Panowie i panie – pierwszaki z Ridgewood złożyły ślubowanie! Pasowanie na ucznia

182

Do polskiej szkoły uczęszczają już od września, jednak dopiero od niedawna są pełnoprawnymi uczniami, bowiem złożyli uroczyste ślubowanie i przyrzekli "wzorową nauką i postawą przynosić zaszczyt szkole i rodzicom". Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów w Polskiej Szkole Dokształcającej im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood, NY, odbyło się w sobotę, 14 listopada.

Było odświętnie, uroczyście, a momentami nawet wzruszająco. Rodzice byli pod wielkim wrażeniem umiejętności swoich pociech zaprezentowanych podczas części artystycznej. Był to owoc kilku spotkań dzieci podczas zajęć szkolnych i odpowiedniego przygotowania ich przez wychowawczynie. Pierwszoklasistom dzień ten na pewno pozostanie długo w pamięci, a dodatkowo utwierdzi ich w przekonaniu, że szkoła, do której uczęszczają, jest im przyjazna oraz że są w niej mile widziani, a nawet, że stanowi ich drugi dom.

PATRIOTYCZNY WYSTĘP
Uroczystość pasowania na ucznia połączona była z akademią związaną z niedawnym Świętem Niepodległości Polski, obchodzonym tradycyjnie 11 listopada. Najpierw na salę wprowadzono szkolny poczet sztandarowy, a następnie odśpiewano polski hymn narodowy. Potem rozpoczęła się akademia, podczas której przypomniana została historia naszej ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem okresów jej zniewolenia przez obce kraje. Zaprezentowano także znane pieśni patriotyczne: “Warszawiankę” oraz “My, Pierwsza Brygada” – pieśń I Brygady Legionów Polskich.

Uczniowie klas 5A i 5B, którzy pod kierunkiem swoich nauczycielek Małgorzaty Marut-Paluch i Magdaleny Pukowiec przygotowali “niepodległościowy” występ, zgotowali także gorące przyjęcie swoim młodszym kolegom i koleżankom poprzez nawiązanie do ceremonii pasowania pierwszoklasistów na uczniów, a przy okazji zapewnili ich o swojej przyjaźni i pomocy. “Mały kolego, koleżanko, pamiętajcie, jesteśmy waszymi starszymi siostrami i braćmi, którzy służyć wam będą pomocą, gdy szkolne życie okaże się trudne” – podkreślali na zakończenie swojego występu.

PIERWSZY POWAŻNY WYSTĘP
Pierwszoklasiści również zaskoczyli wszystkich, którzy tego dnia zebrali się w audytorium szkoły. Okazało się, że mimo iż do szkoły uczęszczają od niedawna, to zdążyli, dzięki dużemu zaangażowaniu swoich wychowawczyń Bożeny Wasilewskiej oraz Danuty Pas przygotować bogaty program artystyczny. Śpiewali piosenki i recytowali wiersze odpowiednio dobrane do okoliczności związanej ze ślubowaniem. Pokazali, że potrafią już zaśpiewać i zaprezentować utwory znane każdemu “starszakowi”, jak np.: “Płynie Wisła, płynie”, “Witaj nasza dobra szkoło”, “Nasze polskie abc”, “Kto ty jesteś? – Polak mały” czy też “My się szkoły nie boimy”, “Mam dopiero 7 lat”, czy “Pierwszaki”. Pierwszoklasiści z dumą wołali:

Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło,
Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło.

oraz

Raz, dwa, trzy – teraz my!
Szkoło, szkoło – otwórz drzwi!
Każdy z nas dobrze wie –
Nadszedł czas, by uczyć się.

A także podkreślali:

Raz, dwa, trzy – teraz my!
Uczeń – jak to pięknie brzmi!
Raz, dwa, trzy, cztery, pięć –
na naukę mamy chęć!

I zapewniali:

Nauczymy się literek,
potem czytać, pisać też
i będziemy mogli sami
już przeczytać każdy wiersz.

Na zakończenie swojego występu dzieci – widząc pozytywne emocje oraz aplauz, jaki otrzymywały od publiczności – poczuły się zdecydowanie pewniej zarówno na scenie, jak i w szkolnych murach. Całkowicie opuścił je stres i straciły wszelkie obawy związane z nowym otoczeniem, w jakim się znalazły. Skwitowały to słowami:

Nasza pani dyrektor, uśmiecha się miło.
Strach gdzieś znikł, od razu lżej się nam zrobiło.

Wtedy było już wiadomo, że pierwszoklasiści są gotowi, aby złożyć przyrzeczenie. Zresztą jeden z nich oznajmił to publicznie: “Proszę o uwagę panowie i panie, dziś pierwszaki złożą ślubowanie”. Po tych słowach rozpoczęła się najważniejsza część sobotniej uroczystości.

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE
Najmłodsi uczniowie, z podniesioną do góry i wyciągniętą w kierunku sztandaru szkolnego prawą ręką, ślubowali: “być dobrymi kolegami i koleżankami, pilnie uczyć się i sumiennie wypełniać wszystkie polecenia nauczycieli, godnie i kulturalnie zachowywać się w szkole i poza nią, szanować rodziców, nauczycieli i starszych kolegów, szanować i ochraniać wspólne dobro szkoły i parafii, a także wzorową nauką i postawą przynosić zaszczyt szkole i rodzicom”. Pierwszoklasiści to poważne zobowiązanie chóralnie potwierdzili głośnym “przyrzekamy!”

Po tym oświadczeniu dyrektorka szkoły, Małgorzata Starzec stwierdziła, że przyjmuje ich do grona szkoły im. św. Jadwigi Królowej oraz złożyła im serdecznie gratulacje. Po ślubowaniu każde dziecko zostało przez nią pasowane specjalnym ołówkiem oraz otrzymało na pamiątkę dyplom i mapę Polski.

“Mam nadzieję, że każdą sobotę, którą tutaj spędzicie, będziecie wspominać z uśmiechem na twarzy, będziecie mieć dużo wrażeń oraz nauczycie się wiele o Polsce, a także o tym, jakie są wasze korzenie, skąd pochodzicie i kim są wasi rodzice oraz dziadkowie” – oświadczyła dyrektorka szkoły. Później były pamiątkowe zdjęcia i gratulacje składane dzieciom przez rodziców i rodzeństwo.

“To była bardzo ważna uroczystość dla pierwszoklasistów ze względu na przyjęcie ich do naszej społeczności szkolnej – podkreśliła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Małgorzata Starzec. – Tego typu akademie pozwalają im bardziej poczuć się jej częścią”.

W tym roku szkolnym zaprzysiężono 49 pierwszaków z dwóch klas: 1A i 1B. W szkole jest obecnie 354 uczniów (19 klas) oraz 24 nauczycieli, co stawia ją w gronie największych tego typu placówek edukacyjnych w metropolii nowojorskiej. Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood istnieje od 17 lat.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA