Organizacja Studentów Polskich rozdała stypendia

12

To dla nas nie tylko ogromne wyróżnienie, ale i niezwykle ważne wsparcie. Studia w USA są bardzo drogie, więc każda pomoc finansowa jest bardzo potrzebna – mówili zgodnie finaliści tegorocznych nagród stypendialnych, przyznawanych przez Organizację Studentów Polskich w Nowym Jorku.


Uroczysta gala rozdania grantów odbyła się w sobotę wieczorem, 24 stycznia, podczas Balu Stypendysty (wcześniej znanego jako Bal Studenta) w Terrace on the Park na Queensie. W tym roku wyróżniono cztery osoby. Nagrodę główną otrzymał Robert Bronchard – student III roku w Hunter College, na kierunku muzyka klasyczna. Robert gra na fortepianie, a jego ulubionym kompozytorem jest Fryderyk Chopin. Czterokrotnie wygrał konkurs pianistyczny Young Musicians Concert, organizowany w Carnegie Hall. W najbliższym czasie chciałby wystąpić na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Warszawie. „Stypendium przeznaczę na zakup nowego fortepianu. Cena instrumentu jest bardzo wysoka, bo zaczyna się od około 15 tysięcy dolarów” – mówi Robert Bronchard.
II nagrodę stypendialną otrzymała Caroline Rakus-Wojciechowski, studentka Harvard University. „Kształcę się na kierunku neurobiologia – jest to dość trudny kierunek, ale ja lubię wyzwania. Moją inspiracją była siostra Natalia, która cierpi na autyzm. W związku z tym, odkąd pamiętam, chciałam uczyć się na kierunku medycznym. Urodziłam się już tutaj, w Nowym Jorku, ale nigdy nie zapomniałam o swoim pochodzeniu – w domu od zawsze mówiło się po polsku. Moi rodzice powtarzają często: polska kultura – polska duma” – mówi Caroline Rakus-Wojciechowski.
Wśród wyróżnionych znaleźli się również: Piotr Madej – student Syracuse University (nie mógł być obecny na balu, w jego imieniu nagrodę odebrała siostra) oraz Izabela Dzienisiewicz, która kształci się na Baruch College w Nowym Jorku. Do Stanów Zjednoczonych przeprowadziła się 7 lat temu z Suwałk, gdy miała 12 lat. „Do Organizacji Studentów Polskich dołączyłam jakiś czas temu i gorąco zachęcam wszystkich, aby do nas dołączyli. Tutaj czujemy się, jak w jednej wielkiej rodzinie. Bardzo ważne jest to, że nie tylko wspólnie spędzamy czas, ale także pomagamy sobie nawzajem” – mówi Izabela Dzienisiewicz.
Stypendia dla studentów polskiego pochodzenia, bez względu na status imigracyjny, przyznawane są już od kilkunastu lat. Fundusze na ten cel pochodzą z corocznych bali, a także z donacji, które można wpłacać na ten cel przez cały rok. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://pso-usa.org oraz na Facebooku.

Autor: AA