niej stajenka betlejemska.
Wieczór rozpoczął chórek szkolny, prowadzony przez nauczycielkę muzyki Marzenę Szawiński, który zaśpiewał kolędę „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”. Następnie prezes fundacji Tomasz Szybowski podziękował wszystkim za to, że są tutaj i teraz. Podziękował uczniom, nauczycielom i rodzicom za przygotowanie tego wyjątkowego wieczoru. Życzył wszystkim wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia, szczęścia i dobrej nauki w nowym, 2020 roku.
Potem to już uczniowie byli głównymi bohaterami wieczoru. Jego ideą było bowiem wspólne kolędowanie i podtrzymywanie polskich tradycji, które dla nas, starszych, urodzonych i wychowanych w Polsce, są czymś oczywistym, ale dla dzieci urodzonych w USA są często nieznane.

Grzegorz Tymiński ze Stowarzyszenia Pamięć opowiada o stanie wojennym i księdzu Jerzym Popiełuszce. Z lewej – dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej PFK w Clark Iwona Stępniewski

PAMIĘĆ I ŚWIATŁO
Najpierw wszyscy uczcili 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce przez generała Jaruzelskiego stanu wojennego. Przypomniał o tym Grzegorz Tymiński, przedstawiciel Stowarzyszenia Pamięć. „38 lat temu, 13 grudnia 1981 roku, w Polsce rozpoczęła się wojna. Może nic o niej nie wiecie, bo jesteście bardzo młodzi. To była wojna, która sprawiła, że Polak stanął przeciwko Polakowi – powiedział Grzegorz Tymiński. – To była niedziela. Tego dnia ponad 10 tysięcy dzieci zostało pozbawionych rodziców. Milicja aresztowała właśnie tego dnia ponad 10 tysięcy ojców i matek. Wielu z nich było przetrzymywanych w więzieniach przez kilka dni i tygodni, ale innych trzymano kilka miesięcy, a nawet lat. Jedną z ofiar stanu wojennego był ksiądz Jerzy Popiełuszko, który został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Wprawdzie stan wojenny zniesiono oficjalnie 22 lipca 1983 roku, ale ksiądz Popiełuszko był niewątpliwie jego ofiarą” – dodał.
Przytoczył słowa Jerzego Popiełuszki, które wypowiedział podczas ostatnich swoich rozważań różańcowych: „Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność prawdzie. Prawda jest bardzo delikatną właściwością naszego rozumu. Dążenie do prawdy wszczepił w człowieka Pan Bóg. Stąd w człowieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. Prawda zawsze ludzi jednoczy i zespala. Wielkość prawdy przeraża i demaskuje kłamstwa ludzi małych, zalęknionych. Musimy nauczyć się odróżniać kłamstwo od prawdy. Obowiązek chrześcijanina – to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować. Bo za prawdę się płaci. Tylko plewy nic nie kosztują, za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić”.
„Przyjdzie czas, że zrozumiecie, co to jest prawda i sprawiedliwość – podkreślił Grzegorz Tyminski. – Pragnę wam życzyć radosnej dzisiejszej Wigilii i pięknych rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Ale dzisiaj spotykamy się też po to, aby zapalić Światło Wolności”.
„Zapal Światło Wolności” to akcja Instytutu Pamięci Narodowej, która nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. „Niech płomień milionów świec w domach amerykańskich będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić” – zaapelował prezydent. I Światło Wolności po raz pierwszy rozbłysło w Ameryce.
„Zachęcamy, aby zapłonęło dzisiaj również w polskich domach jako wyraz naszej pamięci o ofiarach totalitaryzmu komunistycznego” – powiedział Grzegorz Tymiński.
Harcerka Ewelina Paź z drużyny harcerskiej „Szczyty Górskie“, działającej w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, wniosła na scenę Betlejemskie Światło Pokoju. Przedstawiciele wszystkich klas również weszli na scenę i po kolei zapalali świece. Z tym symbolicznym Światłem Wolności rozeszli się po sali, do kolegów i koleżanek. I już przez cały wieczór to Światło Wolności im towarzyszyło.

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA…
Dyrektorka szkoły Iwona Stępniewski odczytała z Pisma Świętego fragment Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. Przypomniała też, jak Polacy świętują Wigilię i Boże Narodzenie. Przytoczyła słowa św. Matki Teresa z Kalkuty: „zawsze ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

Uczniowie klasy 5, z wychowawczynią Agnieszką Gawkowską (pierwsza z prawej), śpiewają kolędę „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy“


A potem rozpoczęło się śpiewanie kolęd. Chórek szkolny ponownie pojawił się na scenie i zaśpiewał „Hej, kolędy to czas“. Uczniowie poszczególnych klas, wraz ze swoimi wychowawczyniami, ustawiali się już przed sceną i śpiewali wybrane kolędy. Na fortepianie akompaniowała im nauczycielka Marzena Szwiński. Jako pierwsza wystąpiła klasa 5 i zaśpiewała „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy“. Klasa 6 zaśpiewała „Dzisiaj w Betlejem”. Na gitarze akompaniowała Adriana Dindayal, uczennica klasy 8a. Potem klasy 7a i 7b wspólnie wykonały kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”, a klasy 8a i 8b – „Bóg się rodzi”. Klasa 9 zaśpiewała „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Ta skoczna kolęda sprawiła, że śpiewała ją cała sala. Na koniec klasy 10 i 11 zaśpiewały „Wśród nocnej ciszy”.

ŁAMANO SIĘ OPŁATKIEM NICZYM CHLEBEM
Kiedy na sali zrobiło się cicho, pani dyrektor zaprosiła wszystkich do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń. Nauczycielki z talerzami pełnymi opłatków podeszły do uczniów, a także do rodziców. Każdy brał opłatek i… popłynęły życzenia. A towarzyszyły im uśmiechy, czasami okrzyki radości oraz uściski.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia


Potem wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji. Na dużym, świątecznie przyozdobionym stole stały polskie potrawy, podawane zazwyczaj podczas Wigilii, a więc pierogi, gołąbki, barszczyk czerwony… Były też pyszne ciasta i surówki. A wszystko to przygotowały nauczycielki i mamy. Jedzenie serwowały uczniom i rodzicom nauczycielki, a pomagał im prezes Polskiej Fundacji Tomasz Szybowski.

Tomasz Szybowski, prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej, łamał się z uczniami opłatkiem i składał im najlepsze życzenia

WYSTAWA POŚWIĘCONA KSIĘDZU POPIEŁUSZCE
W czasie, kiedy dzieci śpiewały kolędy, a potem cieszyły się wspólną kolacją, w sali obok głównej auli Stowarzyszenie Pamięć zorganizowało spotkanie dla rodaków chcących dać wyraz temu, że pamiętają stan wojenny. Tym samym Polacy mieszkający w USA włączyli się w akcję IPN „Zapal Światło Wolności“. W tym roku upamiętniona została postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Zapalono Światło Wolności, a prelekcję wygłosił Grzegorz Tymiński. On też otworzył wystawę Bydgoskiej Delegatury IPN pt. „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”. Wystawa ta jest świetną formą przybliżenia sylwetki kapłana, który już wkrótce zostanie ogłoszony świętym.
Organizacje polonijne, zainteresowane prezentacją wystawy w swoich placówkach mogą się kontaktować z organizatorami poprzez e-mail [email protected] lub stronę internetową www.pamiec.us.


W sobotę, 14 grudnia, w Polskiej Szkole Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark klasy sobotnie (od 3-latków do klasy 4) wzięły udział w jasełkach oraz Wigilii. To podniosłe wydarzenie zapoczątkowało zapalenie Światła Wolności przez panią dyrektor Iwonę Stępniewski oraz Amelię Juchę, uczennicę klasy trzeciej. Następnie dzieci ze wszystkich klas śpiewały kolędy oraz zaprezentowały przedstawienie „Opowieść gwiazdki” – o gwiazdce zmierzającej do Betlejem. Podczas świątecznego spotkania podzielono się również opłatkiem i mile spędzono czas przy wigilijnym posiłku.

Trzej królowie z darami dla narodzonego Dzieciątka FOTO: LESTER PERLAK