Pomnik Pityńskiego powrócił do Bostonu

0
13

W 2006 r. pomnik nagle został usunięty, ze względu na akty wandalizmu i uszkodzenia postumentu. Po wielu latach starań senatora Nicka Collinsa i radnej miasta Boston Annissi Essaibi-Georgeo oraz polskich weteranów z Bostonu pomnik został umiejscowiony pomiędzy ulicą D i ulicą Congress – w najbardziej prestiżowej części historycznego Bostonu.

Wiele znanych osób – burmistrz Marty Walsh, kongresman Stephen Lynch, radny Mike Flaherty, radny Ed Flynn, gubernator stanu Massachusetts Charlie Baker, kongresman David Bielefeld i władze Massport Authority, szczególnie Tom Butler – przyczyniło się do odrestaurowania pomnika i jego postawienia w tak ważnej i licznie odwiedzanej przez turystów dzielnicy Bostonu.

Liczni polscy weterani z okręgu Bostonu i Connecticut, Polonia bostońska oraz sam mistrz Andrzej Pityński przybyli na uroczystość odsłonięcia tej pięknej rzeźby, przypominającej młodemu pokoleniu Amerykanów i Polaków oraz milionom turystów z całego niemal świata o naszych dzielnych żołnierzach walczących o wolność z reżimem komunistycznym.

Autor: Michael Speidel