Połowa nastolatków jest uzależniona od telefonów komórkowych

11

Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu przygotowanego przez Common Sense Media co drugi nastolatek między 13 a 19 rokiem życia, mieszkający w USA, twierdzi, że jest uzależniony od swojej komórki. Co więcej, po jej zabraniu część ma nawet tzw. objawy odstawienia.

Kto jest winny? Na pewno w niektórych przypadkach – rodzice, pozwalając dzieciom na zbyt długą zabawę telefonem, co później może prowadzić do uzależnienia. Zresztą muszą z nim walczyć także i osoby dorosłe, bo co czwarta z nich przyznaje, że także nie jest w stanie odłożyć telefonu komórkowego na więcej niż kilka minut, chyba że kładzie się spać. Wtedy telefon jest na szafce nocnej. “Obecnie urządzenia elektroniczne autentycznie wpływają na nasze życie. To znaczy w wielu przypadkach za ich pomocą budujemy lub psujemy relacje z najbliższymi czy kolegami z pracy. Starsze pokolenia pamiętają świat sprzed ery na przykład Facebooka czy Twittera, tymczasem współczesna młodzież dorasta właśnie na tych portalach. Dla wielu świat wirtualny i liczba polubień jest tak ważna, że przestają się liczyć opinie wyrażane w świecie realnym. To może budzić niepokój” – uważa James Steyer, założyciel  Common Sense Media, organizacji zajmującej się badaniem wpływu technologii i mediów na codzienne życie dzieci i całych rodzin.

Trudno jest wyznaczyć granice dzieciom, podczas gdy samemu nie wypuszcza się telefonu z dłoni. W raporcie organizacji Jamesa Steyera można przeczytać, że 48 proc. dorosłych przyznaje, że “musi natychmiast odpisać na wiadomość mailową czy SMS-a”. 70 proc. natomiast średnio co godzina spogląda na swój telefon sprawdzając, czy przypadkiem nikt nie dzwonił, czy nie wysłał wiadomości. Bardziej niepokojące dane dotyczą prowadzenia samochodu i używania komórki. Ponad połowa dorosłych badanych regularnie pisze wiadomości i przegląda internet, gdy jest za kółkiem, nawet jeśli dzieci są w samochodzie. Jednocześnie narzekają na swoje pociechy, bo aż 77 proc. badanych twierdzi, że komórka znacznie pogorszyła ich relacje z dziećmi, które zamiast spędzać czas z rodzicami wolą zająć się swoim telefonem.

Autor: AA (R)