Program Stypendialny PSFCU 2019 zrealizowany

190
Najwyższe stypendium – 5 tys. dol. – otrzymał Nicholas Kaponyas, studiujący pianistykę w Mannes School of Music. Obok niego stoją członkowie Rady Dyrektorów PSFCU (od lewej): Małgorzata Czajkowska, dr Iwona Korga, Krzysztof Matyszczyk, Małgorzata Gradzka i Leszek Wojtkowski

19. edycja Programu Stypendialnego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej rozpoczęła się w środę, 5 czerwca 2019 roku, w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington, NJ.

W czwartek, 6 czerwca, stypendia otrzymali studenci ze stanu Nowy Jork. Ceremonia ich wręczenia odbyła się w Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie.

5 czerwca, w Wallington, stypendia otrzymali absolwenci szkół średnich, którzy we wrześniu podejmą studia, oraz studenci uczelni wyższych w stanie New Jersey.

COŚ, CZEGO NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ

Cracovię wypełnili stypendyści i ich rodzice. Specjalnymi gośćmi byli konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski z małżonką Agatą. Przybyła też Anna Tracz, wiceprezes Centrali Polskich Szkół w Ameryce. Dla wszystkich gości został przygotowany smaczny posiłek oraz napoje. A czas umilały trzy piękne siostry: Julia, Gabriela i Laura Szafrańskie, które wystąpiły na scenie, prezentując piosenki w języku polskim i angielskim.

Siostry Szafrańskie (od lewej: Julia, Gabriela i Laura) świetnie śpiewały i bawiły gości

Do oficjalnego otwarcia ceremonii zaprosił Paweł Burdzy, rzecznik prasowy PSFCU. Wszyscy zaśpiewali najpierw polski, a potem amerykański hymn. Dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski powitał gości, członków Rady Dyrektorów Unii: Iwonę Korgę, Franciszka R. Piwowarczyka, Leszka Wojtkowskiego i Henry’ego Walentowicza, oraz menedżerów oddziałów w stanie New Jersey. Przypomniał, że Unia istnieje już 43 lata. Posiada 19 oddziałów w czterech stanach: Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Illinois. Niedługo osiągnie rekordową liczbę 100 tysięcy członków. „Naszą misją jest świadczenie usług finansowych na najwyższym poziomie oraz wspomaganie Polonii w jej codziennej działalności. Jednym z elementów tej misji jest Program Stypendialny. Nie ma drugiego takiego programu w Stanach Zjednoczonych. Jestem przekonany, że ten program będzie jeszcze długo istniał i że będziemy go wciąż rozbudowywać” – podkreślił dyrektor Chmielewski.

A potem wystąpił konsul Maciej Golubiewski. „Kiedyś byłem studentem w USA, więc wiem dobrze, ile studia kosztują pracy i pieniędzy i że niełatwo jest zdobyć pieniądze na pokrycie kosztów tych studiów – powiedział. – Dzisiaj taką wspomagającą instytucją jest nasza Unia. Ale też młodzi mogą studiować, bo wspierają ich rodzice. Gratuluję wam, drodzy rodzice, że rozumiecie, jak ważne jest dobre wykształcenie i że świetnie wychowujecie swoje dzieci. Ja reprezentuję Polskę w Stanach Zjednoczonych. Polska jest dzisiaj innym krajem niż jeszcze 10 czy 15 lat temu. Drodzy studenci, jeśli nie byliście jeszcze w Polsce, to proszę, jedźcie tam, a zobaczycie, jak się zmienia, jak się rozwija. Wiele firm amerykańskich otwiera w Polsce swoje filie i tam możecie w przyszłości znaleźć pracę. Jestem pewien, że jesteście z tego dumni, iż otrzymaliście stypendia wypracowane przez rodaków. I proszę, nie zapominajcie, że byliście stypendystami Unii” – podkreślił konsul Maciej Golubiewski.

PÓŁ MILIONA NA STYPENDIA

Dr Iwona Korga opowiedziała o pracy Komitetu Stypendialnego i jej wynikach. Przypomniała też o historii programu i jego idei. „Jako przewodnicząca Komitetu Stypendialnego Rady Dyrektorów miałam przyjemność bezpośrednio nadzorować tegoroczny Program Stypendialny naszej Unii – powiedziała dr Korga. – Program Stypendialny powstał w 2001 roku i od tamtej pory, wliczając w to tegoroczną, 19. edycję, razem z wami, drodzy laureaci, nagrodziliśmy już ponad 4300 osób, a łączna kwota środków przeznaczonych na stypendia wyniosła 5 milionów dolarów.

W tym roku Komitet Stypendialny nagrodził kolejnych 406 osób, a łączna suma stypendiów wyniosła pół miliona dolarów. Wśród stypendystów jest 280 maturzystów, którzy we wrześniu tego roku rozpoczną naukę w szkołach wyższych. Stypendiami nagrodziliśmy 116 studentów. Dodatkowo dziesięcioro młodych, zdolnych członków naszej Unii przebywa właśnie w Polsce na 10-dniowej wizycie studyjnej w ramach tzw. Programu Prezydenckiego pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, z którym spotkają się w Pałacu Prezydenckim.

Wspólne zdjęcie stypendystów z New Jersey, członków Komitetu Stypendialnego i przedstawicieli władz PSFCU

Chciałam wyrazić wielką radość, że co roku zwiększa się liczba młodych członków naszej Unii składających podania o stypendia. W tym roku wprowadziliśmy znaczącą modyfikację: wszystkie podania można było składać tylko drogą elektroniczną. Rekrutacja przeszła bez zakłóceń i po raz kolejny pobiliśmy rekord liczby nagrodzonych. 139 stypendystów pochodzi ze stanu New Jersey, 124 z Chicago i okolic, a 122 ze stanu Nowy Jork. Ale są też wśród nagrodzonych stypendyści zamieszkali w Pensylwanii, Connecticut, na Florydzie, a jeden mieszka w Kalifornii.

Szanowni stypendyści, kiedy patrzę na was, widzę młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie pełni marzeń, ambicji, talentów, ale jednocześnie już świadomych, że aby osiągnąć coś wartościowego w życiu, potrzebne są samodyscyplina, ciężka praca i umiejętność pokonywania własnych słabości. Dziękuję wam za trud, za wysiłek, za to, że wam wszystkim tak bardzo chce się być częścią polonijnej społeczności i dawać temu wyraz. Jednocześnie bardzo chciałabym, abyście nie zapominali ‚skąd wasz ród’, żebyście pamiętali o waszych rodzicach, nauczycielach, katechetach, ale także i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. To oni sprawili, że nie tylko w większości mówicie po polsku, czujecie się dumni będąc Amerykanami polskiego pochodzenia, ale także, że jesteście elitą Polonii w Stanach Zjednoczonych. Mam nadzieję, że przynajmniej część z was będzie pracowała w przyszłości w polonijnych instytucjach, a być może nawet w naszej Unii. Tylko razem możemy zbudować pomyślność społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych” – podkreśliła dr Iwona Korga.

PROF. CAROLINE CECOT

Przyjemną niespodzianką było zaproszenie przez dyrektora Chmielewskiego do wystąpienia Caroline Cecot – profesor nauk prawnych w Antonin Scalia Law School na George Mason University w Waszyngtonie, gdzie wykłada prawo środowiskowe i administracyjne. Absolwentka Vanderbilt Law School oraz Harvard University. Najpierw powiedziała po polsku, że jest jedną z pierwszych studentek, które otrzymały stypendium Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – i do dziś jest za to wdzięczna. Potem, już po angielsku, opowiedziała o swojej drodze naukowej. Podkreśliła, że dużo zawdzięcza rodzicom, którzy wyemigrowali z Polski do USA i to oni bardzo ją motywowali do nauki.

Prof. Caroline Cecot jest jedną z pierwszych studentek, które otrzymały stypendium z Unii. Opowiedziała o swojej drodze naukowej

Caroline Cecot jest bardzo młoda, a już osiągnęła znaczące sukcesy w swojej karierze – na pewno może być zachęcającym przykładem dla dzisiejszych studentów.

STYPENDIA DLA MŁODYCH I ZDOLNYCH Z NEW JERSEY

Stypendia wręczali członkowie Rady Dyrektorów PSFCU: Leszek Wojtkowski, Iwona Korga, Franciszek R. Piwowarczyk i Henry Walentowicz. Każdy ze stypendystów otrzymał czek, dyplom oraz książkę autorstwa Normana Daviesa „Trail of Hope: The Anders Army, An Odyssey Across Three Continents“ o armii dowodzonej przez gen. Andersa.

Stypendia w wysokości 1000 dol. odebrało 56 absolwentów szkół średnich w New Jersey. Otrzymali stypendia studenci, którzy studiują na II roku lub wyżej: siedmiu – w wysokości 1000 dol., a 13 – 2000 dol. Dwie studentki: Joanna Parton i Jacqueline Wachulec otrzymały najwyższe stypendia – po 5000 dol.

Natalia Dzietczyk, która otrzymała stypendium w wysokości 2000 dol., nie kryła radości i satysfakcji. „Jestem studentką II roku na Drexel University w Filadelfii. Studiuję civil engineering, czyli budownictwo lądowe i wodne. Przede mną jeszcze trzy lata studiów. Chcę w przyszłości pójść śladami Ralpha Modjeskiego i projektować mosty i autostrady w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata temu, kiedy skończyłam high school, po raz pierwszy dostałam stypendium z PSFCU – 1000 dolarów. To jest naprawdę duża pomoc w finansowaniu studiów. Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za tę pomoc”.

STYPENDIA DLA MŁODYCH I ZDOLNYCH Z NOWEGO JORKU

Młodzież maturalna oraz studenci pochodzący ze stanu Nowy Jork odebrali stypendia w czwartek, 6 czerwca, podczas uroczystości, która miała miejsce w Polskim Domu Narodowym „Warsaw” na Greenpoincie.

Jedną ze stypendystek została Aneta Kuclo, studiująca w CUNY Graduate School of Public Health. Obok niej stoją członkowie Rady Dyrektorów: dr Iwona Korga oraz Krzysztof Matyszczyk

Jedną z wyróżnionych studentek była Aneta Kuclo, która jest na studiach magisterskich w CUNY Graduate School of Public Health, a poza tym pracuje w organizacji POMOC (Polonians Organized to Minister to Our Community) na Ridgewood. „Jestem bardzo wdzięczna za to stypendium. Czuję się doceniona przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową i to mnie motywuje, żeby się jeszcze więcej uczyć oraz bardziej starać działać dla Polonii, a także odnosić sukcesy w szkole i w przyszłej karierze zawodowej” – stwierdziła Aneta Kuclo.

Nowojorscy stypendyści wraz z Komitetem Stypendialnym oraz zarządem i członkami Rady Dyrektorów PSFCU obecnymi na uroczystości

Najwyższe stypendium w Nowym Jorku, w wysokości 5 tysięcy dol., otrzymał Nicholas Kaponyas, student drugiego roku w Mannes School of Music. „Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie ze strony Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Cieszę się bardzo, że w ten sposób zostałem doceniony” – podkreślił młody i bardzo utalentowany pianista. Nicholas Kaponyas do tej pory wystąpił ponad 150 razy na różnych polonijnych imprezach, włącznie z recitalami w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, Balu Marszałkowskim w hotelu Marriott Marquis na Manhattanie oraz na Polsko-Amerykańskiej Gali w Waszyngtonie, DC.

ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA, WOJTEK MAŚLANKA/ NOWY DZIENNIK