Pamięć o świętym Maksymilianie Kolbe

183
Wierni zgromadzeni w The National Shrine of The Divine Mercy, w Stockbridge w stanie Massachusetts ZDJĘCIA: EDWARD NOWAKOWSKI

Obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana Kolbe odbyły się 14 sierpnia w The National Shrine of The Divine Mercy, Stockbridge, Massachusetts. Współorganizatorami uroczystości byli także: Polska Fundacja Kulturalna w Clark, NJ, Narodowe Forum Kresowe USA, Banner of Jasna Góra, Polonia Wspiera Projekt 14 Czerwca oraz Polish Living History.

W obecności wiernych przedstawicieli Polonii, ks. Mariusz Jarząbek, marianin, wygłosił homilię o katolickiej historii Polski. Ks. Bernard z kolei dziękował za życzenia z okazji 70-lecia posługi kapłańskiej.

Ksiądz Mariusz Jarząbek, marianin, wygłosił homilię o katolickiej historii Polski

Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli i zmarł straszliwą śmiercią 14 sierpnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Był franciszkaninem, założycielem organizacji Rycerstwo Niepokalanej, kilkadziesiąt lat po odejściu z tego świata uznanym za pierwszego polskiego męczennika okresu II wojny światowej, wyniesionym na ołtarze podczas beatyfikacji jako wyznawca w 1971 roku, a następnie kanonizowanym jako męczennik w 1982 r.

W czasie okupacji niemieckiej działalność jego klasztoru została zawieszona, a 19 września 1939 roku o. Maksymilian został aresztowany wraz z 34 braćmi, 2 ojcami i klerykiem. Po dwudniowej podróży ciężarówką i pociągiem towarowym, przybyli do obozu w Łambinowicach (niem. Lamsdorf), a następnie zostali przewiezieni do Gębic (niem. Amtitz)[28]. 9 listopada 1939 przewieziono ich do obozu w Ostrzeszowie.

28 maja 1941 przyszły święty trafił do założonego przez Niemców obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Podczas apelu 29 lipca 1941 roku, który prowadził kierownik obozu Karl Fritzsch, dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka (nr obozowy 5659), który był w grupie 10 osadzonych skazanych na śmierć, za ucieczkę jednego z więźniów.