Polacy w USA uczcili pamięć Adamowicza

0
8

Księga, w której Polonia z okręgu nowojorskiego będzie mogła wpisywać kondolencje, ma zostać wystawiona w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w najbliższy piątek, czyli 18 stycznia

Przed ambasadą RP w Waszyngtonie. Polacy zapalali tam świecie i składali kwiaty. Uczestnicy symbolicznej ceremonii zostali zaproszeni do środka przez ambasadora Piotra Wilczka. Mogli tam wpisać się do księgi kondolencyjnej.

Kilkadziesiąt osób przybyło wieczorem pod ambasadę RP w Waszyngtonie. Świece i wiązanki kwiatów składali pod wywieszonym na ogrodzeniu czarno-białym portretem prezydenta Gdańska. Podkreślali, że chcieli podkreślić solidarność z rodzina prezydenta Adamowicza, mieszkańcami Gdańska i wszystkimi Polakami. Ubolewali, że do tragedii doszło w czasie tak radosnej akcji jaką jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Do uczestników ceremonii wyszedł ambasador Piotr Wilczek i zaprosił ich by weszli do budynku, by powspominać byłego prezydenta Gdańska, pomodlić się i wpisać się do księgi pamiątkowej. „To bardzo trudna i tragiczna chwila dla nas wszystkich. Bardzo jestem państwu wdzięczny, że postanowiliście być razem, w tym momencie, w miejscu, które reprezentuje Polskę. Bądźmy razem, bądźmy dzielni” – powiedział ambasador. 

W księdze pamiątkowej, do której wpisywano kondolencje znajdował się już wpis amerykańskiej ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher, która wcześniej odwiedziła polską placówkę dyplomatyczną. „Przekazuję rodzinie Pawła Adamowicza wyrazy głębokiego współczucia. Niech Bóg Was błogosławi” – napisała Mosbacher.
 

Autor: AS, (IAR)