Prezes SPATA Ambasadorką Przedsiębiorczości Kobiet

42

Honorata Pierwoła, prezes SPATA – Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Agentów Podróży – otrzymała prestiżową statuetkę Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet 2017. Wyróżnienie to wręczane jest paniom, które odnosząc sukcesy w pracy zawodowej oraz działalności społecznej, są wzorem i inspiracją dla innych.

Wyróżnienia wręczono podczas Światowego Dnia Przedsiębiorczości, obchodzonego w 144 krajach, w tym również – po raz pierwszy w tym roku – w Polsce. Na gali w hotelu Sofitel Victoria wręczono statuetki Ambasadorek Przedsiębiorczości Polkom mieszkającym w 20 krajach, w tym m.in. w Japonii, Indiach, Peru, Zambii, Danii, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Stanach Zjednoczonych.

Są to kobiety biznesu, które odniosły sukces oraz stanowią motywację dla innych, a tym samym udowadniają, że warto inwestować w przedsiębiorczość pań. Dwadzieścia uhonorowanych kobiet ma swój rozdział w książce napisanej specjalnie na tę okazję pt. „Biznesowe inspiracje Polek na świecie”. Bohaterki opowiadają czytelnikowi o swoich doświadczeniach, przekazują porady i wskazówki, dzięki którym udało się im zrealizować swoje marzenia, i to często mieszkając na obczyźnie.

Jedną z bohaterek książki, a zarazem Ambasadorką Przedsiębiorczości jest nasza rodaczka z rejonu nowojorskiego: Honorata Pierwoła, prezes SPATA, wieloletnia członkini i działaczka tej organizacji, właścicielka biura podróży Europa Travel & Services, a także prawdziwa pasjonatka rozwoju polskiej turystyki i promowania jej w Ameryce.

W ramach Europa Travel & Services oraz SPATA pani Pierwoła promuje najpiękniejsze zakątki Polski i zachęca Amerykanów do poznawania naszego kraju. „Amerykański klient jest fantastyczny, ale on niewiele wie o Polsce. Teraz gdy w Europie jest niebezpiecznie, Polska jest bardzo bezpiecznym krajem, ma dobre drogi, fantastyczne usługi hotelowe oraz jedzenie. Chcę tę Polskę rozsławiać” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” pani Pierwoła dodając, że jest zaszczycona, iż znalazła się „w gronie przedsiębiorczych Polek z całego świata, które odnoszą niesamowite sukcesy”.

W ramach promocji Polski, m.in. z ramienia SPATA i polskich biur podróży, Honorata Pierwoła walczyła o przywrócenie bezpośrednich rejsów LOT-u do Newarku, a w lutym, z okazji 60-lecia SPATA, planuje w Konsulacie Generalnym RP konferencję promującą Polskę. „Promuję Polskę, bo kocham nasz kraj” – mówi Honorata Pierwoła podkreślając, że jej działalność w SPATA polega na wolontariacie.

Jako laureatka wyróżnienia Ambasador Przedsiębiorczości pani Pierwoła zasiadać będzie w kapitule tej nagrody, typując kandydatki do kolejnych edycji nagrody w ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości.

Celem Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet jest wsparcie oraz uwydatnienie pozycji przedsiębiorczych pań na świecie, a także stworzenie w każdym kraju grup liderek, które umacniać będą przywódcze umiejętności płci pięknej, takie jak jak współpraca na arenie międzynarodowej czy komunikacja. Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Wendy Diamond, amerykańska prezenterka telewizyjna oraz autorka bestsellerów.

Wsparło ją wiele wpływowych osób, w tym znanych amerykańskich polityków, potrafiących docenić potencjał kobiet, które stanowią połowę populacji na świecie. Ten potencjał jak na razie jest mocno niewykorzystany, bo kobiety stanową mniej niż 30 procent wszystkich przedsiębiorców na świecie.

To się jednak powoli zmienia, też za sprawą inicjatyw takich jak ta. Dzięki działalności Wendy Diamond dzień 19 listopada został ogłoszony Światowym Dniem Przedsiębiorczości Kobiet (Women’s Entrepreneurship Day Worldwide – WED), i po raz pierwszy obchodzony był w 2014 r. w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Misją WED jest promowanie i wspieranie przedsiębiorczych kobiet, poprzez mobilizowanie i angażowanie zarówno mężczyzn, jak i kobiet do bezinteresownego dzielenia się swoim czasem, doświadczeniami, umiejętnościami, wiedzą oraz budowaniem wzajemnych relacji. Co roku do obchodów dołączają kolejne kraje. W tym roku święto to zawitało do Polski. Stało się tak dzięki dwóm ambasadorkom przedsiębiorczości Polek: Urszuli Ciołeszyńskiej, prezes Międzynarodowej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet (Polska), i Kindze Langley, prezes PREMIER International Business Club (Wielka Brytania/Stany Zjednoczone).

To dzięki nim na rynku czytelniczym ukazała się książka „Biznesowe inspiracje Polek na świecie”. Poza tym przygotowały one serię wydarzeń w Polsce poświęconych promocji kobiet w biznesie, które stały się częścią obchodów Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet. Wśród nich m.in. znalazło się Women's Economic Forum, które odbyło się w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie, gdzie wystąpiło 20 bohaterek książki, dzieląc się doświadczeniami ze swojej działalności biznesowej.

Autor: AS