Polonia na Long Island zachwyca energią

760
Na zdjęciu od lewej: Dorota Sokołowski, Urszula Brożek, Magdalena Śliwa, Patrycja Kozikowski, Małgorzata Kaminski-Walczuk, Małgorzata Zelkowski, Julita Wiechowska - Miss Polonia 2019, Małgorzata Rusek-Żołądź, Emilia Żmijewski, Agnieszka Kapelewska, Renata Mikucka, Justyna Ornowska ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Historia pokazała, że my, Polacy, możemy się spierać w wielu sytuacjach, ale w chwili zagrożenia natychmiast potrafimy złączyć szeregi dla wspólnej sprawy i wygrać! Ostatnie wydarzenia w publicznej szkole w Lindenhurst na Long Island, gdzie kurator oświaty Daniel Giordano zaprzestał kontynowania polsko-angielskiego programu nauczania w klasie pierwszej, wywołały oburzenie polonijnych rodziców.

Nie pomogły negocjacje. Zdesperowani rodzice postanowili wyjaśnić całą sytuację w sądzie, gdyż – jak stwierdzili – to dykryminacja naszej grupy etnicznej.
Zatrudnienie adwokata, który specjalizuje się w tego typu sprawach, stanowi wydatek wielu tysięcy dolarów. Nie przeraziło to w żaden sposób naszych rodaków i postanowili oni zebrać taką kwotę ($35.000) w możliwie krótkim czasie; wszakże rok szkolny rozpoczęty, a dzieci nie mogą kontynuować programu.
W ubiegłym tygodniu „Nowy Dziennik” przekazał informację o konsolidacji sił w zbiórce pieniędzy, czyli szukaniu sponsorów i własnych  działaniach, np. zorganizowaniu zabawy dla dzieci, podczas której (w ciągu 3 godzin) zebrano około $3000. W sobotę,19 września, ta sama grupa rodziców przygotowała zabawę taneczną dla rodziców zainteresowanych całą sprawą.
W programie zabawy, oprócz tanecznych hulanek, przewidziano licytację i loterię, kupony można było nabyć u rodziców, którzy zajmowali się dystrybucją (Agnieszka Kapelewska, Dorota Sokolowski i Justyna Ornowska). Na licytacji znalazło się wiele kosztownych rzeczy dostarczonych przez rodziców i polonijnych sponsorów. Na przykład Adam Kownacki, wybitny pięściarz, nie tylko zaszczycił swoją obecnością spotkanie, ale przekazał rękawice (z pewną historią walki), które po gorącej licytacji zostały kupione pana Artura Zelkowskiego i Tomasza Jankowskiego za kwotę $2600. TV i trampolina dla dzieci okazały się bardzo atrakcyjne i kilkakrotnie w licytacji zwiększyły swoją orginalną cenę. Przedmioty te zostały ufundowane przez panią Urszulę Brozek i jej przyjaciół Tadeusza oraz Annę Stepczyk.

Licytacja przekazanych przedmiotów. Od prawej: Marta Wesołowski, Julita Wiechowski, Urszula Brożek


Bardzo dobre ceny osiągnęły Gift Certyfikaty, które przekazały na licytację: Katarzyna Miko, Malwina Sarnacki, Urszula Jablonowska, państwo Glowacki, Justyna Nowak. Z kolei Center Island Contracting przekazało czek na kwotę $1000 na swoje usługi, Polonia of Long Island – $1000 oraz Adam’s Construction – $2000. Donacje ofiarowali również: pani Edyta Kulbacki i Ewa Kotlewski, pan Piotr Sroka, Agnieszka Chaberek, Sylwia Baldyga, Marta Wesołowski.
Pani dr Jolanta Sygnarowicz przekazała na licytację dwa konkretnej wielkości obrazy z pięknymi makami. Licytację poprowadziły znane polonijne liderki Urszula Brożek i Marta Wesołowski oraz przedstawicielka młodszego pokolenia Julita Wiechowski – Miss Polonia Copiague 2019. Swoją obecnością zaszczyciła również imprezę pani Małgorzata Czaja Rutkowska – Marszałek Copiague 2020.

Gift certyficat na tort przekazała Agnieszka Kapelewska 


Tego wieczoru z licytacji do wspólnej kasy przekazno około $12.000. Prowadzące zabawę pani Małgosia Zelkowski i pani Magdalena Sliwa przedstawiły cały program działania i współpracy rodziców w utrzymaniu dwujęzycznego programu. W imieniu rodziców podziękowały Polonii i Polakom: „Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni hojnością Polaków i chęcią niesienia pomocy”.
Patronat nad utrzymaniem dwujęzycznego programu sprawuje Polonia of Long Island Inc. i Fundacja Dobra Polska Szkoła z prezesem Andrzejem Cierkoszem, który systematycznie bywa na polonijnych spotkaniach i utrwala wszystko na taśmie filmowej. Pani Monika Olender z Carleton Hall – manager lokalu, kolejny raz udostępniła Polonii miejsce za przysłowiowego dolara oraz wzięła udział w licytacji, kupując trampolinę za niemal potrójną cenę…

Od lewej: Adam Kownacki, Urszula Brożek i Wojtek Maślanka


Muzyczną oprawę wieczoru przygotował i poprowadził DJ Danny. Organizatorzy wspólnie ze sponsorami: Rarytas Deli i Euro Deli – ufundowali i zapewnili pyszne, ciepłe posiłki. Nie zabrakło słodkości również przygotowanych przez rodziców oraz sponsora Crumbs Bakery. Bar poprowadził w iście eleganckim stylu jeden z rodziców, pan Arkadiusz Szczypior.
Jak wynikało z rozmowy z grupą młodej Polonii – rodzicami najmłodszego polskiego pokolenia (uczniów szkoły), zamierzają oni stworzyć fundację dbającą o promocję polonijnej grupy etnicznej, polską kulturę i język polski. „To czas, kiedy powinniśmy przejąć stery w swoje ręce. Nasi rodzice i dziadkowie mają prawo do zasłużonej emerytury. Tempo życia jest tak duże, że potrzebują naszego wsparcia nie tylko prywatnie, ale i w pracy społecznej. Swoje nowe doświadczenia chcemy przekazać innym organizacjom”.