Polonijne Mazowsze

72

Barwne stroje, dynamiczna i ciekawie dobrana choreografia, dźwięki skocznej muzyki ludowej, wspaniałe reakcje widzów – tak pokrótce można scharakteryzować koncert jubileuszowy Polsko-Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego, który obchodzi w tym roku osiemdziesięciolecie.

„Co za wspaniały koncert”, „jak pięknie dopracowana choreografia”, „to nasze polonijne Mazowsze”, „to dobrze, że istnieje taka grupa, która kultywuje polskie tradycje w Stanach” – słychać było wśród zachwyconej publiczności po koncercie w Fashion Institute of Technology, w którym zespół Polish American Folk Dance Company (PAFDC) zaprezentował się 17 listopada, z okazji swojej 80. rocznicy.

Podczas dwugodzinnego, dynamicznego programu publiczność miała okazję zobaczyć tradycyjne układy, które znajdują się w repertuarze zespołu od lat, takie jak tańce warszawskie, opoczyńskie, polkę czy krakowiaka. Dużą część repertuaru stanowiły nowe układy taneczne, przygotowane specjalnie na ten koncert pod okiem choreografa z Polski Patryka Rutkowskiego. PAFDC po raz pierwszy zaprezentował tańce Lachów sądeckich, Lachów szczyrzyckich, energiczny taniec Beskidu Śląskiego – kołomajki oraz malowniczą suitę łowicką. Program taneczny przeplatany był występami działającej przy PAFDC Kapeli Ludowej, która grała i śpiewała utwory z różnych regionów Polski.

„Kiedyś PAFDC słynął z mistrzowskich choreografii znanych tańców narodowych czy ludowych. Dziś to nadal perełki naszego repertuaru, ale zespół tańczy też wiele układów – które ja nazywam koneserskimi, bo nie można znaleźć ich w repertuarze każdej grupy folklorystycznej. Wymagają wiedzy, dobrego choreografa i prawdziwego zacięcia do kultury ludowej” – powiedział John Niemczyk, który w zespole tańczył aktywnie w latach 90. i na początku 2000., a w tym roku jako przewodniczący jubileuszowego koncertu zaangażował się w organizację tego wielkiego wydarzenia.

W sobotnim koncercie wzięło udział kilka pokoleń tancerzy PAFDC: byli członkowie tzw. Golden Members, którzy wystąpili w dostojnym polonezie; grupa dziecięca, która w Grand Finale zatańczyła krakowiaka z Lajkonikiem, oraz obecni członkowie, którzy wykonali pozostałą część bogatego programu.
Publiczność żywiołowo reagowała za każdym razem, gdy tancerze wchodzili na scenę, by zaprezentować się w kolejnej choreografii, albo wykonywali spektakularne, niemalże akrobatyczne, a często trudne układy. Widzowie klaskali do rytmu, wtórowali artystom w śpiewie podczas znanych melodii i śmiali się w momentach zabawnych.

Kolorystyki dosłownie i w przenośni koncertowi dodała galeria strojów ludowych, w których prezentowali się artyści na scenie. To autentyczne stroje reprezentujące poszczególne regiony Polski, skompletowane co do ostatniego szczegółu, a w tańcu mieniące się barwami i kształtami.
Zespół otrzymał wiele wyrazów uznania od widowni, wśród której zasiedli też byli członkowie PAFDC. „Z podziwem patrzę jak PAFDC się wspaniale rozwija. Nie tylko jeśli chodzi o repertuar, ale też o dopracowanie szczegółów, co jest zresztą jednym z najtrudniejszych elementów w tańcu zespołowym. Z dumą patrzyłam na poziom, jaki obecnie grupa reprezentuje” – powiedziała jedna z byłych tancerek PAFDC obecna podczas sobotniego koncertu.

***
Polish American Folk Dance Company od 1938 r. promuje polski taniec ludowy w Stanach Zjednoczonych, występując na scenach polonijnych oraz przed publicznością amerykańską, zaszczepiając w niej fascynację folklorem polskim. O tym, że jest szeroko doceniany, świadczą liczne listy gratulacyjne, które zespół otrzymał z okazji swojego jubileuszu, m.in. od ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka, z Kancelarii Prezydenta RP oraz wielu nowojorskich polityków. Podczas koncertu natomiast życzenia z okazji 80. rocznicy złożyli członkom PAFDC przedstawiciele Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Polski oraz organizacji zrzeszającej zespoły ludowe w USA Polish Folkdance Association of the Americas.

„Koncerty z udziałem Zespołu pokazują to, co w polskości najpiękniejsze – niezwykle barwne polskie stroje ludowe i regionalne, których Państwa grupa posiada największą kolekcję w Stanach Zjednoczonych, oraz pieśni, w których wybrzmiewa nasz narodowy duch. To niezwykle cenne, że pomimo odległości, jaka dzieli Was od Macierzy z wytrwałością przekazujecie wiedzę o Ojczyźnie oraz umacniacie, poprzez muzykę i taniec, w młodym pokoleniu patriotycznego i chrześcijańskiego ducha” – napisał w imieniu prezydenta RP sekretarz stanu Adam Kwiatkowski w liście z gratulacjami dla PAFDC.

***
„Z ogromną satysfakcją i dumą promujemy polski folklor i kulturę w różnokulturowym Nowym Jorku. Z zapałem chcemy kontynuować tę tradycję przez kolejne lata, bo dumni jesteśmy z naszego pochodzenia” – powiedziała Krystyna Bronchard, zapowiadając patriotyczny akcent wieczoru, czyli wystąpienie dwójki najmłodszych członków zespołu, którzy zadeklamowali wierszyk: „Kto ty jesteś? Polak mały”.

„Dumny jestem z poziomu, jaki zespół zaprezentował, ale też, z tego, że możemy kontynuować to dzieło, które nasi poprzednicy rozpoczęli 80 lat temu. Cieszymy się, że przez te wszystkie lata staliśmy się tak ważnym elementem życia i kultury polonijnej w Nowym Jorku – podkreślił Andrzej Buczek, dyrektor wykonawczy PAFDC, pod którego okiem zespół przygotowywał się przez ostatnie miesiące do występu z okazji 80-lecia. Dodał, że ten koncert, żywiołowe reakcje publiczności oraz słowa wdzięczności za promowanie polskiego folkloru i tańca narodowego w USA dodają mu energii do dalszej pracy z zespołem.

Autor: ALEKSANDRA SŁABISZ