Promocja polskiej tożsamości Greenpointu

40

Rozmowa z Martą Pawlaczek, koordynatorką Greenpoint Arts Block Festival, wiceprezeską fundacji Culture Shock, która od dwóch lat promuje ciekawe uliczne wydarzenia nie tylko dla mieszkańców Greenpointu...

– Jeszcze nie ucichły echa ubiegłorocznego festiwalu, który po raz pierwszy fundacja Culture Shock zorganizowała na greenpoinckich ulicach w ramach projektu “Greenpoint. Przemiany”, a już przygotowujecie tegoroczny Greenpoint Arts Block Festival.
– Greenpoint Arts Block Festival to sąsiedzki festiwal uliczny, który odbędzie się w sobotę, 26 września, w godz. 11:00 rano-5:00 ppoł., na ulicy Leonard (między al. Norman i Meserole). Ma on na celu promocję polskich i lokalnych artystów, zaznaczenie polskiej tożsamości Greenpointu oraz integrację między wieloletnimi i nowo przybyłymi jego mieszkańcami. W ramach festiwalu zobaczyć będzie można stanowiska z pracami artystów, rękodzielników, lokalnych biznesów, posłuchać różnorodnej muzyki (koncerty klasyczne, folkowe, jazzowe), posmakować polskich, ale i włoskich, i hiszpańskich specjałów, spędzić miło czas z bliskimi, wziąć udział w zajęciach plastycznych, pograć w gry, malować, wycinać polskie wzory folklorystyczne, a nawet udać się na wycieczkę ze znanym na Brooklynie przewodnikiem Normanem Oderem.
Ten festiwal jest wspólną inicjatywą kilku organizacji i instytucji działających na rzecz Polonii i dzielnicy Greenpoint: Biblioteki Brooklyńskiej na Greenpoincie, fundacji Culture Shock, która realizuje od dwóch lat projekt “Greenpoint. Przemiany”, New York Dance & Arts Innovations oraz Slavic Art Ensemble, Dobrej Polskiej Szkoły i ArtBox Atelier. Wsparcie finansowe festiwalu, za które jesteśmy bardzo wdzięczni, okazali Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

– Skąd pomysł na taki festiwal?
– W zeszłym roku fundacja Culture Shock wraz z Biblioteką Brooklyńską zorganizowały pierwsze tego typu wydarzenie w ramach projektu “Greenpoint. Przemiany”. Festiwal spotkał się z pozytywnym odbiorem mieszkańców i uczestników. W czasie wydarzenia często podchodzili do nas młodzi Amerykanie, którzy nie zdawali sobie sprawy że Greenpoint był kiedyś w większości polską dzielnicą. Byli ciekawi, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat polskiej kultury, które są miejsca ważne i warte odwiedzenia. Mamy poczucie, że takie cykliczne wydarzenie realizowane w tej zmieniającej się dzielnicy mogą być bardzo pomocne w promowaniu kultury i polskiego dziedzictwa Greenpointu. Jest również okazją do spotkania, spędzenia miło czasu, zdobycia większej wiedzy o osobach i miejscach związanych z Greenpointem.

– Z myślą o kim organizowane jest wydarzenie?
– Na pewno o Polakach mieszkających na Greenpoincie i w okolicach, ale także o wszystkich nowych mieszkańcach tej dzielnicy, którzy nie znają jej historii i polskiego dziedzictwa, a chcieliby być aktywnymi członkami tej społeczności. Chcemy pokazać naszych polskich lokalnych artystów, plastyków, muzyków i organizacje, które działają na rzecz dzielnicy i Polaków, i jednocześnie promować polskie dziedzictwo Greenpointu i polską kulturę.

– Jakie są trudności w organizowaniu takiego wydarzenia?
– Ryzyko związane z pogodą, kwestie formalnych pozwoleń ze strony miasta, które trzeba uzyskać, by móc zorganizować wydarzenie na zamkniętej ulicy w Nowym Jorku. W zeszłym roku mieliśmy problem z samochodami zaparkowanymi na ulicy, mimo znaków od nowojorskiej policji zakazujących parkowania w dniu wydarzenia. Dlatego chcielibyśmy uczulić wszystkich przyjezdnych, by 26 września nie parkowali na Leonard, między Norman i Meserole Ave.

– Co poleciłabyś wyjątkowego w tym roku?
– Po zeszłorocznych doświadczeniach fundacji w organizowaniu festiwalu chcemy powtórzyć to, co cieszyło się dużym zainteresowaniem – przenośny zakład fotograficzny – możliwość zrobienia sobie zdjęcia polaroidem z całą rodziną, serię zajęć plastycznych, gier zabaw i konkursów dla dzieci. Wyjątkowo bogato i różnorodnie przedstawia się oferta koncertowa – będzie można posłuchać utworów polskich kompozytorów w wykonaniu tria smyczkowego, duetu flet i pianino – brazylijskie inspiracje, progresywnego folku, jazzu z nutą polskiego folku, któremu towarzyszyć będzie stepujący tancerz. Szczegółowy program występów, opis zespołów oraz repertuar dostępny będzie wkrótce na stronie wydarzenia na Facebooku – można ją znaleźć wpisując “Greenpoint Arts Block Festival” lub wejść na strony Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Wszystkie informacje zostaną też podane w “Nowym Dzienniku”.

– Czy można się jeszcze zgłaszać swój udział w festiwalu?
– Tak, jeszcze przez kilka dni, można zgłaszać swój udział, niemniej trzeba się pośpieszyć. Na ostatnie zgłoszenia czekamy najpóźniej do 14 września. Prosimy o e-maila: [email protected] lub telefon (646) 589-2060. Szczegóły formalne związane z uczestnictwem w wydarzeniu opisane szczegółowo są na stronie konsulatu http://www.nowyjork.msz.gov.pl

Autor: Elżbieta Popławska