Piękna Wigilia w fundacji w Clark

0
9

W Wigilii wzięli udział uczniowie klas od 5 do 11. Główna aula była starannie przygotowana do tego wyjątkowego wydarzenia. Uczniowie każdej klasy mieli wybrane miejsca przy stołach, nakrytych białymi i czerwonymi obrusami. Wraz z uczniami zasiedli do stołów rodzice. Na scenie rozbłyskiwała światełkami duża, piękna choinka, płonęły świece.

Prezes fundacji Tomasz Szybowski powitał wszystkich serdecznie. Przedstawił dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej i panie kierujące Komitetem Rodzicielskim. Życzył wszystkim pięknych świąt Bożego Narodzenia i samych sukcesów w nowym 2019 roku.

Potem to już uczniowie byli głównymi bohaterami wieczoru. Nie było konkretnego programu. Ideą tego spotkania było bowiem wspólne kolędowanie, czyli podtrzymywanie polskich tradycji, które dla nas, starszych, urodzonych i wychowanych w Polsce, są czymś oczywistym, ale obecnie wśród Polonii w USA zaczynają zanikać i zastępowane są zwyczajami amerykańskimi. Chodziło też o wytłumaczenie młodszym dzieciom, co to jest opłatek, i dlaczego podczas Wigilii łamiemy się opłatkiem.

Najpierw pojawiła się na cenie Ola Bukowska – uczennica 11 klasy, która zaśpiewała kolędę „W małym żłóbku”. A potem uczniowie każdej klasy wstawali z miejsc i śpiewali jedną kolędę. Występ zapowiadała wychowawczyni, przy okazji przypominając historię danej kolędy.

Jako pierwsi uczniowie klasy 5a (z wychowawczynią Agnieszką Gawkowską) i 5b (z wychowawczynią Anną Wroceńską) zaśpiewali „Witajmy Jezusa narodzonego”. Potem klasy 6a (z wychowawczynią Elizą Maziarz) i 6b (z wychowawczynią Elżbietą Popławską)  zaśpiewały wspólnie „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Klasy 7a i 7b (z wychowawczynią Iwoną Stępniewską) zaśpiewały góralską kolędę „Hejże ino dyna, dyna, narodził się Bóg dziecina w Betlejem”. Klasy 8a (z wychowawczynią Anną Pelesz) i 8b (z wychowawczynią Emilią Denert) zaśpiewały „Bóg się rodzi”. Klasa 9 (z wychowawczynią Joanną Przybysz) i 10 (z wychowawczynią Elżbietą Krakowską) zaśpiewały „Dzisiaj w Betlejem”. Na koniec klasa 11 (z wychowawczynią Anetą Prejsnar) zaśpiewała „Wśród nocnej ciszy”. Kolędy płynęły i czuło się polską atmosferę. Kiedy to wspólne śpiewanie stanie się tradycją, co roku będzie tutaj przyjemniej i piękniej.

Na wszystkich czekała niespodzianka. Kiedy uczniowie zakończyli śpiewanie, na scenie pojawiła się artystka operowa Katarzyna Drucker, której towarzyszył pianista David Musiał, i przedstawiła – specjalnie przygotowany na ten wieczór – program zatytułowany „Magia polskich świąt”. Znalazły się w nim wspaniałe wiersze: księdza Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Mariana Hemara, Jana Kasprowicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. No i artystka fantastycznie wykonała kilka polskich kolęd, m.in.: „Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna Panna” i „Bóg się rodzi”. Recital ten łączył piękne świąteczne wiersze wspaniałych polskich poetów z kolędami, aby przywołać ducha polskiej Wigilii.

A potem nastąpiło to, co jest najważniejsze i najpiękniejsze w polskiej Wigilii – dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Dzieci dzieliły się opłatkiem między sobą, ale też z nauczycielami i rodzicami. Nauczyciele zwracali szczególną uwagę na uszanowanie opłatka i polskich tradycji. Kiedy opadły emocje, uczniowie zasiedli do stołów, aby spożyć wigilijną kolację, którą serwowali rodzice. I to był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się emocjami.
Wcześniej uczniowie spotkali się z nauczycielami w klasach, gdzie otrzymali świąteczne upominki – specjalne piórniki – i też składali sobie świąteczne życzenia.

Druga część wigilijnego spotkania miała miejsce w sobotę. Uczestniczyły w nim najmłodsze dzieci z przedszkola: 3-latki, którymi opiekuje się Beata Stasiak oraz 4-latki z opiekunką Bożeną Szmit-Paszkowski. Uczestniczyli także uczniowie klas: 0a z wychowawczynią Agnieszką Gawkowski, 0b z wychowawczynią Aleksandrą Stępniewską, 1a z wychowawczynią Katarzyną Sumarą, 1b z wychowawczynią Iwoną Stępniewską, 2a z wychowawczynią Elżbietą Krakowską, 2b z wychowawczynią Emilią Denert, 3 z wychowawczynią Joanną Przybysz, 4a z wychowawczynią Eliza Maziarz i 4b z wychowawczynią Justyną Bates. Uczniowie każdej z klas zaprezentowali krótki świąteczny program. Potem dzielili się opłatkiem między sobą, z rodzicami i nauczycielami.

Co istotne, było to pierwsze takie spotkanie wigilijne w historii Polskiej Fundacji Kulturalnej i Polskiej Szkoły Dokształcającej. W poprzednich latach uczniowie uczący się w sobotę uczestniczyli w spotkaniach, podczas których prezentowali świąteczne programy, ale nigdy wcześniej nie mieli wspólnej Wigilii.

Autor: Janusz Szlechta