Polonia z Glen Cove gotowa na Paradę Pułaskiego

18

Zarząd Polskiego Domu Narodowego (PDN) w Glen Cove, od wielu lat z tą samą niezawodną w działaniu prezes Elżbietą Majewski, wykazuje się niebywałą zaradnością w działaniu. Członkowie PDN nie narzekają, tylko wspólnymi siłami systematycznie rozbudowują i modernizują swoją polonijną siedzibę. To właśnie w Polskim Domu Narodowym odbyło się tegoroczne przekazanie insygniów nowemu marszałkowi Parady Pułaskiego 2018 z Glen Cove i koronowanie Miss Polonii tej miejscowości.

Nie ma większej radości jak zaproszenie przyjaciół do własnego domu, szczególnie kiedy po wielu latach właścicielom, czyli polskiej grupie etnicznej, udało się wszystko odnowić, łącznie z dużym parkingiem. Jednym słowem, przyjęcie we własnym domu z pysznym polskim obiadem i słodkościami, a wszystko domowego wyrobu. W elegancko odnowionej i udekorowanej sali balowej Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove, jak jest to już w tradycji, i to od momentu powstania, czyli od 95 lat, odbyło się uroczyste szarfowanie marszałka Glen Cove i koronacja miss na Paradę Pułaskiego 2018. Gości przywitała prezes PDN Elżbieta Majewski.

Przybyli przedstawiciele wielu polonijnych organizacji, polonijni biznesmeni, lekarze i honorowi goście (zaprzyjaźnieni z członkami PDN), czyli burmistrz Glen Cove Tim Tenke i zasłużeni strażacy polskiego pochodzenia z tego miasteczka: Peter Prudente i Michael Mienko. Po części wprowadzającej mikrofon przejęła polonijna młodzież: Ewelina Backiel – jedna z najmłodszych członkiń PDN, znakomita solistka występująca z zespołem muzycznym działającym przy PDN Nos Te Domine, pod dyrekcją Bogdana Czerwonki – i Adam Mrowiec, znany i lubiany przedstawiciel młodego polonijnego pokolenia.

W tym roku nominację na Miss Glen Cove 2018 otrzymała wybitnie utalentowana, 20-letnia Krystyna Wirkowska – od najmłodszych lat wspólnie z całą rodziną związana z Polonią i PDN. Krysia ukończyła z wyróżnieniem Manhattan School of Music oraz prywatną średnią muzyczną Portledge School, gdzie uzyskała najwyższe wyróżnienie szkolne. Poza tym doskonale pływa, dostała się do junior olympics, chętnie uczy się języków obcych: płynnie mówi po angielsku, polsku, francusku, hiszpańsku, dodatkowo studiuje arabski. Obecnie studiuje na University of Pennsylvania. W przyszłości chciałaby zostać prawnikiem i zająć się bioterroryzmem. Koronę nałożyła jej Izabela Jagustyn – ubiegłoroczna Miss Polonii.

Natomiast nominację na marszałka Parady Pułaskiego 2018 otrzymał Janusz Kołdowski – wieloletni działacz i społecznik PDN. Ewa i Janusz Kołdowscy w USA mieszkają od 29 lat. Od roku 2000 w Glen Cove i wtedy praktycznie rozpoczęli współpracę z PDN. Pan Janusz jest właścicielem agencji Kaleidoscope Services Inc., zajmuje się pośrednictwem pracy. Państwo Kołdowscy mają dwoje dzieci, syna i córkę, którzy jak dumnie mówią o nich rodzice, ukończyli dobre uczelnie w USA i spełniają się zawodowo.

Państwo Kołdowscy są również szczęśliwymi dziadkami – mają dwójkę wnucząt. Pan Janusz w PDN jest członkiem Komisji Stypendialnej, przyznającej nagrody młodzieży polskiego pochodzenia za dobre wyniki w nauce, oraz Komisji Rewizyjnej, monitorującej działalność finansową PDN. Jak mówi nowo wybrany marszałek: „Praca w Polskim Domu jest dla mnie wyzwaniem, ale też przyjemnością. Jest podtrzymywaniem polskości dla naszych kolejnych pokoleń. Liczę na to, że w niedługim czasie polonijna młodzież zajmie nasze miejsce i jeszcze bardziej rozwinie działalność PDN na Long Island. A najważniejsze, aby kontynuowała tradycję polską i kulturę kraju swoich przodków”.

Marszałek podziękował zarządowi za nominację i tym samym za zaufanie na tak zaszczytne stanowisko. „Jestem szczególnie dumny z tego wyróżnienia, bo to właśnie w tym roku przypada 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreślił. – Postaram się godnie reprezentować Polonię na Paradzie Pułaskiego i wszelkich imprezach związanych z prezentacją naszej grupy etnicznej” – zakończył.

Na ten uroczysty wieczór członkinie zarządu PDN przygotowały pyszną ciepłą kolacje, nie brakowało dobrych trunków, a muzyka zespołu The Masters uzupełniła wyjątkową atmosferę spotkania.

Autor: Elżbieta Popławska