Polska szkoła otwiera się w Hewitt, NJ

422
W tym budynku będzie miała siedzibę Polska Szkoła Dokształcająca imienia św. Maksymiliana Marii Kolbego FOTO: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W miejscowości Hewitt, będącej częścią miasta West Milford w północnej części stanu New Jersey, trwa rekrutacja do Polskiej Szkoły Doształcającej imienia świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Szkoła rozpocznie działalność 11 września uroczystą mszą świętą oraz akademią inaugurującą nowy rok szkolny.

Polska szkoła mieścić się będzie w dużym budynku szkolnym przy parafii Our Lady Queen of Peace, której proboszczem jest ksiądz Kamil Stachowiak. Warunki do nauczania są tutaj świetne. W budynku jest wiele klas dobrze wyposażonych, jest też sala gimnastyczna i scena, na której mogą występować dzieci podczas różnych uroczystości. Aktualnie parafia wynajmuje budynek szkolny dla Board of Education. Działała w nim parafialna amerykańska szkoła katolicka, ale została zamknięta w 2011 roku ze względu na brak uczniów. Był to efekt postępującego niżu demograficznego.

Najpierw powstała Polska Misja Katolicka

Kościół parafialny Our Lady Queen of Peace został zbudowany w 1951 roku, ale sama parafia jest starsza, powstała jako parafia franciszkańska. W późniejszych latach zakonnicy oddali ją pod zarząd Diecezji Paterson i wówczas zaczęli ją obsługiwać księża diecezjalni. Zdecydowaną większość wiernych stanowią osoby anglojęzyczne.

Kościół Our Lady Queen of Peace w Hewitt, NJ
FOTO : JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

– Z wielką radością i optymizmem patrzę na coraz bardziej rozwijającą się Polonię na naszym terenie. Tylko w ostatnich trzech latach liczba Polaków mieszkających w najbliższej okolicy wzrosła trzykrotnie. Pokazuje to wielką potrzebę stworzenia ośrodka polonijnego na tych terenach – mówi ksiądz proboszcz.

Na stronie internetowej parafii zamieszczone zostały słowa, które zasługują na uwagę: „Rozumiejąc nasze zobowiązanie chrzcielne i celebrując nasze życie w Chrystusie poprzez sakramenty, zwłaszcza Eucharystię, z radością przyjmujemy wezwanie, by być znakiem powszechnej miłości Boga do całego stworzenia w okręgu West Milford w New Jersey. Razem nieustannie staramy się służyć różnorodnym potrzebom naszej parafii i większej wspólnoty, ze szczególną troską o nieproszonych i wyobcowanych. Pragniemy wypełnić naszą misję poprzez dzielenie się naszym doświadczeniem Bożej miłości objawionej w Jezusie Chrystusie”.

Ksiądz Kamil Stachowiak rozpoczął służbę w tej parafii w roku 2017. Najpierw był wikariuszem, później został administratorem. W sierpniu 2018 roku został mianowany proboszczem. 28 sierpnia parafia świętować będzie 70-lecie. Uroczystą mszę świętą odprawi Jego Ekscelencja ksiądz Kevin J. Sweeney – biskup Diecezji Paterson.

W 2009 roku przy parafii została utworzona Polska Misja Katolicka. Inicjatorem jej utworzenia był ksiądz biskup Arthur J. Serratelli, który był wówczas ordynariuszem Diecezji Paterson. Polacy zaczęli się przemieszczać na północ stanu New Jersey i zaistniała taka potrzeba. Wówczas proboszczem był tutaj ksiądz Frederick Walters, a wikariuszem ksiądz Adam Muda. Oni właśnie otworzyli Polską Misję na polecenie biskupa Serratelliego. Pierwsza polska msza w parafii została odprawiona 6 września 2009 roku.

– Od tego czasu w każdą niedzielę, o godzinie 9 rano, odprawiana jest msza święta w języku polskim – wyjaśnia ksiądz Kamil Stachowiak. – Kultywujemy też polskie tradycje: pierwszy piątek miesiąca, rezurekcję, Pasterkę, rekolekcje dwa razy w roku: w Wielkim Poście i w Adwencie – dodaje.

Już ponad sto rodzin należy do Polskiej Misji Katolickiej. Rodzice coraz częściej zaczęli głośno wyrażać swe oczekiwania. Chcieliby, aby ich dzieci, które na co dzień używają jako pierwszego języka angielskiego, również uczyły się czytać i pisać w języku polskim, a także poznawały polską kulturę, historię i obyczaje. Stąd też utworzenie polskiej szkoły w parafii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodaków.

Pomysł stworzenia polskiej szkoły zrodził się podczas kolędowania

10 stycznia 2021 roku, przy ołtarzu polowym usytuowanym przy parkingu obok kościoła, odbyła się wielka uroczystość – wspólne kolędowanie. Potem wszyscy bawili się na pikniku z polskim jedzeniem. Podczas wspólnych rozmów narodził się pomysł, aby stworzyć polską szkołę.

– W naszej okolicy nie ma polskiej szkoły. Była kiedyś w Ringwood, ale zakończyła swoją działalność. Teraz wszystkie rodziny, które korzystały z tamtej szkoły, mogą dołączyć do naszej – zachęca ksiądz Kamil Stachowiak. – Niewątpliwie jest potrzeba stworzenia polskiej szkoły na terenach północnego New Jersey, stąd ta nasza inicjatywa – dodaje.

Przy obecnym trendzie osiedlania się rodaków z Passaic, Clifton czy Garfield w Hewitt i West Milford, ale też w pobliskich miasteczkach Greenwood Lake czy Ringwood, na pewno będzie sporo dzieci, które zechą uczęszczać do polskiej szkoły.

Ksiądz proboszcz Kamil Stachowiak i dyrektorka szkoły Natalia Juszczak
FOTO: ARCHIWUM PSD W HEWITT

– Drzwi naszej szkoły są otwarte dla każdego dziecka.  Wszystkich serdecznie zapraszamy. Staramy się bardzo profesjonalnie podchodzić do tego tematu, edukacja jest bowiem bardzo ważna – podkreśla proboszcz. – Dlatego chcemy, aby te dzieci, które wzrastają w amerykańskim środowisku, nie zapomniały o swoich polskich korzeniach. Lekcje religii prowadzimy na poziomie parafialnym po angielsku. Mamy jednak nadzieję, że będą prowadzone również w polskiej szkole, oczywiście po polsku. Wszystko będzie zależało od tego, ile dzieci zostanie zapisanych do polskiej szkoły – dodaje ksiądz Stachowiak. 

Z wielką nadzieją na przyszłość

Zapisy do szkoły wciąż trwają. Zainteresowanie jest dosyć duże, głównie w klasach młodszych, ale w dalszym ciągu organizatorzy czekają na nowych uczniów i ostatecznie klasy zostaną utworzone na początku września.

Isabella Wawrzycki zapisana do polskiej szkoły FOTO: ARCHIWUM PSD W HEWITT

Dyrektorem szkoły będzie Natalia Juszczak, absolwentka filologii polskiej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Swoją przygodę z polską szkołą w USA pani Natalia rozpoczęła 15 lat temu. Jeszcze w ostatnim roku szkolnym pracowała, głównie z młodzieżą licealną, w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield.

– Dzięki pracy wśród doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli nie tylko zdobyłam cenne doświadczenie, ale przekonałam się, jak wiele satysfakcji daje praca z polskimi dziećmi za granicą. Niestety, pewien etap w życiu musi się skończyć, aby nowy mógł się rozpocząć. Mój nowy etap właśnie się rozpoczyna: nowe miasto, nowy dom, nowa polska szkoła. Jestem przekonana, że doświadczenie zdobyte w polskiej szkole w Garfield pomoże mi w pracy z dziećmi w nowej szkole, którą właśnie tworzymy w Hewitt – powiedziała pani Natalia. – Na początku obawialiśmy się, że największym wyzwaniem dla nas będzie skompletowanie kadry pedagogicznej. Jednakże dzięki uprzejmości i pomocy wielu osób udało się nam skompletować profesjonalne grono pedagogiczne, które jest przygotowane pod względem dydaktycznym do pracy z dziećmi i młodzieżą. Od zawsze było wiadomo, że sukces szkoły w znacznej mierze uzależniony jest od nauczycieli. Dlatego też jesteśmy bardzo dumni, że udało się nam sprostać temu trudnemu zadaniu. Jest w tym duża zasługa księdza proboszcza, który ogłaszał z ambony o tym, że powstaje szkoła i zachęcał osoby kompetentne do dołączenia do nas – dodała z uznaniem.

Nauka w Polskiej Szkole Dokształcającej w Hewitt została dostosowana do potrzeb lokalnej społeczności.

Pani dyrektor Natalia Juszczak (z prawej) z panią Barbarą Rataj i jej dziećmi: Natalką, Claudią, Gabrielem i Michaelem FOTO: ARCHIWUM PSD W HEWITT

– Rozpocznie się na poziomie niemalże wszystkich klas. Liczniejsze będą – tak wynika z aktualnych danych – klasy młodsze – stwierdza pani dyrektor. – Stawiamy na jakość nauczania w oparciu o indywidualną pracę nauczyciela z każdym dzieckiem.

Pani dyrektor nie ukrywa, że będzie dążyła do tego, aby w przyszłości w Hewitt powstało również liceum.

– Chciałabym doczekać chwili, kiedy  uczniowie będą zdawać maturę. Mieć klasę maturalną, a potem doczekać studniówki i matury – to sprawia wiele radości i satysfakcji uczniom i nauczycielom. Jest to zwieńczenie naszej pracy – podkreśla Natalia Juszczak. – Wiem z doświadczenia, że  uczniowie w klasach maturalnych chętnie przychodzą do polskiej szkoły i uczą się o Polsce, bo mają świadomość, że język polski jest dla nich ważny i na pewno przyda im się w dorosłym życiu. A bal studniówkowy to dla nich ważna uroczystość i przyjemne przeżycie. Kiedy czytałam prace maturalne uczniów w mojej poprzedniej szkole wiele razy miałam łzy w oczach, bo są to prace często naprawdę świetnie napisane i wzruszające. Liczymy na to, że kolejne rodziny, które w przyszłości będą przeprowadzały się w okolice Hewitt, dołączą do naszej szkoły i do parafii. Mam nadzieję, że powstanie tutaj aktywna polska społeczność – dodała pani Natalia.

Maksymilian Kolbe – niezwykły patron

Patronem szkoły jest święty Maksymilian Maria Kolbe. Szkoła będzie promować edukację w języku polskim, a także historię Polski. Maksymilian Maria Kolbe to wielka postać zarówno na płaszczyźnie edukacyjnej, jak i hstorycznej. To był polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, gwardian, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego. 28 maja 1941 roku trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Podczas apelu 29 lipca 1941 roku, który prowadził kierownik obozu Karl Fritzsch,  dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za ocalenie skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka (nr obozowy 5659), który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę z obozu (blok 14A) jednego z więźniów.

– Uznaliśmy, że jego patronat nad naszą szkołą będzie dobrym przykładem dla tych, którzy w tej szkole bedą się uczyć – stwierdził ksiądz Kamil Stachowiak. – Święty Maksymilian Maria Kolbe powiedział kiedyś, że „Dużo może być wiedzy, ale miłości w życiu nie widać. Tylko ta wiedza, która wypływa z miłości, ma wartość“. To będzie motyw przewodni naszej polskiej szkoły – podkreślił.

***

Zapisy do Polskiej Szkoły Dokształcającej

imienia św. Maksymiliana Marii Kolbego     

Parafia Our Lady Queen of Peace 

1911 Union Valley Road

Hewitt, NJ 07421-3056

E-mail: [email protected]

Tel. 201-625-3753; 973-728-8162