Pierwszy Przegląd Kultury i Sztuki Polskiej w Clark, NJ

78
Wspólne zdjęcie młodych artystów uczestniczących w Przeglądzie Kultury i Sztuki Polskiej oraz jego organizatorów ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

W Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, odbył się w niedzielę, 10 listopada, pierwszy Przegląd Kultury i Sztuki Polskiej. Ten szczególny koncert został zorganizowany przez artystkę i animatorkę kultury Teresę Rysztof. Odbył się w przeddzień 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, był więc pełen elementów patriotycznych.

Gości, którzy licznie przybyli na to piękne wydarzenie, przywitał prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej Tomasz Szybowski. Przy okazji przypomniał, że jest to jedna z najstarszych polskich fundacji działających na wschodnim wybrzeżu USA. Zajmuje się popularyzacją kultury i dziedzictwa polskiego. Organizuje wiele spotkań tematycznych, seminariów, wykładów, projekcji filmowych, koncertów, akademii i innych uroczystości.
Koncert poprowadziła nauczycielka Polskiej Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark Emilia Denert. Jako pierwszy na scenę zaprosiła chór z Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington, NJ, który zaśpiewał „Rotę”. Jest to najbardziej znana polska pieśń patriotyczna. Autorką słów jest Maria Konopnicka, a muzyki Feliks Nowowiejski.

Chórek z Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington śpiewa “Rotę”. Na fortepianie gra Iwona Wesołowska, a na skrzypach Barbara Idzi

Chór zaśpiewał później wiązankę pieśni patriotycznych: „Modlitwa obozowa”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza kadrowa”, „Polska w niewoli”, „Ojczyzno ma”. Na fortepianie chórowi akompaniowała Iwona Wesołowska, a na skrzypcach Barbara Idzi.
Lauren Peski zaśpiewała pieśń „Mario, Matko polskiej ziemi”, a Isabella Świerzawska „Ave Maria Jasnogórska”. Utwór ten jest częścią programu literacko-muzycznego „Santo Subito”, stworzonego przez Piotra Rubika, który opowiada o życiu i dziele świętego Jana Pawła II. Pierwszą wykonawczynią tego utworu była Zofia Nowakowska.

Benjamin Świerzawski śpiewa „Serce w plecaku”. Piosenkę napisał w 1933 roku podoficer Wojska Polskiego Michał Zieliński. Śpiewano ją w latach 1939-1945 w kraju i za granicą, w wojsku i w oddziałach partyzanckich, a nawet w więzieniach i w obozach koncentracyjnych

Zosia Lewandowski zagrała na fortepianie mazurka g-moll Fryderyka Chopina, a w drugiej części koncertu zagrała walca op. 64 też Chopina. Po niej na scenie pojawiła się Julia Maziarz, która najpierw wyrecytowała porywający wiersz Marii Sulimy „Ojczyzno”, a potem zaśpiewała utwór „Ojczyzna ma”. Benjamin Świerzawski zaśpiewał „Serce w plecaku“, przypominając, co przeżywali młodzi chłopcy idąc na wojnę. Julia Argasińska wykonała utwór „By dumna z nas była Polska“, a na fortepianie akompaniował jej brat Robert. Kiedy skończyła śpiewać, do Roberta dołączył brat Daniel, który gra na perkusji. Obaj zagrali wiązankę melodii patriotycznych, które śpiewali polscy żołnierze na różnych frontach I i II wojny światowej: „Czerwone maki”, „Piechota, ta szara piechota”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” oraz „Warszawiankę 1830″ (pieśń powstania listopadowego).

Isabella Świerzawska świetnie wykonała utwór „Ave Maria Jasnogórska”

Kiedy ucichła muzyka, Maria Rokita wygłosiła wiersz „Żołnierze z Westerplatte“ Konstantego I. Gałczyńskiego, a po chwili jej siostra Marta zaprezentowała wiersz Władysława Bełzy „O celu Polaka”:

Polaka celem:
Skrucha przed Bogiem,
Mir z przyjacielem,
A walka z wrogiem.
Cześć dla siwizny,
Czyste sumienie,
Miłość Ojczyzny
I poświęcenie.

Chętnie krew własną,
Dać w dobrej sprawie,
Zacnie i jasno,
Dążyć ku sławie.
Umieć na progu
Złożyć urazy,
Mieć ufność w Bogu
I żyć bez skazy.
Trudy i znoje
Znosić z weselem,
To, dzieci moje,
Polaka celem.

Julia Argasińska śpiewa „By dumna z nas była Polska”, a na fortepianie towarzyszy jej brat Robert

Daria Niebrzydowska zaśpiewała utwór „11 listopada”. Daria, wraz z siostra Moniką, jeszcze kilka razy pojawiała się na scenie. Tuż po niej Joanna Łękawska zaśpiewała porywającą piosenkę „Mówię o tobie dobrze”. Świetnie, z ekspresją wykonana piosenka i wzruszające słowa sprawiły, że wiele osób ocierało z oczu łzy…

Joanna Łękawska wspaniale zaśpiewała utwór z repertuaru Andrzeja Rosiewicza pt. „Pytasz mnie”

Wyciszył nieco emocje John Wroceński, który zagrał na fortepianie poloneza b-dur i poloneza g-moll Chopina. A potem chórek z Polskiej Szkoły Dokształcającej PFK w Clark, prowadzony przez Marzenę Szawińską, zaśpiewał cztery pieśni: „Legiony”, „Moja ojczyzna”, „Mały patriota” i „Płynie Wisła, płynie”.

Zespół ZOR porwał widownię swoim śpiewaniem i dał piękny pokaz tańców górali ze Spisza

Pierwszą część koncertu zakończył występ zespołu ZOR. Jest to pierwszy w historii spiski zespół ludowy na terenie USA. Powstał w 2016 roku z inicjatywy organizacji Wspólnota Frydmana w Ameryce. Jego założycielem i dyrektorem jest Rafał Pisarczyk, a kierownikiem artystycznym Celina Bigos. Zespół kultywuje tradycje ludowe góralskiego regionu Spisz. Zobaczyliśmy w jego wykonaniu wiązankę pięknych tańców z tamtego regionu oraz usłyszeliśmy wiele piosenek stamtąd pochodzących. ZOR zafascynował wszystkich strojami i wykonaniem prezentowanego programu.
W trakcie przerwy była okazja wypić kawę czy herbatę, rozkoszować się pysznymi ciastami oraz kanapkami.

Anna Matlewska (w środku) piosenką „Kocham cię życie” zakończyła koncert. Towarzyszyły jej siostry Monika (z lewej) i Daria Niebrzydowskie

Po przerwie znów popłynęła muzyka i pieśni bliskie Polakom, chwytające za serce. Joanna Łekawska zaśpiewała utwór z repertuaru Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie”, a Isabella Świerzawska zaśpiewała „Taki kraj”, którym to utworem Jan Pietrzak podbił przed laty serca Polaków. Kasia Hanulewicz z kolei zaśpiewała „Dom, który mam” z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej i „List do mamy”, który był przebojem Violetty Villas. A potem siostry Daria i Monika Niebrzydowskie wzruszyły widownię utworami „Nadzieja” i „Polskie kwiaty”. Monika, już sama, zaśpiewała „Wieżę modlitwy” z repertuaru Piotra Rubika.
Na koniec wystąpiła znakomita tancerka i śpiewaczka Anna Matlewska. Najpierw zaśpiewała wzruszający utwór „Nie żałuję” z repertuaru Edyty Geppert, a potem „Nie wierz mi, nie ufaj mi” z repertuaru Anny Jantar. Koncert zakończyła utworem Edyty Geppert „Kocham cię życie”, który wykonała z siostrami Moniką i Darią Niebrzydowskimi.
Tego dnia ze sceny w fundacji w Clark często padały słowa: „kocham cię, Polsko!” albo „tak, jestem Polakiem”. To była wspaniała dawka polskiej poezji i wzruszających pieśni, nagradzanych ogromnymi brawami przez widownię. Prezes fundacji Tomasz Szybowski i Teresa Rysztof zapewnili, że to był pierwszy raz, ale za rok będzie powtórka. Wszyscy młodzi artyści, ale też organizatorzy, otrzymali z rąk prezesa Tomasza Szybowskiego „Certyfikat Uczestnictwa w Przeglądzie Kultury i Sztuki Polskiej w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark”.

Prezes fundacji Tomasz Szybowski dziękuje Teresie Rysztof (z kwiatami) za zorganizowanie koncertu, nauczycielce Emilli Denert za jego prowadzenie oraz Justynie Świerzawskiej (pierwsza z prawej) za nagłośnienie

„Pomysł tego wydarzenia wziął się stąd, że organizuję podobne spektakle w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. W przyszłym roku odbędzie się tam już 13. taki przegląd polskiej kultury. W Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie przez 9 lat organizowałam wydarzenia kulturalne promujące polonijną młodzież i dzieci – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Teresa Rysztof. – Pomyślałam sobie, że dzieci i młodzież w Nowym Jorku uczestniczą w fajnych wydarzeniach artystycznych, więc może warto by było zorganizować coś podobnego w New Jersey. Zadzwoniłam z taką propozycją do Tomasza Szybowskiego, prezesa Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark. Pomysł bardzo mu się spodobał i… ruszyły prace. No i odbył się po raz pierwszy – mam nadzieję, że będą kolejne – Przegląd Kultury i Sztuki Polskiej. Oczywiście rozmawiałam z młodymi artystami, wypytywałam ich, jaki rodzaj sztuki lubią najbardziej, co chcieliby zaprezentować na scenie przed swoimi rodzicami i koleżankami czy kolegami. Rozmawiałam też z nauczycielami uczącymi dzieci w polskiej szkole w fundacji w Clark. Starałam się dobrać taki repertuar, aby było w nim trochę mówionych i śpiewanych utworów patriotycznych, aby były piękne polskie piosenki. Chciałam też, aby były utwory religijne, bo przecież nasza polska kultura bazuje na religii chrześcijańskiej. Na przykład pieśń ‚Modlitwa obozowa’ jest piękna i wzruszająca, a prawie nikt jej nie zna. Moi rodzice byli zesłani na Syberię i ta pieśń mi o tym przypomina. W zorganizowaniu tego koncertu bardzo mi pomogli członkowie zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej oraz nauczyciele szkoły działającej w tejże fundacji. Koncert wypadł dobrze, jestem zadowolona. A za rok już na pewno będzie bardzo dobrze” – podkreśliła Teresa Rysztof.

Młode artystki na tle swoich prac przedstawiających symbole narodowe (od lewej): Weronika Szybowska, Amelia Hajduk, Samanta Rysztof i Lauren Elisabeth Peski

Tej szczególnej prezentacji kultury polskiej towarzyszyła wystawa rysunków młodych twórców pt. „Polskie symbole narodowe”. Rysunki uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej w PFK w Clark pokazują, jak młodzi ludzie postrzegają Polskę i czym Polska jest dla nich. Tym bardziej jest to cenne, gdyż zdecydowana większość uczniów urodziła się w Stanach Zjednoczonych.
Sponsorem medialnym tego wydarzenia był „Nowy Dziennik“. O nagłośnienie zadbała Justyna Świerzawska.