Poświęcenie sztandaru im. Kaczyńskich

94

Nowojorska placówka SWAP nr 21/201 posiada swoich patronów. Jest nią para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.

Uroczystość poświęcenia specjalnego sztandaru upamiętniającego tragicznie zmarłą parę prezydencką miała miejsce w niedzielę, 11 listopada, po południu podczas okolicznościowej mszy św. Nabożeństwo, które odbyło się w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, koncelebrowali ks. proboszcz Marek Sobczak oraz paulin o. Michał Czyżewski.

W uroczystości wzięli udział weterani oraz ich sympatycy, poseł PiS Adam Kwiatkowski, konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka oraz jej zastępca konsul Mateusz Sąsiek, przedstawiciele nowojorskiego Klubu Myśliwskiego, klubów motorowych Unknown Bikers, Saints and Sinners oraz Polish Legion, a także członkowie Fundacji Jana Pawła II i licznie przybyli parafianie – w sumie około 300 osób.

W trakcie mszy konsul Junczyk-Ziomecka wygłosiła przemówienie, a poseł Kwiatkowski odczytał specjalne listy napisane przez Martę Kaczyńską, córkę pary prezydenckiej, oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W kazaniu ks. Sobczak przypomniał sylwetkę, działalność i zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wyraził przekonanie, że dobrze się stało, że placówka SWAP nr 21/201 przyjęła parę prezydencką na swoich patronów. „Prezydent Lech Kaczyńśki i jego żona Maria byli ludźmi szlachetnymi, prawymi, uczciwymi, na wskroś dobrymi i kochającymi swoją ojczyznę. Byli patriotami kochającymi Polskę i praktykującymi katolikami” – wyliczał ks. Sobczak.

„Prezydent Kaczyński uprawiał tzw. politykę przywracania pamięci o wszystkich zapomnianych bohaterach. (…) Mam nadzieję, że ten sztandar będzie symbolem pamięci nie tylko o prezydenckiej parze, ale również o wszystkich tych, dzięki którym możemy się cieszyć niepodległością, a zwłaszcza o tych, których pamięć chciał przywrócić śp. Lech Kaczyński” – powiedziała konsul Ewa Junczyk-Ziomecka.

„Jestem głęboko wdzięczna za pamięć, jaką otaczacie moich rodziców, którzy oddali swe życie w służbie ojczyźnie w smoleńskiej tragedii. Traktuję to jako hołd, ale także odwzajemnienie ogromnej sympatii i szacunku, jakimi darzyli moi śp. rodzice środowiska polskich weteranów i Polonię amerykańską” – napisała Marta Kaczyńska w liście skierowanym do przedstawicieli SWAP.

Po koniec mszy św. wszyscy weterani oddali hołd parze prezydenckiej klękając i całując poświęcony sztandar.

Sztandar został wykonany przez siostry chrystianki z Warszawy. Z jednej strony na biało-czerwonym tle znajduje się podobizna Matki Boskiej Częstochowskiej oraz hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i „Wolna Suwerenna Polska”, z drugiej, prócz nazwy placówki SWAP i jej patronów – pary prezydenckiej – wypisane są miejscowości, w których walecznie wsławili się polscy żołnierze. W drzewcu sztandaru umieszczona została smoleńska ziemia przywieziona z miejsca katastrofy.

„Idea powstania sztandaru oraz przyjęcia na swoich patronów pary prezydenckiej została przyjęta gremialnie przez członków placówki SWAP nr 21/201 i od samego początku bardzo ją popierałem” – powiedział „Nowemu Dziennikowi” Henryk Skrodzki, honorowy komendant placówki.

Poświęcenie sztandaru nie było jedyną uroczystością związaną z obchodami Dnia Niepodległości na Greenpoincie, przed południem również w kościele św. Stanisława Kostki odbyła się uroczysta msza św. zorganizowana przez nowojorski okręg II SWAP, po czym w Domu Narodowym „Warsaw” miała miejsce okolicznościowa akademia.

Autor: WueM