Pielgrzymka do Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie

22
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA to miejsce zakorzenione w historii Polonii i drogie sercu każdego Polaka FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Członkowie i przyjaciele Fundacji Jana Pawła II w Stanach Zjednoczonych, której główna siedziba znajduje się w Rzymie we Włoszech, organizują w dniach 30-31 października 2021 roku pielgrzymkę do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. Upamiętnimy w ten sposób 43. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II.

Od śmierci świętego Jana Pawła II minęło już 16 lat, ale nadal fascynuje świat swoim charyzmatem, osobowością i świętością. Urząd Papieża objął w jednym z najbardziej niespokojnych dla Kościoła czasów, kiedy w świecie dominowała ewangeliczna apatia i globalna obojętność. W krótkim czasie mocą Ducha Świętego rozpalił ludzkość nowym entuzjazmem ewangelicznego orędzia i natchnął miliony, zwłaszcza młodych.

Członkowie JP II Vatican Foundation ze wschodnich stanów USA wezmą udział w tych historycznych dniach i dlatego organizujemy pielgrzymkę do Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown, PA. W sobotę rano, 30 października, autobusy będą wyjeżdżać z różnych miast, między innymi z Worcester, MA, New Britain, CT i New York City, a wracać będą w niedzielę wieczorem.

Spektakl, który warto zobaczyć

Pośród wielu religijno-kulturalnych punktów programu kilka zasługuje na wyróżnienie. Uczestniczyć będziemy w Lancaster, PA w spektaklu teatralnym pod tytułem „Queen Ester”. Jest to bardzo popularne muzyczne przedstawienie o tematyce biblijnej. To piękne widowisko zostało wyreżyserowane na podstawie zapisów zawartych w Piśmie Świętym Starego Testamentu zatytułowanych „Królowa Estera”. Reżyserzy zainspirowani tymi zapisami, wystawiając tak piękną sztukę, starają się przenieść widzów w tamten odległy czas. Opisane wydarzenia miały miejsce 2200 lat temu w państwie perskim w mieście Suza, za panowania króla Aswerusa.

Piękne, bogate, kolorowe stroje, panoramiczna scena, wspaniała gra aktorów i ich niepowtarzalne wykonanie wokalne sprawią, iż widzowie będą mogli poczuć się jak gdyby byli świadkami tamtych wydarzeń. To piękne teatralne  widowisko jest grane w każdą sobotę o godzinie 11 rano. Bilety udostępni i informacji udzieli prezes Fundacji JP II w Nowym Jorku Mieczysław Pająk, tel. 347-563-7051.

Wyjątkowa nagroda dla Mary Flannigan

W sobotę, o godzinie 6 wieczorem, uczestniczyć będziemy w bankiecie, wraz z księdzem Krzysztofem Wieliczko – dyrektorem Watykańskiej Fundacji JP II w Rzymie oraz licznymi przedstawicielami Polonii. Podczas bankietu po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda  „Fidelity to the Legacy of JP II” za bezinteresowną i ofiarną pracę na rzecz Fundacji Jana Pawła II. W tym roku nagrodę odtrzyma Mrs. Mary Flannigan z Washington D.C.

Za swoją pracę i serce Mary Flannigan otrzyma wyjątkową nagrodę przyznaną jej
przez Fundację JP II Foto: Archiwum Mary Flannigan

Mary Flannigan urodziła się w Detroit, w stanie Michigan w 1931 roku. Studiowała na Michigan Universytecie oraz na Wayne State University w Detroit, MI historię sztuki. Pracując w Kongresie USA w Waszyngtonie, D.C., została główną sekretarką komitetu, który zbierał pieniądze na ufundowanie Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie. Dom ten stał się miejscem rekolekcji oraz dokumentacji pontyfikatu Jana Pawła II. Przyczyniła się też, wspólnie z wybitnym działaczem polonijnym Władysławem Zachariasiewiczem, do założenia Koła Fundacji Watykańskiej w Waszyngtonie. Otrzymała wiele wyróżnień, a wśród nich Order św. Sylvestra przyznany przez papieża Jana Pawła II.

W czasie bankietu towarzyszyć nam będzie słynny duet z Waszyngtonu Mr. and Mrs. Olek and Stasia Skrypczuk.

Biskup Mroziewski będzie z nami

W niedzielę mszę świętą w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej celebrować będzie biskup z Brooklynu, NY Witold Mroziewski. W czasie mszy śpiewać będą: Natalia Prajzner i Julia Argasiński z New Jersey oraz Lidia Wiśniewski-Nole z Webster, w stanie Massachusettes. Będzie również okazja do uczestniczenia w różnych nabożeństwach: Apelu Jasnogórskim w sobotę o godzinie 9 wieczorem, nocnym czuwaniu, różańcu i drodze krzyżowej na zewnątrz sanktuarium. Można też będzie zwiedzić sanktuarium.

Pielgrzymi oddadzą hołd św. Janowi Pawłowi II z okazji Jego setnych urodzin
Foto: Archiwum

Święty Jan Paweł II był najbardziej maryjnym Papieżem w historii Kościoła i dlatego Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania, tak ściśle związane z Jasną Górą w Częstochowie, jest właściwym miejscem, aby Polonia i członkowie fundacji oraz jej przyjaciele właśnie tutaj przeżyli te uroczystości. Jest to wielka okazja do uproszenia potrzebnych łask. To łaskami słynące miejsce jest zakorzenione w historii Polonii i drogie sercu każdego Polaka. Jeżeli w rodzinie jest ktoś chory, zgubił wiarę albo zmaga się z różnymi trudnościami, można położyć prośbę na ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej i prosić o wstawiennictwo również świętego Jana Pawła II.

***

Dokładne informacje w sprawie transportu, wydarzeń oraz zakwaterowania można otrzymać od prezesów Fundacji JP II: Nowa Anglia – Barbara Pysk, tel. 508-864-1192; Nowy Jork – Mieczysław Pająk, tel. 347-563-7051; New Jersey – Mieczysław Boksz, tel. 862-377-8650; Washington D.C. – Marianna Eckel, tel. 703-255-9645: Philadelphia, PA – Teresa Romanowska, tel. 215-813-2780. Jako spadkobiercy tego wielkiego pontyfikatu św. Jana Pawła II, czujemy się zobowiązani uczestniczyć w tej pielgrzymce, ale też i z potrzeby serca, aby uczcić tego Wielkiego Polskiego Papieża, który tyle dobrego zrobił dla Kościoła, dla Polski i dla świata.