Proklamacja nowego święta – Polonijny Dzień Dwujęzyczności

77

Już za niespełna miesiąc, 13 września, odbędzie się uroczyste proklamowanie nowego święta – Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Ceremonia będzie miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.

Pomysłodawcą wprowadzenia do kalendarza ważnych wydarzeń Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest portal DobraPolskaSzkoła.com, który przy realizacji tego projektu współpracuje z fundacjami: Dobra Polska Szkoła oraz Edukacja dla Demokracji i Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku. Honorowy patronat nad wydarzeniem, które od tego roku będzie obchodzone w każdą drugą sobotę października, objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Proklamacja nowego polonijnego święta będzie miała miejsce w niedzielę, 13 września, o godz. 4 ppoł. w Konsulacie Polskim na Manhattanie.

“Ustanowienie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności ma na celu przypominanie nam, Polakom zamieszkałym poza granicami Polski, o ogromnej roli, jaką w naszym życiu stanowi język ojczysty, oraz o tym, jak ważne jest przekazywanie go najmłodszym pokoleniom w celu podnoszenia ich świadomości kulturowej i pogłębiania wiedzy o kraju, z którego pochodzą ich rodzice – mówi Marta Kustek, redaktor naczelna portalu DobraPolskaSzkola.com. – To dzień, który ma przypominać rodzicom i wychowawcom, że głównie na nich spoczywa obowiązek i przywilej przekazywania polskiej mowy dzieciom wychowywanym w Stanach Zjednoczonych”.

Obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności będą także okazją, by pokazać Amerykanom, jak wiele polska kultura ma do zaoferowania oraz jak dużo Polacy wnieśli do tej pory do amerykańskiej kultury.

W uroczystości proklamacyjnej, podczas której konsul generalna RP Urszula Gacek ogłosi nowe polonijne święto, weźmie udział wielu gości. Wśród nich pojawi się m.in.: językoznawca oraz sekretarz Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk dr hab. Katarzyna Kłosińska.

Zostanie także zaprezentowane nagranie, podczas którego prof. Jan Miodek, który niestety nie będzie mógł osobiście przyjechać wtedy do Nowego Jorku, wygłosi wykład na temat istoty celebrowania języka polskiego. Z kolei polonijne dzieci, przy akompaniamencie znanych jazzmanów – Krzysztofa Medyny i Andrzeja Winnickiego, oraz grupy muzycznej Paderewski Quartet, zaśpiewają piosenkę stworzoną specjalnie na tę okazję przez Piotra Rudzińskiego.

Organizatorzy uroczystości zapewniają, że atrakcji w tym dniu – podobnie jak 10 października, kiedy to po raz pierwszy będziemy obchodzić Polonijny Dzień Dwujęzyczności – zaplanowanych jest zdecydowanie więcej. W ramach tegorocznych obchodów nowego święta zostanie zorganizowanych 6 całodziennych wydarzeń skierowanych zarówno do polskich, jak i amerykańskich rodzin. Odbędą się one w Nowym Jorku, w Mahwah, NJ, Copiague, NY, Bridgeport, CT, Bostonie, MA oraz w Denver, CO.

Szczegóły obchodów obu wydarzeń, które są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r. oraz kancelarię adwokacką The Platta Law Firm, można znaleźć na stronie portalu DobraPolskaSzkoła.com.

O Polonijnym Dniu Dwujęzyczności można będzie także poczytać w poniedziałkowym wydaniu “Nowego Dziennika”.

Autor: WueM