Pomóżmy Kindze spełnić marzenie

33

Ma niespełna 17 lat, świetnie wyniki w nauce oraz sporcie, uwielbia nowe wyzwania i lubi pomagać innym. Podczas najbliższych wakacji chce wyjechać do egzotycznego kraju, aby w ramach wolontariatu pomagać innym w codziennych pracach oraz nauce języka angielskiego.

Kinga Lewandowska pochodzi z Gdańska, a do Stanów Zjednoczonych przyjechała w 2009 roku bez znajomości języka angielskiego. Szybko jednak opanowała go do perfekcji i stała się jedną z najlepszych uczennic w St. Ann School na Staten Island, gdzie mieszka. Obecnie uczęszcza do 2 klasy Xaverian High School na Brooklynie, gdzie również od samego początku należy do grona najlepszych uczniów. W dodatku jest w klasie z zaawansowanym programem (AP) dotyczącym chemii oraz wiedzy o świecie, bierze udział w grupie dyskusyjnej, należy do szkolnego klubu cheerleaderek, a także uczestniczy w różnych programach szkolnych.

Poza tym należy do drużyny cheerleaderek WCC All Star Black Out na Staten Island, z którą zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu ogólnokrajowym, m.in. I miejsce na zawodach w Pensylwanii. Uprawia również inne dyscypliny sportowe, a zwłaszcza gimnastykę i bieganie. Mimo bardzo dużej aktywności cały czas ma bardzo dobre wyniki w nauce, a będąc w czwartej i piątej klasie szkoły podstawowej dwukrotnie zdobywała tytuły najlepszej uczennicy, za co otrzymała wyróżnienia przyznane przez Jamesa Molinaro, ówczesnego prezydenta Staten Island. Z wyróżnieniem ukończyła także Polską Szkołę Dokształcającą im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Gdy starała się o przyjęcie do szkoły średniej dostała się do wszystkich wybranych placówek, włącznie z prestiżową Staten Island Technical High School. Wybrała Xaverian High School, gdzie otrzymała pełne stypendium.

Obecnie została jedną z laureatek programu Rustic Pathways, oferującego młodzieży szkolnej i studentom wakacyjne wyjazdy do egzotycznych krajów, podczas których organizowany jest wolontariat na rzecz lokalnej społeczności połączony z możliwością podróżowania i poznawania innych kultur. Podczas takich wyjazdów jego uczestnicy m.in. uczą dzieci języka angielskiego, a także pomagają przy różnych projektach i pracach, również fizycznych. Najczęściej są to małe wioski i miejsca oddalone od dużych miast, gdzie wolontariusze mają kontakt z biednymi ludźmi, których nie stać na edukację swoich dzieci. Przy okazji uczestnicy akcji poznają ich kulturę i obyczaje, zdobywają nowe doświadczenia, a także nawiązują międzynarodowe przyjaźnie, ponieważ w programach tych uczestniczy młodzież z różnych stron świata, a nie tylko ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego też konkurencja wśród osób starających się o taki wyjazd była bardzo duża.

„Interesuje mnie wolontariat oraz pomoc innym osobom i dlatego bardzo chcę wziąć udział w tym programie, a przy okazji poznać inną kulturę i zobaczyć, jak żyją ludzie w innych krajach. Cały czas słyszymy i mówimy o niesieniu pomocy, a udział w tym programie sprawi, że będę mogła sama się wykazać w tej kwestii” – powiedziała Kinga Lewandowska w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”.

Młoda Polka składając w styczniu wniosek o udział w programie Rustic Pathways musiała m.in. napisać dwa eseje i wyjaśnić, dlaczego chce w nim wziąć udział, co ją motywuje oraz dlaczego uważa, że praca społeczna na rzecz innych jest ważna. Dzięki temu nie tylko została do niego zakwalifikowana, ale także otrzymała stypendium pokrywające połowę kosztów związanych z wyjazdem. Spośród wielu egzotycznych krajów wybrała Kostarykę. Jednak koszty związane z tym wyjazdem są bardzo duże, a otrzymana dotacja obejmuje tylko połowę z nich, natomiast rodziców Kingi nie stać na ich pokrycie.

W związku z tym ambitna młoda polska dziewczyna założyła konto na portalu crowdfundingowym GoFundMe, żeby zebrać potrzebną sumę na wyjazd, o którym marzy, by móc sprawdzić i spełnić się w nowej roli. Konto można znaleźć pod nazwą „Rustic Pathways Fundraiser” lub adresem: www.gofundme.com/rustic-pathways-fundraiser.

„Jest to niesamowita i przytrafiająca się raz w życiu okazja dotycząca czegoś, co jest na liście celów mojego życia. Pomóż mi zrealizować moje marzenie poprzez jakąkolwiek donację. Każda kwota się liczy” – napisała Kinga Lewandowska pod swoją petycją na portalu GoFundMe i jednocześnie serdeczne dziękuje za wsparcie.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA