Patriotyczny początek roku w szkole im. Konopnickiej na Greenpoincie

0
2

Nowy rok szkolny 2017/18 w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie rozpoczęto w sobotę, 23 września, czytaniem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Fragmenty tego dramatu opisującego wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną zostały zaprezentowane w najstarszych klasach. Były to dwie pierwsze, bardzo ciekawe scenki. Jedna dotyczyła rozmowy Czepca z Dziennikarzem i właśnie z niej pochodzą słynne cytaty: „Cóż tam, panie, w polityce?” oraz „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna”. Drugą scenkę, zdecydowanie bardziej dowcipną i frywolną, stanowiła rozmowa Dziennikarza z Zosią. W obu przypadkach w rolę Dziennikarza wcielił się Wojciech Maślanka, dziennikarz „Nowego Dziennika”, a towarzyszyły mu nauczycielki poszczególnych klas. Przy okazji tej akcji, która wpisała się w Narodowe Czytanie „Wesela”, zainaugurowane na początku września przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę w Ogrodzie Saskim w Warszawie, redaktor „Nowego Dziennika” przybliżył uczniom wiadomości dotyczące prawdziwego wesela, które odbyło się 20 listopada 1900 roku w podkrakowskich Bronowicach. Przekazał informacje i różne ciekawostki, o których dowiedział się z rozmowy z potomkami Błażeja Czepca, żyjącymi do tej pory – od jego wnuczki Janiny Gretschel, mieszkającej w Krakowie, oraz prawnuczki Jadwigi Piskozub, która od 25 lat mieszka na Maspeth w Nowym Jorku. Wojciech Maślanka poznał je dwa lata temu, przy okazji przygotowywania artykułu do gazety na temat „Wesela”. Dzięki temu uczniowie mogli dowiedzieć się wielu szczegółów na temat tego, jaką faktycznie osobą był pierwowzór Czepca z dramatu Stanisława Wyspiańskiego, jaki miał stosunek do innych postaci i autora „Wesela”, a nawet o skandalu, do którego doszło, gdy tuż przed premierą tej sztuki w Teatrze Miejskim w Krakowie (obecny Teatr im. Słowackiego) na plakatach przy poszczególnych postaciach dramatu pojawiły się prawdziwe nazwiska znanych ludzi reprezentujących krakowską inteligencję, a których Wyspiański wykorzystał jako pierwowzory do swojego dramatu. Tego typu ciekawostek redaktor Maślanka przedstawił o wiele więcej i można się o nich dowiedzieć z artykułu „115 lat temu odbyło się najsłynniejsze polskie wesele. Cóż tam, panie, w polityce?”, który można znaleźć na stronie internetowej „Nowego Dziennika”.

Tydzień po rozpoczęciu lekcji w szkolnych klasach, czyli w sobotę, 30 września, w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie została odprawiona inauguracyjna msza święta. Okolicznościowe nabożeństwo odprawił opiekun duchowy szkoły ks. Andrzej Stepańczuk, który nie tylko celebrował mszę św., ale także poświęcił uczniowskie plecaki. W tej szczególnej uroczystości uczestniczyła również młodzież z chóru Don Diri Don z Polski, która zaśpiewała kilka pieśni, w tym m.in. „Gaude Mater Polonia”, czyli polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielczy. Po nabożeństwie szczeciński chór pod dyrekcją Dariusza Dyczewskiego wystąpił z krótkim koncertem i zaprezentował bardzo ciekawy repertuar.

1 października natomiast Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej, jak co roku, dumnie maszerowała Piątą Aleją w 80. Paradzie Pułaskiego. W kolorowym pochodzie były dzieci w strojach ludowych, uczniowie, nauczyciele oraz ubrani w biało-czerwone barwy rodzice z polskimi chorągiewkami.

W niedzielę, 15 października, reprezentacja szkoły wraz z dyrekcją wzięła udział we Mszy Dziedzictwa Polskiego, która została odprawiona w konkatedrze św. Józefa na Brooklynie. Uroczyste nabożeństwo koncelebrował metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki, a towarzyszyli mu bp Nicolas DiMarzio, ordynariusz diecezji brooklyńskiej, oraz bp Witold Mroziewski. Wziął w niej również udział konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski oraz przedstawiciele najważniejszych polonijnych organizacji i instytucji.

***
Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej jest najstarszą szkołą na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Została założona przez grupę polonijnych działaczy w 1920 roku i działa nieprzerwanie do dziś. Od 1960 roku jej siedzibą jest budynek należący do parafii św. Stanisława Kostki przy 12 Newell St. na Greenpoincie. Jej dyrektorką jest Danuta Bronchard, która jest bardzo wdzięczna zarówno dzieciom i młodzieży, jak i rodzicom za to, że dbają o polski język i kulturę. „Rozpoczynając nowy rok szkolny, chciałabym serdecznie podziękować całej społeczności uczniowskiej za zaangażowanie w naukę języka polskiego, kulturę i tradycje polskie. Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli, których zaangażowanie i ponadstandardowa praca przyczyniają się do wzmacniania prestiżu i pozycji naszej szkoły. Dziękuję serdecznie rodzicom za współodpowiedzialność, za pełnione dyżury, za owocną współpracę i za wsparcie w dodatkowych inicjatywach szkoły na rzecz środowiska” – podkreśla Danuta Bronchard.

Autor: DG