Piękny polski festiwal w Seattle

122

Po raz pierwszy przedstawiciele Polonii w Seattle w stanie Waszyngton zorganizowali tak dużą imprezę w centralnym ośrodku kulturalno-rozrywkowym – Seattle Center Playhouse.


Dzięki poparciu medialnemu “Nowego Dziennika” i wielu innych organizacji i sponsorów, a także pełnej poświęcenia intensywnej pracy wielu organizatorów i wolontariuszy, impreza ta zakończyła się wielkim sukcesem.

Do tego sukcesu przyczyniły się wybitnie polskie grupy taneczno-muzyczne i soliści, wypełniając cały, sześciogodzinny program świetnym, porywającym repertuarem, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wielojęzycznej i wielonarodowej widowni. Polski repertuar objął muzykę klasyczną, ludową, jazz, muzykę popularną, jak również tańce ludowe i współczesne. Wystąpiły zespoły z Vancouver i Victorii (Kanada), z Portland (Oregon) i z Seattle. Muzykę Chopina zaprezentowała świetna pianistka Marzena Lilian Szlaga. Z kolei zespół The White Eagle Band zagrał muzykę góralską.
Festiwal został zainaugurowany hejnałem mariackim oraz wystąpieniami pani Małgorzaty Cup – konsul Rzeczypospolitej Polskiej z Los Angeles, zajmującej się sprawami kultury, nauki, szkolnictwa i publicznymi oraz przedstawiciela amerykańskiego Kongresu Jima McDermotta, reprezentującego stan Waszyngton.

Oprócz występów artystycznych, festiwal zaoferował piękną, bogatą wystawę polskiego plakatu i historii polskiej, kursy gotowania i polskiej sztuki ludowej (pisanki, wycinanki, palmy wielkanocne), pokaz mody ludowej, jak również liczne stoiska lokalnych artystów i polskich wytworów. Wszystko to było przygotowane niezmiernie starannie i atrakcyjnie.
Długie kolejki chętnych ustawiły się do stoisk, gdzie podawano rozmaite polskie potrawy i słodycze, a ogródek piwny był oblężony przez cały dzień. Piękna pogoda sprawiła, że w festiwalu – który odbył się w niedzielę, 30 września – uczestniczyło kilka tysięcy osób. I trudno było spotkać osobę, która byłaby niezadowolona.

Więcej o festiwalu w Seattle można przeczytać na stronie internetowej: www.polishfestivalseattle.org. Filmy wideo, pokazujące występy zespołów, można oglądać na stronie: n50.onetotheworld.net/arts39.

Autor: PIOTR HOROSZOWSKI