Profesor Micgiel nowym szefem Fundacji Kościuszkowskiej

48

Decyzją Rady Powierników dyrektorem wykonawczym i prezesem Fundacji Kościuszkowskiej został prof. John Micgiel. Polonia poznała nowego dyrektora na sobotnim dorocznym balu Fundacji w Waldorf Astoria na Manhattanie.

Prof. John Micgiel – nowy dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej – jest politologiem i ekspertem ds. historii dziejów najnowszych. Przez osiem lat wykładał na nowojorskim uniwersytecie Columbia, a od ośmiu lat jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Do jego dokonań można doliczyć też to, że jest współzałożycielem American Polish Advisory Council (APAC) – organizacji lobbingowej na rzecz polskich spraw. Z Fundacją Kościuszkowską prof. Micgiel związany jest od dawna. Pracował tam po skończeniu studiów na Columbia University w 1977 r. Współpracował też z nią jako członek komisji stypendialnej, najpierw amerykańskiej, a potem przy programach przeznaczonych dla naukowców z Polski.

Za jeden z największych celów nowy dyrektor stawia sobie zwiększenie puli stypendialnej, która w tym roku wyniosła milion dolarów.
„Trzeba podnieść pulę stypendiów, bo jest coraz więcej chętnych z Polski, którzy chcieliby pracować nad projektami naukowymi w Stanach, Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy chcą w Polsce przeprowadzać badania lub studiować tam, jak również Amerykanów, niekoniecznie polskiego pochodzenia, którzy szukają grantów na to, aby uczyć się w Polsce” – powiedział prof. Micgiel, dodając, że tym samym skupi się na szukaniu dodatkowych donacji, które pozwoliłyby na zwiększenie puli stypendialnej.

W rozmowie z „Nowym Dziennikiem” prof. Micgiel podkreślił, że planuje również zacieśnić współpracę z różnymi fundacjami działającymi w Polsce, w tym z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej czy Komisją Fullbrighta, które wspierają stypendystów z Polski i wysyłają ich do Stanów. „Współpraca z nimi w ramach stypendiów byłaby ułatwieniem dla naszej komisji stypendialnej. Co roku członkowie tej komisji jeżdżą do Polski na przesłuchania kandydatów, a ich jest coraz więcej” – powiedział prof. Micgiel.

Prof. Micgiel chce też rozwinąć współpracę z uniwersytetami w Polsce. Już od tego roku Fundacja jest współsponsorem wykładów amerykańskiego naukowca ds. nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. „Taką współpracę możemy nawiązać z innymi polskimi uczelniami. Już mamy potencjalnych kandydatów i partnerów, którzy podchodzą do rozmów z potrzebnymi na ten cel funduszami” – powiedział nowy szef Fundacji Kościuszkowskiej.

Jako administrator Fundacji Kościuszkowskiej prof. Micgiel za cel stawia sobie również zadbanie o budynek, w którym mieści się główna siedziba tej instytucji – przy 15 E. 65 Street na Manhattanie. „To piękny budynek, ale wymaga remontu. Został wybudowany podczas I wojny światowej i do tej pory nie przeszedł gruntownej renowacji na zewnątrz ani wewnątrz” – powiedział nowy dyrektor, dodając, że już podejmowane są kroki w celu rozpoczęcia kampanii gromadzenia funduszy na remont budynku.

„Profesor Micgiel to genialna osoba. Wie więcej o historii Polski niż ja i wiele innych osób. Nie ma lepszej osoby w Polonii niż on, której można by powierzyć kierowanie Fundacją. On może dla tej instytucji wiele zrobić” – powiedział Alex Storożyński, który Fundacją Kościuszkowską kierował przez ostatnie 5 i pół roku, a teraz związany z nią będzie jako członek Rady Powierników i doradca nowego dyrektora wykonawczego. Zawodowo natomiast Storożyński, który jest dziennikarzem, wróci do pisania i chce poświęcić się produkcji filmów (m.in. teraz jest w trakcie tworzenia filmu o Tadeuszu Kościuszce).

Oprócz nowojorskiej siedziby, Fundacja Kościuszkowska, która powstała w 1925 r., posiada również biura w Waszyngtonie i Warszawie. Ponadto w kilku miastach zamieszkałych przez amerykańską społeczność Fundacja prowadzi biura, w tym w Chicago, Filadelfii i Houston. Instytucja ta, której roczny budżet wynosi około 1,5 miliona dolarów, utrzymuje się głownie ze składek członkowskich, dotacji, darów i zapisów członkowskich, jak również z dorocznego balu organizowanego w hotelu Waldorf Astoria.

79. bal Fundacji Kościuszkowskiej odbył się w minioną sobotę, a jego gośćmi byli – oprócz przedstawicieli społeczności polonijnej – także m.in. wokalistka jazzowa Urszula Dudziak, śpiewaczka operowa Edyta Kulczak, aktor Paweł Deląg, aktorka Małgorzata Potocka, senator z Platformy Obywatelskiej Andrzej Person i mistrzyni olimpijska w narciarstwie klasycznym – Justyna Kowalczyk, która została uhonorowana podczas balu okolicznościowym medalem przyznawanym przez Fundację Kościuszkowską od 1955 r. dla osób zasłużonych dla Polski i polskiej kultury.

„Dziękuje polonijnym kibicom za to, że wstawali o 4 rano, aby móc mnie oglądać podczas olimpiady w Soczi” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Justyna Kowalczyk.
Doroczny bal Fundacji Kościuszkowskiej to również prezentacja debiutantek. W tym roku było ich cztery: Sophia Rose Kolankiewicz z New Hampshire, Aleksandra Mencel z New Jersey, Lauren Katharina Senko z Nowego Jorku i Monica Leigh Sincel z Ohio.

Autor: AS, LS