Promocja polskości na Greenpoincie

8

Wystawa zdjęć, pokaz filmu oraz przedstawienie teatralne to tylko kilka elementów spotkania jakie miało miejsce w piątek na Greenpoincie. Polska dzielnica była także jego głównym tematem.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział z specjalnym spotkaniu zorganizowanym w sali centrum wellness Awakening na Greenpoincie zorganizowanym przez Fundację Culture Shock oraz Dobrą Polską Szkołę. Jego głównym celem było omówienie i zaprezentowanie efektów programów realizowanych przez te organizacje m.in. w polskiej dzielnicy.

Marta Pawlaczek, wiceprezes Fundacji Culture Shock, omówiła ubiegłoroczne akcje zrealizowane w ramach projektu „Greenpoint. Przemiany” oraz zaprezentowała film dotyczący tzw. American Dream osób mieszkających na Greenpoincie. Również Marta Kustek, redaktor naczelna portalu Dobra Polska Szkoła, i Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła, omówili ubiegłoroczne działania tej organizacji związane z promocją polskości, a także zaprezentowali specjalny film, przedstawiający jedną z największych ich akcji – Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

Wspomnieli także o sukcesie, jaki dzięki im staraniom udało się zrealizować w jednej z najpopularniejszych wśród Polaków szkół publicznych na Greenpoincie – PS 34. W placówce tej od września ub.r. uruchomiono pierwszy w całej metropolii nowojorskiej Dual Polish Language Program pozwalający na prowadzenie lekcji w dwóch językach – angielskim i polskim. Po prezentacji Fundacji Dobra Polska Szkoła okazało się, że wśród zgromadzonej publiczności były osoby chcące zaangażować się w tym roku w organizację Polonijnego Święta Dwujęzyczności na Greenpoincie, które odbędzie się w niedzielę, 16 października.

Prócz tego na spotkaniu można było zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiających „zapomniany” Greenpoint, czyli bardzo stare, a zwłaszcza pofabryczne rejony polskiej dzielnicy. Fotografie te zostały zrobione w ramach jednej z akcji realizowanej w ramach ubiegłorocznej edycji projektu „Greenpoint. Przemiany”. Podobnie było z przedstawieniem zaprezentowanym przez najmłodszych uczestników tego projektu. „Bajka o szczęściu” w wykonaniu kilkuletnich dzieci pięknie mówiących po polsku wywołała ogromne zainteresowanie uczestników spotkania, którzy nagrodzili małych aktorów wielkimi brawami.

Autor: WueM