Polka na targach WantedDesign Manhattan 2017 • Chcę stworzyć nowy trend

31

Młoda artystka i projektantka Maria JJ Juchnowska jako jedyna Polka została zaproszona do udziału w największych amerykańskich targach designerskich odbywających się w Nowym Jorku. Wystawa jej porcelanowych produktów oraz biżuterii cieszyła się dużą popularnością.

„Dla mnie najważniejszą rzeczą związaną z WantedDesign Manhattan 2017 jest zaistnienie na tych targach, pokazanie swoich pomysłów oraz nawiązanie kontaktów branżowych z galeriami i kupcami oraz wystawcami. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości zrobić jakieś wspólne, nowe projekty” – stwierdziła Maria JJ Juchnowska, która miała okazję zaprezentować swoją ceramiczną ofertę międzynarodowej publiczności odwiedzającej halę targową Terminal Stores na Chelsea.

Tegoroczna edycja WantedDesign trwała od 20 do 23 maja, a poprzedziło ją uroczyste otwarcie dla mediów i zaproszonych gości, jakie miało miejsce w piątek, 19 maja. Młoda polska projektantka Maria JJ Juchnowska była jedyną Polką zaproszoną do udziału w tej wystawie i prócz naszego kraju reprezentowała także Norwegię, ponieważ tam obecnie mieszka i tworzy. Udział w WantedDesign Manhattan 2017 stanowi dla niej bardzo duże wyróżnienie, ponieważ targi te są zaliczane do najważniejszych tego typu imprez na świecie, dlatego też postanowiła spróbować swoich sił i dostać się na tę wystawę.

„W listopadzie zeszłego roku wysłałam swoje zgłoszenie do organizatorów targów, a 14 lutego tego roku okazało się, że zostałam zakwalifikowana do udziału w WantedDesign – zdradza Maria JJ Juchnowska. – Bardzo zależało mi na udziale w tym wydarzeniu, ponieważ są to największe targi designerskie w Ameryce Północnej oraz na świecie. O zaakceptowaniu mojego zgłoszenia dowiedziałam się w walentynki, gdy brałam udział w innej tego typu wystawie, na Ambiente we Frankfurcie. Właśnie byłam na stacji kolejowej, gdy otrzymałam wiadomość. Zaczęłam krzyczeć z radości, a ludzie wokoło myśleli, że oszalałam” – wspomina polska artystka.

Na tegorocznej edycji WantedDesign Juchnowska wystawiła porcelanową biżuterię oraz designerskie zestawy ceramiczne: wazony oraz misy wykonane z porcelany i kamionki, które stanowiły dosyć unikatową kolekcję wśród innych produktów prezentowanych na targach.

„Jest duże zainteresowanie moją ofertą, która mocno wyróżnia się wśród innych propozycji, ponieważ nie ma tutaj zbyt dużo ceramiki. Prócz mnie pokazują ją jeszcze tylko dwie osoby – wyjaśnia Maria. – W dodatku w sekcji Launch Pad, przeznaczonej dla młodych projektantów oraz nowych marek, gdzie mam swoje stoisko, dominują meble, a wystawia się w niej 32 designerów”. Poza tym Maria JJ Juchnowska była w tej sekcji jedynym wystawcą prezentującym porcelanową biżuterię. Dzięki temu polska projektantka stara się wprowadzać na designerskich targach swego rodzaju innowację w branży ceramicznej.

„Ludzie obawiają się tego typu biżuterii ze względu na obawy jej stłuczenia itp., i patrzą na nią z przymrużeniem oka. Chcę zmienić tę tendencję i stworzyć nowy trend, a coś takiego robią z reguły młodzi projektanci. Tak więc jest to dla mnie szansa pokazania mojej wizji oraz mojego spojrzenia na ceramikę i biżuterię” – zdradza Juchnowska i dodaje, że wystawiła na targach swoją ceramikę użytkową oraz trzy nowe kolekcje biżuterii ceramicznej, z których najświeższa została zrobiona dokładnie tydzień temu w Miśni w Niemczech, w najstarszej europejskiej fabryce porcelany.

Dla polskiej artystki udział w tych targach stanowił także duże doświadczenie pod względem wystawienniczym oraz marketingowym.

„Ja nigdy nie organizowałam takiego przedsięwzięcia sama, w ciągu trzech miesięcy udało mi się pozyskać sześciu sponsorów, co jest efektem bardzo wytężonej pracy związanej z logistyką. Dzięki temu nauczyłam się wielu rzeczy dotyczących planowania wystawy. Poza tym udział w WantedDesign jest dla każdego wystawcy wielkim prestiżem” – podkreśla Maria JJ Juchnowska, która przy okazji serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom, których pomoc umożliwiła jej udział w targach. Wsparcia udzielili jej: Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy konsulacie w Nowym Jorku, Urząd Miasta w Kielcach, Kieleckie Centrum Kultury oraz Konsulat Generalny Norwegii w Nowym Jorku i Design and Architecture Norway.

WantedDesign to największe w Ameryce Północnej i jedne z największych na świece targi designerskie. Organizowane są od 2011 roku na Manhattanie i stanowią platformę prezentacji różnych gałęzi wzornictwa przemysłowego oraz forum wymiany dla projektantów i innych przedstawicieli branży designu z całego świata. W tym roku w targach wzięło udział 140 firm i wystawców.

Maria JJ Juchnowska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Kielcach oraz Wydziału Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a także Wydziału Designu, Rzemiosła i Sztuk Uniwersytetu Konstfack w Sztokholmie, w Szwecji. Jej prace wystawiane były w różnych krajach, m.in. w USA, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Tunezji, Grecji i Polsce. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Poza tym była stypendystką norweskiej Norske Kunsthandverkere, szwedzkiej Konstfack Professorer i övriga Stiftelser oraz Fundacji Ulla Fröberg-Cramérs Stipendiestiftelse, a także otrzymała stypendium „Młoda Polska” ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Poza biżuterią i sztuką użytkową Maria JJ Juchnowska zajmuje się tworzeniem rzeźb oraz instalacji artystycznych, a także działalnością perfomerską, opierającą się na zagadnieniach ciała i fizyczności, polityki, przemocy, śmierci, symboliki itd. Tworzy w materiałach ceramicznych, porcelanie i kamionce oraz wosku i gipsie, a instalacje łączy ze zdjęciami i filmem.
Więcej informacji na temat jej twórczości można znaleźć na stronie www.juchnowska.com oraz www.facebook.com/MariJJDesignArt.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA