Parada Konstytucji 3. Maja w Chicago

96

 W sobotę 7 maja, 2022 roku odbyła się Parada Konstytucji 3. Maja w centrum Chicago, wzdłuż ulicy Columbus. Uczetniczyło w niej 100 jednostek marszowych. Marszałkiem tegorocznej Parady 3. Majowej jest Alan Krashesky, dziennikarz TV ABC7 w Chicago, posiadający polski rodowód. Hasło tegorocznej parady to „Pokój i Wolność dla Świata”. Hasło ma swoje wielkie odniesienie do tegorocznych wydarzeń w Polsce, na Ukrainie i w skali całego świata.

 W paradzie uczestniczyło wielu wiele znanych osobistości amerykańskiego i polskiego życia publicznego w Chicago, w USA i w Polsce: Michael Frerichs, Skarbnik stanu Illinois; Suzana Mendoza, Rewident stanu Illinois; Lori Lightfoot, burmistrz Chicago, Toni Preckwinkle, Prezes Rady Powiatu Cook; Toni Evans, Sędzia Naczelny powiatu Cook; Thomas Nowinski, Szef działu kard Urzednika Departamentu Sądownictwa powiatu Cook; Radni Chicago – Ariel Reboyras, Raymond Lopez; biskup Andrzej Wypych, arcybiskup Józef Guzdek, Honorowy Marszałek Parady z Białegostoku. Z Polski przyjechało kilku parlamentarzystów, min. Vice Marszałek Małgorzata Gosiewska, Senator Halina Biela; senatorzy i członkowie Sejmiku Podkarpackiego, Rafał Milczarski, Dyrektor LOT.

Kongres Polonii Amerykanskiej na stan Illinois zaprosil Kongresmenkę Jan Schakowsky.

Parada 3. Majowa jest największą imprezą polonijną poza granicami Polski.

Tegoroczną Paradę Konstytucji 3. Maja poprzedziło uroczyste śniadanie zorganizowane przez Chicago Society. Uczestniczyło w nim około 200 osób. Odbyło się w Hotelu Hilton.

Polska Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zaprosiła na Paradę i na śniadanie Miss World – Karolinę Bielawską. Bogdan Chmielewski, Dyrektor PSFUC przyleciał wraz z innymi delegatami PSFUC z Nowego Jorku.

David Adams, Dyrektor Departamentu d/s Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych w Chicago został wybrany “Friend of Polonia”/ ”Przyjaciel Polonii” na Paradę Konstytucji 3. Maja w 2022 roku. Dr. Lucja Mirowska-Kopeć, Prezes Związku Klubów Polskich w towarzystwie Jana Kopcia, Przewodniczącego Komitetu Parady 3. Maja wręczyli Davidowi Adamsowi specjalny dyplom i szarfę w siedzibie Związku Klubów Polskich w czwartek, 21 kwietnia, 2022.

Zorganizowanie Parady Konstytucji 3. Maja w centrum Chicago oznacza powrót po trzy letniej przerwie.

W tegorocznej Paradzie Konstytucji 3. Maja wzięła udział liczna delegacja społeczności Ukraińskiej w Chicago, chcą tym samym podziękować Polsce i Polonii za pomoc Ukrainie i milionom ukraińskich uchodźców wojennych w Polsce.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk