Pierwsza w tym roku wystawa w Galerii Skulskiego

90
Pomnik Bohaterów Walk Nad Wartą w 1939 roku, który stoi nad rzeką Wartą w Sieradzu. Projekt i realizacja Maria Puzon Zdjęcia: Archiwum A. i M. Puzon

Skulski Art Gallery Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, zaprasza na pierwszą wystawę w tym roku w sobotę, 11 grudnia, o godzinie 18:00. Na wystawie, w formie obrazowej, zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny dwojga polskich artystów Andrzeja i Marii Puzon.

Można będzie bezpośrednio zapoznać się z twórczością tego artystycznego małżeństwa. Na wystawie zostaną pokazane rzeźby, płaskorzeźby, formy przestrzenne i prace graficzne Andrzeja Puzona oraz akwarele jego żony Marii – w formie zdjęć. Zostaną pokazane tylko dwie małe płaskorzeźby Andrzeja Puzona. Niestety, artyści nie będą obecni podczas otwarcia wystawy

Andrzej Puzon pracuje nad kolejną rzeźbą “Gorejący Orzeł”

Andrzej Puzon urodził się w 1954 roku w Dębicy. W latach 1974-1979 studiował we Wrocławiu na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jerzego Boronia. Dyplom uzyskał w roku 1979 w zakresie rzeźby studyjnej oraz rzeźby w architekturze i urbanistyce.  Od roku 1979 do 1986 pracował jako nauczyciel rzeźby i metaloplastyki w Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli. Od 1986 roku do chwili obecnej zajmuje się działalnością twórczą w zakresie rzeźby i projektowania plastycznego. Współpracuje z różnymi firmami w tworzeniu wzorów użytkowych. Specjalizuje sie w technice repusowania rzeźb i płaskorzeźb w metalu. Zajmuje się też opracowywaniem technologii wytwarzania wzorów użytkowych. Realizuje liczne zamówienia publiczne i prywatne.

Pasją Marii Popowicz-Puzon jest malarstwo

Maria Popowicz-Puzon urodziła się w 1952 roku w Lubaniu Śląskim. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie pobierała pierwsze nauki malarstwa u Krzesławy Maliszewskiej i rzeźby u Jacka Dworskiego, późniejszego profesora Akademii Sztuk Pięknych imienia Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W latach 1974-1979 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Rzeźby pod kierunkiem prof. Leona Podsiadłego, zdobywając specjalizację w rzeźbie studyjnej oraz rzeźbie w architekturze i urbanistyce pod kierunkiem doc. Jerzego Boronia. Dodatkowo zgłębiała tajniki ceramiki u prof. Krystyny Cybińskiej. Po studiach, od 1980 do 1992 roku, pracowała jako nauczyciel rzeźby i ceramiki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych imienia Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Była autorką pierwszej wersji projektu Pomnika Bohaterów Walk Nad Wartą w 1939 roku. Pomnik stanął na wale przy rzece Warcie w Sieradzu. Jej pasją jest malarstwo oraz małe formy rzeźbiarskie, czyli ceramika.

Wstęp na wystawę jest wolny. Na gości będzie czekał też skromny poczęstunek. Zapraszamy.

Więcej informacji o wystawie można uzyskać na stronie Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark www.pcfnj.org  lub kontaktując się:

tel. 732-382-7197

email: [email protected]