Przed nami Ignacy Paderewski Tribute Gala

45
FOTO: THETOWNHALLORG

Już niebawem duże polonijne wydarzenie: Ignacy Paderewski Tribute Gala, koncert organizowany dla upamiętnienia przypadającej w tym roku 80. rocznicy śmierci Wielkiego Polaka, Ignacego Jana Paderewskiego, który objęliśmy swoim patronatem. Gala koncertowa odbędzie się 21 października w pięknym zabytkowym teatrze Town Hall na Manhattanie.

Ignacy Paderewski zmarł 80 lat temu w nowojorskim hotelu Buckingham na Manhattanie, dzisiejszym The Quin Central Park by Hilton Club.

W poświęconym twórcy koncercie udział wezmą znakomici artyści, laureaci wielu prestiżowych konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (rosyjski pianista Aleksander Kobrin), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu i X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Indianapolis, konkursów w Singapurze, Tajwanie i Japonii (tajwańsko-amerykański skrzypek Richard Lin), laureat Kościuszko Foundation Chopin Piano Competition i Jacob Flier Competition (Takeshi Nagayasu z Japonii) oraz Magdalena Stern-Baczewska pianistka, profesor muzyki i Dyrektor Music Performance Program na Uniwersytecie Columbia. Laureatka nagrody Ministra Kultury RP za wybitne osiągnięcia w promowaniu kultury polskiej za granicą.

Kenneth Merrill z kolei, amerykański pianista i dyrygent, współpracował z takimi artystami jak Gérard Souzay, Anna Moffo, John Aler, Anthony Dean Griffey, Charlotte Hellekant, Jennifer Aylmer, Randall Scarlata, Faith Esham, Ruth Golden, Jeanette Thompson i William Ferguson. Jako dyrygent operowy poprowadził Don Giovanniego Mozarta z Nevada Opera i Giulio Cesare Handla z Maryland Opera. Wystąpi też Kyoung Im Kim, pianistka z Korei Południowej, laureatka licznych konkursów.

Jako gość specjalny wystąpi Mary Ann McCormick, solistka Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mająca na koncie ponad 140 spektakli m.in. Valkyrie, Don Carlo, Carmen, La Traviata, The Magic Flute, L’Enfant et Les Sortileges, Rigoletto i Duchy Wersalu Johna Corigliano. W sezonie 2015 wystąpiła na scenie Metropolitan Opera jako Giovanna w Ernani Verdiego pod dyrekcją Jamesa Levine’a z Placido Domingo jako Carlo.

Amerykańska Polonia będzie miała okazję wysłuchać słynnych utworów polskich kompozytorów, poznać urok walców, preludiów, polonezów i nokturnów F. Chopina, posłuchać Poloneza Koncertowego H. Wieniawskiego, Legendę, Menueta i Krakowiaka Fantastycznego I. Paderewskiego.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im R. Dmowskiego i I. Paderewskiego, Kongresu Polonii Amerykańskiej w Waszyngtonie, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, we współpracy z licznymi organizacjami. Organizatorem koncertu jest Fundacja Kultury i Sztuki.

***

Bilety w cenie $40-$75 do nabycia na www.TicketMaster.com i www.thetownhall.org, w Town Hall Box Office na Manhattanie oraz w Polonia BookStore – 882 Manhattan Ave Greenpoint tel. (718) 389 1684.