Polski spot na Times Square

274
Może dzięki spotowi wyświetlanemu na Times Square niektórzy sięgną do źródeł i dowiedzą się więcej o polskiej i światowej tragedii, jaką była II wojna światowa Zdjęcia: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

1 września to dzień szczególny dla Polaków. O tym dowiedzieli się w niedzielę, 1 września, również Amerykanie. Na budynku NASDAQ na Times Square na Manhattanie, usytuowanym u zbiegu Broadwayu i 43 Street, pojawił się spot przypominający o 80. rocznicy napaści Niemiec na Polskę.

30-sekundowy spot był wyświetlany od rana do późnego wieczora mniej więcej co 10 minut. Pokazywał, jak żołnierze niemieccy łamią barierę na granicy Polski z Niemcami. I przypominał: „Reminding The World That 80 Years Ago Germans Invaded Poland Starting World War II” (Przypominamy światu, że 80 lat temu Niemcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając II wojnę światową).

Przez Times Square tego dnia przewinęły się tysiące ludzi. Były to osoby z różnych krajów, także z Polski. Wiele osób zatrzymywało się i z uwagą patrzyło na obraz pokazany na ścianie budynku. Niektórzy robili zdjęcia, głównie telefonami komórkowymi.

Miejmy nadzieję, że emisja spotu spełniła oczekiwania pomysłodawców. Chodziło o pokazanie światu, że to Niemcy napadli na Polskę, że to Niemcy wywołali II wojnę światową, że Polska należy do krajów, które najbardziej ucierpiały i poniosły największe straty w wyniku tej wojny. Być może niektóre osoby sięgną do źródeł i dowiedzą się więcej o tej polskiej i światowej tragedii, bowiem wiedza na ten temat wśród Amerykanów jest znikoma.

Emil z Radomia przyjechał do USA na wakacje. 1 września pojawił się na Times Square. „Dowiedziałem się, że będzie pokazywany spot o wybuchu II wojny światowej i dlatego przyjechałem na Times Square, aby go zobaczyć. To świetny pomysł. Jestem przekonany, że do niektórych dotrze wiedza o dramacie, jaki przeżyła Polska. Dobra robota” – powiedział „Nowemu Dziennikowi”.

Spot przez cały dzień przypominał, że to Niemcy napadli na Polskę i rozpoczęli II wojnę światową

Spot został przygotowany przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, która też opłaciła koszty jego emisji. Należy przypomnieć, że w tym samym miejscu pojawił się spot z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po ponad 123 latach zaborów i zakończeniu I wojny światowej. Również przygotowała go i opłaciła koszty emisji PSFCU.

***

Za datę rozpoczęcia II wojny światowej przyjmuje się 1 września 1939 roku – tego dnia Niemcy dokonali agresji na Polskę. Symboliczne miejsca niemieckich ataków to Wieluń i Westerplatte. Tego dnia eskadra 4. Floty Powietrznej feldmarszałka Wolframa von Richthofena dokonała nalotu na Wieluń, a pancernik „Schleswig-Holstein” dokonał ostrzału Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Druga wojna światowa zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii świata. W ciągu sześciu lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie. W sierpniu 2009 roku Instytut Pamięci Narodowej oszacował, że liczba polskich ofiar II wojny światowej wynosi pomiędzy 5,6 a 5,8 miliona ludzi.

Jednym z najbardziej zniszczonych polskich miast była stolica Polski – Warszawa. Suma zniszczeń powstałych w wyniku oblężenia miasta we wrześniu 1939 roku, zagłady warszawskiego getta, powstania warszawskiego i wyburzenia budynków przez Niemców w okresie popowstaniowym wyniosła 84% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Autorzy sporządzonego w 2004 roku – z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego – raportu o stratach wojennych Warszawy oszacowali wielkość strat materialnych poniesionych przez miasto i jego mieszkańców na 18,2 miliarda przedwojennych złotych (według wartości złotówki z sierpnia 1939 r.), czyli 45,3 miliarda dolarów według wartości obecnej.