Polskie kluby uczelniane spotkają się w Nowym Jorku

0
3

Organizatorzy, czyli Organizacja Studentów Polskich, zaplanowali szereg ciekawych wykładów, spotkań oraz paneli dyskusyjnych.

Konferencja rozpocznie się wykładem motywacyjnym znanego w środowisku polonijnym Mateusza Domogały, który mówić będzie, jak wykorzystać swoją energię życiową w zdobywaniu sukcesów. Innym gościem, który wystąpi na konferencji, będzie Zygmunt Staszewski, przedsiębiorca, wykładowca akademicki oraz członek kilku organizacji. Staszewski mówić będzie o współpracy organizacji polonijnych oraz miejscu młodzieży w Kongresie Polonii Amerykańskiej.

Jedno ze spotkań poświęcone będzie generacji Y. „Ten temat powraca na konferencji, bo dotyczy tego, że nasze pokolenie jest specyficzne, inaczej podchodzi do wielu spraw. O tym chcemy porozmawiać” – mówi Karolina Leszczewicz, prezes PSO, jedna z organizatorek konferencji.

Wiele uwagi zostanie poświęcone praktycznym aspektom bycia studentem oraz jak najlepiej wykorzystać możliwości stojące przed młodym człowiekiem kończącym studia i rozpoczynającym karierę zawodową. Tutaj mowa będzie o tym, jak wykorzystać okres studiów, by przygotować się do pracy, jak znaleźć mentora, jak obrać ścieżkę zawodową i jak otworzyć własną firmę.

W konferencji wezmą również udział przedstawiciele polskiego rządu – minister Krzysztof Kasprzyk oraz minister Janusz Cisek, którzy będą mówić o potencjale, jaki ma młoda Polonia w USA, i jej perspektywach.

Oprócz wykładów w programie przewidziano mniej oficjalne spotkania integracyjne.

Konferencja Międzyuczelniana kierowana jest do Polskich Klubów działających na różnych uczelniach na Wschodnim Wybrzeżu. W tym roku zaproszenie do uczestnictwa w konferencji wysłane zostało do klubów działających m.in. na Rutgers, MIT, Harvardzie, Fordham, Hunter i Baruch College, Georgetown University, Yale i Columbii.

Udział przedstawicieli tak licznych klubów pomaga w realizacji celów konferencji, jakimi są: tworzenie sieci kontaktów, wymiana doświadczeń z działalności klubów, pomoc w promowaniu polskiej kultury, jak i cykl wykładów na temat różnych aspektów bycia młodym liderem.

Udział w konferencji jest bezpłatny, PSO zapewnia też noclegi dla uczestników konferencji, którzy przyjadą z daleka. Noclegi oferowane będą w prywatnych mieszkaniach członków PSO lub w hostelach.

Spotkania w ramach konferencji – zaplanowanej w terminie od 30 listopada do 2 grudnia – odbędą się w Fundacji Kościuszkowskiej, na Columbia University i w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Szczegółowy program konferencji znaleźć można na stronie PSO: www.pso-usa.org.


 

Autor: AS