Program, który należy wspierać

Dwujęzyczność w PS 34 na Greenpoincie

514
Uczestnicy spotkania w PS 34 z uczniami będącymi ambasadorami dwujęzyczności w tej szkole / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przedstawiciele polonijnych organizacji i instytucji, dyrektorzy publicznych szkół średnich z Brooklynu oraz rodzice zaangażowani w rozwój dwujęzyczności mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje prowadzone w klasach z polsko-angielskim programem nauczania w szkole PS 34 na Greenpoincie. Wszyscy byli pod wrażeniem efektów oraz poziomu reprezentowanego przez uczniów.

W środę, 20 marca, w najpopularniejszej wśród Polaków greenpoinckiej szkole podstawowej PS 34 odbyło się spotkanie połączone z prezentacją lekcji w klasach, w których wprowadzono Dual Polish-English Language Program.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: konsul Kamil Henne, Bogdan Chmielewski, prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, dr Iwona Korga, prezes Instytutu Piłsudskiego, Monika Biłas-Henne z Instytutu Kultury Polskiej oraz Andrzej Cierkosz z Fundacji Dobra Polska Szkoła, a także dyrektorzy ze szkół średnich z 14. nowojorskiego dystryktu edukacyjnego: Maria Ortega (MS 126), Maria Masullo (MS 577) i Eric Windley (IS 318), a także Indiana Soto, dyrektorka PS 71 na Ridgewood. Obecni byli także członkowie Szkolnego Komitetu Rodzicielskiego PS 34 oraz zaproszeni rodzice uczniów tej placówki.

Wszyscy mieli okazję odwiedzić cztery klasy, w których dzieci uczą się w ramach dwujęzycznego, polsko-angielskiego programu wprowadzonego w PS 34 we wrześniu 2015 roku. Mogli nie tylko zobaczyć, w jaki sposób prowadzone są zajęcia, ale także porozmawiać z nauczycielkami i uczniami.

Uczniowie są bardzo aktywni podczas lekcji w dwujęzycznych klasach / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Akurat w tym dniu lekcje prowadzone były po polsku, więc można było usłyszeć, jak pięknie naszym ojczystym językiem posługują się zarówno dzieci mające polskie korzenie, jak i dzieci amerykańskie, bowiem takie też są w dwujęzycznych klasach (jest to wymóg programu).

Wizytatorzy byli pod wielkim wrażeniem poziomu reprezentowanego przez uczniów i nauczycieli, ale także różnorodności dwujęzycznych, a zwłaszcza polskich materiałów dydaktycznych zgromadzonych w poszczególnych klasach i przygotowanych przez nauczycieli prowadzących zajęcia.

W jednej z klas bohaterem lekcji był Mikołaj Kopernik / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Dwujęzyczny program w ciągu czterech lat bardzo się rozrósł, a wiele osób, które go wspierają, nigdy nie widziało jak on funkcjonuje. Nie miały okazji spotkać się ani z dziećmi, ani z nauczycielami, ani też zobaczyć klas. Doszliśmy do wniosku, że pokazanie im, jak wyglądają lekcje, będzie dla nich świetną okazją do zapoznania się z dwujęzycznym programem oraz zobaczenia, jak się on rozrósł, a także jak rozwijają się uczniowie” – wyjaśniła w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Carmen Asselta, dyrektorka PS 34 mówiąc o idei spotkania.

„Dla mnie ważne było również zaproszenie przedstawicieli szkoły PS 71 z Ridgewood, gdzie w ubiegłym roku ruszył Transitional Bilingual Education Program z językiem polskim. Chciałam również żeby dyrektorka tej szkoły mogła poznać wszystkich partnerów, z którymi PS 34 już współpracuje, oraz by nawiązała z nimi bliższy kontakt, a także by powstało partnerstwo pomiędzy obiema szkołami” – podkreśliła Alicja Winnicka, kurator 14. dystryktu.

Dyrektorzy szkół średnich obecni na spotkaniu otrzymali w prezencie pakiet polskich książek, które mają wzbogacić ich szkolne biblioteki. W każdej z nich (MS 126, MS 577, IS 318 oraz PS 71 na Ridgewood) jest bardzo dużo uczniów mających polskie korzenie.

„Mam wspaniałe wrażenia z tego spotkania. W szkole tej czuje się prawdziwego ducha nauki języka polskiego wśród dzieci oraz wspólnoty nauczycielskiej i rodzicielskiej. Warto wspierać taką inicjatywę. Wspieraliśmy ją i na pewno będziemy nadal wspierać” – podkreślił konsul Kamil Henne.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co nauczyciele tutaj robią, bo to jest ich zasługa oraz rodziców, którzy również mają duży wkład w ten program – stwierdził Bogdan Chmielewski, prezes PSFCU. – Jest to doskonały program, warty popierania, w dodatku przez wszystkie organizacje polonijne, ponieważ jest on naszą przyszłością” – zaznaczył szef PSFCU i dodał, że dzięki znajomości języka polskiego i angielskiego dostał wspaniałą pracę w tej instytucji. Taką też wiadomość przekazał dzieciom uczącym się w dwujęzycznych klasach.

„Być może w tych klasach są nasi przyszli pracownicy, a może nawet przyszły dyrektor wykonawczy” – uznał Bogdan Chmielewski.

„Jestem pod wrażeniem tego programu. Mam nadzieję, że również inne miasta pójdą w ślady PS 34 i zaczną uczyć języka polskiego. Mamy dużą społeczność polonijną w New Britain i New Jersey, więc jest okazja, żeby promować ten program także poza Nowym Jorkiem” – stwierdził Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej. Uczestnicy spotkania w PS 34 z uczniami będącymi ambasadorami dwujęzyczności w tej szkole

Obecnie w PS 34 jest około 80 uczniów korzystających z dwujęzycznego programu (od przedszkola do 3 klasy). Natomiast w całej szkole jest prawie 440 uczniów, z których niemal połowa ma polskie pochodzenie.

Klasy z dwujęzycznym polsko-angielskim programem wypełnione są polskimi pomocami i książkami / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK