Poszukiwanie prawdziwego Kazimierza Pułaskiego

0
11

Ich podziw dla tego mężczyzny wzrastał z każdym dniem, a jego owocem jest napisana przez nich powieść historyczna (w języku angielskim) „Pulaski, The Forgotten Hero” (Pułaski, zapomniany bohater). Jej autorzy mają nadzieję, że książka pokaże czytelnikom głęboką wiarą religijną Pułaskiego, jego heroiczne czyny i nieustanną walką o osobistą wolność dla wszystkich ludzi.

Autorzy dokonali przeglądu dokumentów w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i przeprowadzili wywiady z ekspertami i naukowcami, którzy byli obecni podczas badania jego prochów w Savannah, GA. Podczas badań szkieletu dr Charles Merbs stwierdził, że Pułaski mógł być nieokreślonej płci. (W ten sposób znalazłby się w „towarzystwie” Stelli Walsh, wielkiej polsko-amerykańskiej lekkoatletki i złotej medalistki olimpijskiej).

„Pulaski, The Forgotten Hero” to powieść historyczna osadzona w XVIII-wiecznej Europie i Ameryce. Jest to podróż z Kazimierzem Pułaskim od narodzin, przez wojny i bitwy, które stoczył w Polsce i Ameryce. Ochronił Jasną Górę, święte miejsce kultu religijnego w Polsce, przed inwazją Rosjan. Później uratował gen. Jerzego Waszyngtona, a także zaopatrzenie dla oddziałów Armii Kontynentalnej w Valley Forge, koło Filadelfii. Został śmiertelnie ranny, walcząc o amerykańską niepodległość podczas oblężenia Savannah, 9 października 1779 roku.

J.R. Roseberry, pisarz, laureat nagród literackich, a także dziennikarz w Associated Press, „The Washington Post” i innych gazetach w USA i Japonii, napisał: „Mel i Joan Gordonowie oddali hołd generałowi Kazimierzu Pułaskiemu w tej historycznej powieści o jego życiu i wyczynach w walce o wolność w Polsce i Ameryce.

Odkryli skarbnicę mało znanych faktów o tym bohaterskim przywódcy wojskowym i ułożyli je w wiarygodną powieść, która tchnęła życie w zakurzoną i zapomnianą historię.
Bez Pułaskiego może nigdy nie byłoby wolnej Ameryki. Bez poświęcenia tej pary pisarzy wielu mogłoby nie dowiedzieć się o jego nieocenionym wkładzie w historię Polski i USA.

Ekscytująca, wartka fabuła o tym, jak wydarzenia, w których brał udział, mogły przebiegać w tych wspaniałych rewolucyjnych dniach – jest niby pyszny lukier na torcie”.
Autorzy czekają teraz na wyniki nowej analizy DNA, sponsorowanej przez Smithsonian Television. Trwają prace nad fragmentami kości, które mogą jednoznacznie udowodnić, że szczątki spod pomnika Pułaskiego w Savannah należą do Pułaskiego. Wyniki tej pracy – jako film dokumentalny – zostaną wyemitowane na przełomie wiosny/lata 2019 r. i mamy nadzieję, że wiele kwestii zostanie rozwiązanych. Liczymy się również z tym, że być może powstaną nowe pytania.

W pobliżu domu autorów książki „Pulaski, The Forgotten Hero” znajduje się Fort Pułaski – fort-muzeum z XIX wieku – w którym jest mało informacji na temat gen. Pułaskiego. Ważne jest jednak to, że upamiętnia on naszego bohatera. Jeden z pierwszych unijnych komendantów dowodzący tą twierdzą oświadczył, że każdy niewolnik, który dotrze do fortu, zostanie uwolniony. Tak więc nazwisko Pułaskiego, wielkiego bojownika o wolność, nadal inspiruje tych, którzy szukają wolności długo po jego śmierci.

Joan i Mel Gordonowie prowadzili wykłady we Francji, Polsce i całej Ameryce na temat generała Pułaskiego i chętnie robią prezentacje dla każdej grupy zainteresowanej jego życiem i osiągnięciami. Można się z nimi skontaktować, aby umówić się na spotkanie, pod adresem: [email protected] lub telefonować pod numer (706) 974-6371. Książkę „Pulaski, The Forgotten Hero” można kupić z ich autografami przez internet na stronie www.pulaskibook.net.

Joan i Mel Gordon dzielą swój czas między Savannah, GA, a Auvers Le Hamon we Francji. Należą do kilku organizacji historycznych i pisarskich w Ameryce, a także do Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej (ACPC) przez Komitet Generała Pułaskiego w Savannah. W uznaniu za ich badania nad życiem Kazimierza Pułaskiego i jego przyjaciela, markiza de Lafayette, zostali niedawno członkami patriotycznej organizacji w Nowym Jorku Order Lafayette'a.

Autor: Peter J. Obst