Polonijna akcja: “W naszym domu mówimy po polsku!”

0
5

Rodzice mówią do nich po polsku, one odpowiadają w języku angielskim. Doskonale rozumieją, co się do nich mówi, jednak nie chcą odpowiadać w tym samym języku. Trudno się dziwić – język angielski jest im bliższy niż polski, którym posługują się jedynie rodzice i ich znajomi.
Najbliższe koleżanki Ani, uczennicy 5 klasy, to Polki, ale gdy spotykają się, to i tak rozmawiają po angielsku.
Jednak większość polskich rodziców w USA nie wyobraża sobie, by ich dziecko nie mówiło w ich ojczystym języku. Wysyłają dzieci do polskich sobotnich szkół dokształcających, na wakacje do rodziny w Polsce, często sami w domu uczą swoje dzieci, czytając razem polskie książki czy wypożyczając polskie filmy.
Coraz mniej polskich rodzin emigruje do USA, dlatego zachowanie języka polskiego i kultury polskiej, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia Polaków jest dzisiaj kilkakrotnie większym wyzwaniem niż było jeszcze 10 lat temu.

Polonijny portal DobraPolskaSzkola.com ogłasza społeczną akcję “W naszym domu mówimy po polsku!”, której celem jest nagłośnienie potrzeby rozmawiania z dziećmi w języku polskim. Jej inicjatorzy chcą, by polscy rodzice przywiązywali do tego większą wagę, by zachęcali swoje dzieci do rozmów po polsku i poprawiali je w wymowie.
W ramach akcji w polonijnych mediach ukaże się wiele artykułów, wywiadów, wypowiedzi rodziców, nauczycieli i autorytetów wielu różnych obszarów, na ten temat. Na stronie www.DobraPolskaSzkola.com, Telewizji Detroit, YouTube umieszczone będą materiały filmowe z rozmów z polonijnymi rodzicami i nauczycielami.
Akcję wspierają polonijne media: “Nowy Dziennik”, “Kurier Plus”, “White Eagle”, “Polski Partner”, “Tygodnik Plus”, Telewizja NDTV, Telewizja Detroit, Radio AMPOL, www.bazarynka.com, www.poloniacalegoswiata.com, www.mumsfromlondon.com oraz instytucje: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Centrala Polskich Szkół Dokształcających, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.
Patronem honorowym akcji jest profesor Jan Miodek.
Sponsorzy akcji: WIZARD, EUROCARE Cleaners, Realty One Group.

1 Wprowadźmy zasadę: W DOMU ROZMAWIAMY TYLKO PO POLSKU! – z pewnością wielu rodziców już to próbowało robić i doskonale wie, że nie jest to tak proste, jakby się wydawało. Po krótkim okresie rozmów po polsku dzieci znów wracają do angielskiego i po jakimś czasie ciągłego przypominania, rodzicom po prostu nie chce się już im tego powtarzać. Potrzeba tu dużo dyscypliny ze strony każdego domownika, a szczególnie ze strony mamy i taty.
Spróbujmy metodą małych kroków i trzymajmy się ustalonej reguły, np. jedynie przez okres wakacji. Jeżeli nasza pociecha uparcie zadaje pytanie po angielsku, my uparcie przypominamy jej o ustalonej zasadzie. Lub po prostu zabawmy się w cudzoziemca i udajmy, że nie rozumiemy, co do nas mówi!

2 Czytajmy wspólnie polskie książki – wybieramy jeden wieczór w tygodniu, kiedy wspólnie czytamy na głos wybraną polską książkę. Każdego wieczoru czyta inna osoba. Jest to doskonały sposób nie tylko na ćwiczenie języka polskiego u dzieci i młodzieży, ale i u nas, dorosłych! Po przeczytaniu fragmentu książki rozmawiajmy o nim, dyskutujmy, dzielmy się wrażeniami! Dodatkową korzyścią tego typu wieczorów jest umacnianie więzi w naszej rodzinie, rozwijanie wspólnych zainteresowań, ogólnie poprawienie relacji z dziećmi.

3 Rodzinne wieczory filmowe – oczywiście z polskimi filmami. Podobnie jak z książką, wybieramy dzień, wieczór, na oglądanie polskich filmów. Starajmy się wybierać wartościowe pozycje, starą polską klasykę, filmy ukazujące polskie realia i życie w różnych okresach polskiej historii. I tu również po obejrzeniu filmu rozmawiajmy, przedstawiajmy własne przeżycia z tych czasów, opowiadajmy rodzinne wydarzenia, starajmy się przekazać dziecku kawałek naszej życiowej historii w Polsce.

4 Zachęcajmy dzieci i młodzież do kontaktów z polskimi rówieśnikami – jak pokazuje życie, nasze dzieci w większości rozmawiają ze sobą po angielsku ze swoimi polskimi kolegami, z którymi się przyjaźnią na co dzień. Jednak są to dzieci, które tak samo wychowywane są w polskiej kulturze i które można zaprosić do udziału w naszych filmowych wieczorach, do wspólnego czytania czy w ogóle stworzyć razem jakiś nowy “polski projekt”.

5 Podchodźmy po partnersku – będąc wciąż poprawiany w wymowie, młody człowiek może mieć wrażenie, że robi coś “źle”, że jest z nim “coś nie tak”. Może czuć się z tym źle i wszystkie nasze wysiłki dotyczące ćwiczeń języka polskiego mogą go stresować, co da całkowicie odwrotny efekt do oczekiwanego. To, że nasza pociecha nie garnie się do nauki języka polskiego, jest naturalną rzeczą. Jest to dla niego drugi język, musi włożyć w jego naukę tyle samo wysiłku, ile my w naukę języka angielskiego. By traktować w tym temacie nasze dziecko po partnersku, wprowadźmy zasadę: “Ty mnie poprawiasz w błędach w angielskim, ja cię poprawiam w polskim”. Sprawdzony sposób, który według rodziców, z którymi rozmawialiśmy, daje zaskakujące rezultaty!

6 W miarę możliwości zapiszmy dziecko na zajęcia lub warsztaty prowadzone w języku polskim, oczywiście w dziedzinie, którą lubi. Starajmy się wybierać takie zajęcia, gdzie przede wszystkim nasza pociecha będzie się dobrze bawić!

7 Wyjazdy do Polski – wiele rodzin wyjeżdża z dziećmi na okres wakacji do rodziny w Polsce, gdzie młodzi mają kontakt z rówieśnikami, kuzynami. Jest to doskonały i przyspieszony kurs języka polskiego. Wielu rodziców twierdzi, że w ciągu dwóch miesięcy spędzonych w Polsce, ich dziecko uczy się dużo więcej niż w ciągu całego roku szkolnego w polskiej szkole, przyswaja ogromną ilość nowych słów i całych sformułowań. W codziennej zabawie z rówieśnikami w Polsce przychodzi im to szybko i bez wysiłku. Tym, którzy nie mają rodzin w Polsce, do których mogliby wysłać swoje dzieci, polecamy wyjazdy na kolonie organizowane w Polsce.

8 Starajmy się obchodzić święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia po polsku. Dołóżmy starań, by dzieci poszły na święconkę i pasterkę. Śpiewajmy polskie kolędy przy choince. A na stole niech znajdą się tradycyjne polskie potrawy, wspólnie przez nas przygotowane.

9 Zachęcajmy dzieci do udzielania się na rzecz polskiej społeczności. Przyda się pomoc w polskiej szkole sobotniej, na polskim festiwalu czy w polskiej drużynie harcerzy. Nie tylko wzmocni to naszą społeczność, ale będzie również okazją do rozmowy po polsku, nawiązania przyjaźni i dumy.

10 I najważniejsza zasada w naszym dekalogu – wszystkie powyższe działania robimy w atmosferze zabawy, swobody i wesołości. Nie czując stresu, dzieci i młodzież będą w nich wówczas chętnie uczestniczyć i nawet same podsuwać swoje własne pomysły. Bądźmy na nie otwarci, zachęcajmy ich do tego i doceniajmy najmniejsze wysiłki.

Autor: DobraPolskaSzkola.com