Polska szabla dla szeryfa Passaic

177
Delegacja Polonii pozuje do pamiątkowego zdjęcia. Od prawej: szeryf Richard Berdnik, Teresa Orzeł, Katarzyna Burgos, oficer Krzysztof Sadowski i Krzysztof Czuj ZDJĘCIA: RYSZARD DZIEDZIC

Delegacja Polonii z powiatu Passaic w stanie New Jersey złożyła wizytę Richardowi Berdnikowi. W styczniu 2020 roku rozpoczęła się czwarta kadencja jego urzędowania jako szeryfa powiatu Passaic. Jest to sukces, z którego wszyscy możemy być dumni.

Richard Berdnik jako funkcjonariusz publiczny od samego początku swojej kariery wspomaga działalność organizacji polonijnych. Najbardziej wymowną formą wyróżnienia za jego zaangażowanie było wybranie go Wielkim Marszałkiem 77. Parady Pułaskiego, która w pierwszą niedzielę października 2014 roku przemaszerowała 5 Aleją na Manhattanie. W roku 2011, wraz z córką Ashley, był Marszałkiem Parady dywizji Passaic-Clifton.

Replika polskiej szabli kawalerii wz. 20/21 z temblakiem oficerskim
i okolicznościową dedykacją

Ryszard Berdnik urodził się w Passaic, NJ. Jest synem polskich emigrantów Bronisławy i Bazylego Berdników. Matka pana Berdnika urodziła się we Lwowie, a ojciec w Żółkwi. Walczył pod Monte Cassino. Ślub wzięli w 1952 roku w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nowym Jorku. Potrafili godnie i dumnie żyć, wychowując swoich synów Edwarda i Ryszarda w polskim duchu i tradycji. Obaj uczęszczali do Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Passaic w latach 70. Richard od dziecka chciał być policjantem.

Szeryf Richard Berdnik podziękował za otrzymane wyróżnienie i okazane mu uznanie

Odnoszone sukcesy Richarda Berdnika w służbie dla społeczności powiatu Passaic są pięknym przykładem i dowodem na to, jak kolejna generacja Amerykanów polskiego pochodzenia aktywnie angażuje się w konkretne działania w lokalnej administracji i służbie cywilnej. Z tego właśnie powodu powstał pomysł uhonorowania szeryfa i wręczenia mu okolicznościowego prezentu. W skład delegacji weszli pracujący w Passaic County Sheriff Department  Katarzyna Burgos, Teresa Orzeł, oficer Krzysztof Sadowski oraz przedstawiciel polonijnej organizacji historycznej Krzysztof Czuj.

Przekazując pamiątkowy upominek, Krzysztof Czuj wyjaśnia symboliczne znaczenie i tradycje historyczne, które w tej formie zawsze będą przypominać szeryfowi
o polskim pochodzeniu