Polka wyróżniona przez prezydenta Brooklynu

654
Alicja Winnicka (druga z prawej) – podczas wręczenia wyróżnienia – z prezydentem Brooklynu Erikiem Adamsem (w środku) oraz swoją rodziną / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Alicja Winnicka, kurator 14. nowojorskiego dystryktu edukacyjnego, otrzymała specjalne wyróżnienie przyznawane w ramach Women’s History Month przez prezydenta Brooklynu Erica Adamsa. Otrzymało je także kilka innych kobiet, które w sposób szczególny wyróżniają się swoją działalnością oraz jako pierwsze osiągnęły coś znaczącego w dziedzinie, którą reprezentują.

Doroczna uroczystość – będąca wyrazem uznania dla kobiet, które mają wpływ na rozwój wydarzeń i historii współczesnego społeczeństwa – organizowana jest na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Na Brooklynie odbyła się po raz szósty i miała miejsce w czwartek, 28 marca, w sali konferencyjnej Borough Hall, w którym swoją siedzibę mają władze tej nowojorskiej dzielnicy.

Ceremonia miała bardzo podniosły charakter i wzięły w niej udział setki osób, głównie kobiet. W trakcie uroczystości odśpiewano amerykański hymn narodowy, odmówiono okolicznościową modlitwę oraz wygłoszono kilka przemów. Wśród gości specjalnych była Collette Smith, pierwsza w historii czarnoskóra trenerka National Football League (NFL), która opowiedziała, w jaki sposób doszła do sukcesu, oraz zwróciła uwagę na to, jak bardzo ważna jest wiara w siebie oraz konsekwencja w działaniu. „Pomóż już dzisiaj uczynić jutro lepszym dniem” – zakończyła swoje wystąpienie Collette Smith.

Collette Smith – pierwsza w historii czarnoskóra trenerka National Football League / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Brooklynu Eric Adams, który jest pierwszym Afroamerykaninem na tym stanowisku. Zwrócił on także uwagę na zróżnicowaną gamę „pierwszych kobiet” reprezentujących tę dzielnicę, które przełamały bariery i przetarły szlaki w różnych dziedzinach życia. Wśród nich znalazła się Alicja Winnicka, „pierwsza Polka, która pełni funkcję kuratora” i nadzoruje edukację w 14. dystrykcie obejmującym szkoły publiczne północnej części Brooklynu.

Prezydent Brooklynu Eric Adams podczas wygłaszania przemówienia / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Wymieniając jej zasługi wspomniano m.in. o wprowadzonych przez nią dwujęzycznych programach, w tym o pierwszym w Nowym Joru Polish-English Dual Language Program, obowiązującym w PS 34 na Greenpoincie od 2015 roku. W ramach tegorocznych obchodów Women’s History Month Alicja Winnicka otrzymała specjalny dyplom – „Citation” – będący dowodem na to, że jej działalność została dostrzeżona przez władze brooklyńskie.

„Czuję się bardzo zaszczycona i myślę, że przez to wyróżnienie została także uhonorowana polska grupa etniczna. Jestem tym niesamowicie poruszona i bardzo się cieszę, bo my ciągle obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości Polski – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Alicja Winnicka. – To jest także wyróżnienie dla 14. dystryktu oraz dyrektorów i nauczycieli ze szkół do niego należących, a nawet dla rodziców i dzieci w nich się uczących oraz wszystkich dwujęzycznych programów, o których mówiono.

Nzingha Prescod – najmłodsza laureatka wyróżnienia przyznanego przez prezydenta Brooklyny Erica Adamsa / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Tak więc bardzo się cieszę z tego powodu” – dodała kurator 14. dystryktu. Prócz niej, oraz wspomnianej wcześniej Collette Smith, podczas tegorocznej uroczystości podobne dyplomy otrzymały również: Connie Mallafre-Melendez, będąca pierwszym sędzią urodzonym na Kubie i wybranym do nowojorskiego sądu, Ezras Nashima, pierwsza wolontariuszka ochotniczego korpusu pogotowia ratunkowego w Nowym Jorku, Nancy Tong, pierwsza demokratyczna liderka 47. okręgu wyborczego mająca pochodzenie azjatyckie, a także Nzingha Prescod, pierwsza czarnoskóra kobieta, która zdobyła indywidualny medal na mistrzostwach świata w szermierce i zajęła 2. miejsce. Nzingha jest także dwukrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich i zarazem była w tym roku najmłodszą laureatką nagród wręczanych przez prezydenta Brooklynu.

Prezydent Brooklynu Eric Adams z wyróżnionymi kobietami. Alicja Winnicka stoi pierwsza z prawej strony. Dodatkowo na zdjęciu są wolontariuszki z ochotniczego korpusu pogotowia ratunkowego w Nowym Jorku / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Dla Alicji Winnickiej tegoroczny dyplom przyznany przez Erica Adamsa nie jest jedynym tego typu wyróżnieniem. W 2016 roku, również w ramach obchodów Women’s History Month, została uhonorowana przez kongresmankę Carolyn Maloney oraz posła stanowego Josepha Lentola. Poza tym jej działalność zawodowa została także dostrzeżona przez Richarda Carranzanę, kanclerza nowojorskiego Wydziału Oświaty, który kilka miesięcy temu nominował ją do tytułu najlepszego kuratora roku. Jest on przyznawany przez Council of the Great City Schools i ostatecznie podczas konwencji tej organizacji, która odbyła się pod koniec ub.r. w Baltimore, MA, Alicja Winnicka znalazła się w gronie dziewięciu wyróżnionych osób.

Alicja Winnicka (w środku), kurator 14. dystryktu, ze swoimi współpracownikami / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK