Prezentacja książki Ani i Janusza Skowronów • Duży apetyt na życie

13

Opowieści o życiu i podróżach, prezentacja krótkich filmików zarejestrowanych podczas różnych eskapad, a także wystawa zdjęć zdominowały autorskie spotkanie z Anią i Januszem Skwronami oraz ich najnowszą książką "Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie".

Ponad 60 osób pojawiło się w piątek, 13 października, w Galerii „Kuriera Plus” na Greenpoincie podczas prezentacji drugiej książki napisanej przez małżeński duet Anię i Janusza Skowronów. Uczestnicy spotkania nie tylko mieli okazję poznać kulisy powstania tych krótkich opowieści i felietonów, ale także zobaczyć ciekawe filmy je uzupełniające lub nawet będące inspiracją do ich napisania. Poza tym można było zobaczyć zdjęcia z wystawy „New York-Paris-Warsaw”, którą Janusz Skowron zakończył 10-letnią współpracę z greenpoinckim Starbucksem, lecz poszerzoną o wybrane fotografie, dokumentujące ich ostatnią, wrześniową podróż po stanie Utah. To wszystko razem sprawiło, że piątkowe multimedialne spotkanie było istną podróżą w czasie i przestrzeni, i mogło wręcz stanowić kolejny, żywy rozdział książki „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie”.

„Mimo że jest skromna swoimi rozmiarami, to jest to prawdziwa liryka rozpisana na dwa głosy. Jest to książka o miłości, ponieważ mało kto tak ładnie i subtelnie mówi o relacji, jak to robią Skowronowie – podkreśliła Zofia Kłopotowska, redaktor naczelna „Kuriera Plus”, otwierając spotkanie. – Bardzo wzruszyło mnie zdanie, w którym Ania napisała, że ‚wystarczają sobie nawzajem’, a później dodała, że ‚uwielbiają spotkania z bliskimi, rodziną i z przyjaciółmi’. Generalnie wydaje mi się, że oboje mają duży apetyt na życie i o tym jest ta książka” – stwierdziła szefowa „Kuriera Plus”.

Należałoby dodać, że Skowronowie kosztują tylko najlepsze kąski tego życia, ponieważ opisywane historie, czy też odwiedzane przez nich miejsca są unikatowe i odpowiednio przez nich wyselekcjonowane.

„Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” to w pewnym stopniu kontynuacja ich pierwszej książki „Podróż z biletem szczęścia” z 2014 roku. W obu pozycjach autorzy dzielą się z czytelnikami swoimi przeżyciami, doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas wielu podróży, które razem odbyli, a także bardzo osobistym widzeniem ludzi, świata i rzeczy. Książka „Z trzynastego piętra” ma bardzo optymistyczny charakter, co związane jest z przekazem, jaki Skowronowie w niej zawarli dowodząc, że w życiu najważniejszy jest optymizm i uśmiech, który zawsze starają się okazywać innym.

„Nasza książka ma na celu zatrzymanie się na chwilę, pomimo szybko upływającego czasu, ponieważ warto uchwycić chwile, które chcemy, żeby pozostały w naszej pamięci” – wyjaśniała Ania.

Opisywane historie są mocno zróżnicowane, ponieważ opowiadają zarówno o podróżach, ważnych wydarzeniach z ich życia, jak i o ich prywatnych sprawach. Całość jest jednak spójna, ponieważ oboje świetnie się uzupełniają, mają podobne usposobienia, zainteresowania, filozofię życiową, a przede wszystkim coś bardzo wspólnego – miłość.

„Pisanie sprawiało nam niesamowitą frajdę” – podkreśla Ania.

„Pisaliśmy ją w nocy, siedzieliśmy często do godziny 3 nad ranem i niesamowicie nas to wciągało. Polecamy wszystkim, którzy mają coś ciekawego do przekazania, aby też napisali takie książki i pozostawili je swoim potomnym” – mówi z kolei Janusz. „Życie jest swoistą książką i każdy na pewno ma wiele ważnych momentów, które może uchwycić, opisać i przekazać dalej” – dodaje Ania.

Tytuł „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” związany jest z miejscem, w którym autorzy żyją, zarówno z ich mieszkaniem znajdującym się na 13 piętrze, z którego mają piękny i malowniczy widok na Manhattan, jak i Nowym Jorkiem.

„Na okładce tej książki jest kilka fotografii zrobionych z 13 piętra i przedstawiających Manhattan o różnych porach dnia i nocy. Za każdym razem wygląda on inaczej ponieważ nie tylko cały czas się zmienia, ale także w inny sposób jest oświetlony” – wyjaśniał Janusz Skowron. Książkę napisali sami, również sami zrobili korektę, a także dokonali wyboru swoich zdjęć. I właściwie – prócz druku – tylko okładka powstała przy współpracy z kimś z zewnątrz. Przy jej projekcie pomagał im Leonard Konopelski, znany polski grafik mieszkający w Kalifornii. I to jest dowód na słowa, przytoczone podczas spotkania przez Zofię Kłopotowską, że Ania i Janusz „wystarczają sobie nawzajem”.

A czy powstanie kolejna książka?… Pewnie tak, chociaż nie wiadomo, czy będzie napisana w duecie małżeńskim czy też tylko przez Janusza Skowrona. „Ania jest nieco sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, ale tak też było z tą najnowszą książką” – zdradza Janusz. Myśli on także o książce w całości stworzonej przez niego.

„Marzę o książce, którą sam napiszę, sam poskładam i wydrukuję, a nawet sam oprawię. I będzie wydana w niewielkim nakładzie, bo to ma być taki biały kruk, tylko dla przyjaciół” – zdradził Skowron dodając, że być może uda mu się to zrealizować w przyszłym roku.

W prezentacji książki „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” wziął udział m.in. nowy konsul ds. Polonii, który był pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczył i usłyszał.

„Mam bardzo pozytywne wrażenia po tym spotkaniu. Nie ukrywam, że był to mój pierwszy tego typu kontakt z Polonią i dzięki temu miałem okazję poznać gospodarzy oraz wiele innych osób. Bardzo podobała mi się prezentacja audiowizualna, zarówno fotograficzna, jak i filmowa oraz bardzo ciekawie opowiedziane historie krzepiące serce” – stwierdził konsul Mateusz Gmura, który od niespełna półtora miesiąca pełni swoją misję w Nowym Jorku.

Piątkowe spotkanie w Galerii „Kuriera Plus” było pierwszą oficjalną prezentacją książki „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” w Wielkim Jabłku. Dochód z jej sprzedaży w całości został przeznaczony na rzecz Children’s Smile Foundation, która gromadzi fundusze na operację ucha niesłyszącej 4-letniej Michelle Stępniarek. Wcześniej, podczas wakacji, odbyła się jej promocja w Polsce, a także nieoficjalna prezentacja w Klubie Seniora Amber Health podczas akcji dla niewidomej Marty Hanyżkiewicz. Wówczas również całkowity dochód ze sprzedaży książki (ponad 700 dolarów) przeznaczono na akcję charytatywną – na zakup linijki brajlowskiej dla Marty.

Kolejne autorskie spotkanie z Anią i Januszem Skowronami będzie miało miejsce w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ (177 Broadway, NJ 07066) i odbędzie się w sobotę, 21 października, o godz. 6 wieczorem.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA