Rankingi: gdzie zamieszkać w USA?

2438

W Stanach Zjednoczonych każdy może znaleźć odpowiednie miejsce do zamieszkania, dostosowane do jego oczekiwań, wymogów, a przede wszystkim zasobów portfela. Każdego roku różne agencje i portale starają się pokazać najatrakcyjniejsze miasta i regiony zebrane w zestawienia sporządzone na bazie wielu kryteriów.

Prezentujemy kilka różnych rankingów mających na celu przybliżenie najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miejsc do zamieszkania w USA. Przy analizie i opracowywaniu zestawień ich autorzy brali pod uwagę różne czynniki wpływające na komfort i jakość życia w różnych jego etapach. Oceny poszczególnych miast i rejonów powstawały przy użyciu danych z zaufanych źródeł, takich jak np. United States Census Bureau, Federal Bureau of Investigation, Department of Labor, Housing Market Affordability Index, Council for Community and Economic Research, a także opinii mieszkańców, którzy uzasadniali swoją decyzję o przeprowadzce w dane miejsce.

NAJLEPSZE MIEJSCE DO ŻYCIA
Portal internetowy U.S. News & World Report opracował i opublikował raport dotyczący najbardziej atrakcyjnych miejsc do zamieszkania. W rankingu przeanalizowanych zostało 100 najbardziej zaludnionych obszarów metropolitalnych. Miasta, które znalazły się na szczycie zestawienia, charakteryzują się nie tylko atrakcyjnością, ale przede wszystkim bardzo niskim bezrobociem i szeroką ofertą na rynku pracy, dobrą opieką medyczną, wysokim poziomem szkolnictwa, a także dobrą jakością życia. W raporcie analizowano przede wszystkim wskaźniki dotyczące:
– rynku pracy (stopa bezrobocia, zróżnicowanie ofert pracy, wysokość rocznego dochodu),
– rynku nieruchomości (ceny domów, podatki, opłaty za media, roczne koszty utrzymania dla właścicieli domów oraz najemców itp.),
– jakości życia (bezpieczeństwo, wskaźniki przestępczości, jakość opieki zdrowotnej oraz szkolnictwa, zadowolenie z życia wieloletnich mieszkańców, czas dojazdu do pracy oraz jakość usług transportu publicznego, opinia mieszkańców),
– stopnia migracji.

Pierwsza dziesiątka rankingu:
1. Denver. Ocena stolicy stanu Kolorado wynosi 7,8 punktu w 10-stopniowej skali. Populacja w całej metropolii to około 2 651 400 mieszkańców, średni roczny dochód wynosi 53 060 dol., a średni miesięczny czynsz – 998 dol. Za dom należy zapłacić średnio 301,3 tys. dol. Denver zdominowane jest przez ośrodki przemysłu lotniczego, samochodowego, metalowego, elektrotechnicznego, spożywczego i chemicznego. W mieście znajdują się siedziby wielu korporacji finansowych, banków i urzędów federalnych. W metropolii tej istnieje także polonijne środowisko, a nawet funkcjonuje jedna z nielicznych polskich parafii w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, skupiona wokół kościoła św. Józefa. Działa tam także polska szkoła dokształcająca, polski klub (Polish Club of Denver), kilka polonijnych restauracji i sklepów, a także wychodzi bezpłatny miesięcznik „Życie Kolorado”. Denver zostało założone w 1858 roku i w przeszłości stanowiło centrum górnictwa złota i srebra. W niedalekiej odległości od miasta znajduje się Rocky Mountain National Park. Ze względu na swoje położenie (5279 stóp n.p.m.) Denver nazywane jest „Mile High City” („Miasto na wysokości mili”).

2. Austin. Ocena stolicy stanu Teksas wynosi 7,7 punktu. Metropolię tę zamieszkuje około 1 835 000 osób, których średni roczny dochód oblicza się na 48 150 dol., a średni miesięczny czynsz – 1014 dol. Z kolei średnia cena za dom wynosi 240 tys. 1,4 procent mieszkańców stolicy Teksasu deklaruje polskie pochodzenie. W Austin istnieje bardzo zróżnicowany przemysł; a miasto to stanowi także duży ośrodek handlowy i kulturalno-naukowy. Funkcjonują tam dwa uniwersytety – University of Texas oraz University Village. Poza tym w Austin działa bardzo dużo klubów muzycznych, zwłaszcza bluesowych, oraz organizowanych jest wiele festiwali. Nie bez kozery miasto to określane jest jako „Live Music Capital of the World” („Światowa stolica muzyki granej na żywo”). Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo, a nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena Austina, zwanego także „Ojcem Teksasu”.

3. Fayetteville. Położoną na wyżynie Ozark, nad rzeką White, w północno-zachodniej części stanu Arkansas metropolię zamieszkuje prawie 483 400 osób. Ich średni roczny dochód wynosi 42 410 dol. Średnia cena domu to 177 200 dol., a czynsz 732 dol. Ogólna ocena Fayetteville wynosi 7,5 punktu, w 10-stopniowej skali. Miasto leży w regionie, który wraz z Bentonville, Rogers i Springdale doświadcza drastycznego wzrostu – przekształca się w centrum szkolnictwa wyższego, kultury i turystyki, a także handlu i przedsiębiorczości. Obszar ten znany jest także jako Northwest Arkansas. Jest on kolebką sieci Walmart i Tyson Foods. W Fayetteville znajduje się University of Arkansas. Metropolia przyciąga ludzi ze względu na dużą liczbę parków stanowych i szlaków turystycznych, a także terenów zielonych i placów zabaw. W mieście znajduje się także wysokiej klasy centrum sztuk scenicznych oraz wiele sal koncertowych. Założone w 1836 roku Fayetteville uzyskało prawa miejskie w 1859, które po utracie w 1867 roku ponownie odzyskało w 1906.

 

4. Raleigh, Durham i Chapel Hill. Trójmiasto, którego pierwsza z wymienionych miejscowości jest stolicą Karoliny Północnej, uzyskało 7,5 punktu. Zamieszkuje tu około 1 714 630 osób. Ich średni roczny dochód wynosi 47 430 dol. Za mieszkanie średnio trzeba tam zapłacić 899 dol., a za dom 215 730. Aglomeracja jest jedną z najszybciej rozwijających się w USA. W Raleigh swoją siedzibę mają North Carolina State University oraz Wake Technical Community College. Na terenie trójmiasta znajduje się wiele pięknych terenów zielonych, muzeów, galerii oraz sal koncertowych. Istnieje tam także bardzo dużo lokalnych mikrobrowarów.

5. Colorado Springs. Położone w środkowo-zachodniej części USA, w stanie Kolorado, na południe od Denver, otrzymało 7,4 punktu. Miasto zamieszkuje około 669 070 osób. Średni roczny dochód wynosi 46 520 dol., średni czynsz – 941 dolarów, natomiast za dom trzeba zapłacić średnio 221 520 dol. Colorado Springs cechuje się niskimi kosztami utrzymania, niską stopą bezrobocia i różnorodną ofertą rekreacyjno-rozrywkową. Dominuje tam przemysł optyczny, elektrotechniczny, precyzyjny i zbrojeniowy. Znajduje się tam dużo uzdrowisk oraz wiele ośrodków sportowych, a zwłaszcza narciarskich, takich jak Aspen i Vail. W Colorado Springs zlokalizowane są także Bazy Sił Powietrznych USA Peterson Air Force Base oraz Schriever Air Force Base, w której mieści się Główna Stacja Nadzoru systemu nawigacji satelitarnej GPS.

 

6. Boise, stolica stanu Idaho.

7. Seattle w stanie Waszyngton.

8. Waszyngton, D.C., stolica Stanów Zjednoczonych.

9. San Francisco w stanie Kalifornia.

10. San Jose w stanie Kalifornia, zlokalizowane w obrębie Doliny Krzemowej.

NAJTAŃSZE MIASTA DO MIESZKANIA
C, którzy nie chcą wydawać połowy swoich zarobków na czynsz lub płacić 4,50 dol. za galon mleka, powinny pomyśleć o przeprowadzce w inne, tańsze miejsca. Można je znaleźć w północnych stanach – od Ohio na zachód aż do Gór Skalistych – oraz środkowo-zachodnich częściach Ameryki. Miejsca, takie jak Springfield, MO, i Knoxville, TN, mogą być idealne dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze lub wyjść z zadłużenia. Tworząc ranking najtańszych miejsc do zamieszkania w Stanach Zjednoczonych portal SmartAsset wykorzystał m.in. informacje udostępnione przez Housing Market Affordability Index, dane dotyczące cen wynajmu mieszkań z US Census Bureau oraz koszty życia z Council for Community and Economic Research.

Pierwsza dziesiątka rankingu:
1. Buffalo, NY. Jego mieszkańcy od zawsze są rozdarci pomiędzy wschodnim wybrzeżem USA a północno-środkowymi stanami. Natomiast jeśli chodzi o koszty utrzymania, to ich wydatki są bliższe tym, którzy pochodzą z zachodnich rejonów Ameryki niż od strony Atlantyku. Średni miesięczny czynsz w Buffalo wynosi tylko 512 dolarów, to co prawda tylko o jeden dolar mniej niż mediana wynajęcia mieszkania w Cleveland, OH, ale aż o połowę mniej niż średnia cena wynajęcia apartamentu w Nowym Jorku.

2. Springfield, MO. Według U.S. Census Bureau mediana wartości domu w Springfield to 106 200 dol. Jest to kwota wyższa od sześciu najtańszych miast w USA z tego rankingu, jednak, jak zapewniają analitycy, dzięki bardzo niskim podatkom od nieruchomości mediana miesięcznych płatności związanych z zakupem domu w Springfield wynosi tylko 905 dol. i jest najniższa w porównaniu z jakimkolwiek innym większym miastem w Ameryce. To bardzo dobra okazja dla każdego, kto dysponuje małym budżetem i chce się stać właścicielem domu.

3. Fort Wayne, IN. Miasto leży w północno-wschodniej części stanu Indiana, w niewielkiej odległości od granic z Michigan i Ohio. Fort Wayne było początkowo miejscem, w którym znajdował się fort armii amerykańskiej, zbudowany przez Anthony'ego Wayne'a podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Obecnie życie w tym mieście nie jest już tak tanie, jak było wtedy, ale mimo wszystko trudno przebić średni miesięczny czynsz w Fort Wayne, wynoszący tylko 535 dol. Powiat Allen, którego władze mają siedzibę w Fort Wayne, jest również jednym z najtańszych powiatów w całej Ameryce.

4. Knoxville, TN. To jedno z najatrakcyjniejszych miast dla osób, które chcą się dobrze bawić i wieść imprezowe życie, nie wydając przy tym zbyt dużych sum pieniędzy. Idealne – jak twierdzą autorzy raportu – dla studentów. Według strony internetowej Numbeo.com koszty utrzymania zbliżają się tam do minimum, a przykładowo kufel piwa w średniej restauracji w Knoxville kosztuje zaledwie 2,5 dolara. Na taką cenę na pewno stać każdego, nie tylko studenta.

5. Jackson, MS. Według danych ze strony Numbeo.com, zajmującej się gromadzeniem informacji na temat kosztów utrzymania w miastach całego świata, bochenek chleba w Jackson kosztuje tylko 1,55 dol. w porównaniu do co najmniej 2,7 dol. w Nowym Jorku. Jednak nie tylko jedzenie jest tam tanie, mieszkanie również – średni czynsz w stolicy stanu Missisipi wynosi tylko 576 dol.

6. Birmingham, AL

7. Akron, OH

8. Shreveport, LA

9. Amarillo, TX

10. Detroit, MI

NAJLEPSZE MIEJSCA NA EMERYTURĘ
Jeśli senior wyobraża sobie emeryturę jako długoterminowy urlop, to prawdopodobnie będzie szukał miejsca, które oferuje dużo słońca i atrakcji związanych z rekreacją. Jednak przy podejmowaniu ostatecznej decyzji dotyczącej „miejsca na emeryturę” należy pamiętać, że okres ten może nawet trwać kilka dziesięcioleci. Tak więc okazuje się, że nie tylko pole golfowe lub korty tenisowe są ważne, ale także wiele innych czynników. Należy przed wszystkim zwrócić uwagę ma jakość opieki zdrowotnej, wysokość podatków i kosztów utrzymania, które będą miały potężnie znaczenie przy korzystaniu z emerytury. Należy jednak pamiętać, że żadne miasto w USA, a nawet na świecie, nie jest idealne dla wszystkich emerytów, ponieważ każdy ma inne zainteresowania, hobby, potrzeby itp. Zróżnicowane są również wysokości świadczeń emerytalnych, co na pewno ma wielkie znaczenie przy podejmowaniu ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru miejsca na spokojną jesień życia. Autorzy raportu podczas analizy, prócz jakości opieki zdrowotnej i łatwości poruszania się pieszo, brali pod uwagę m.in. bezpieczeństwo i wskaźniki przestępczości, atrakcje kulturalne i rekreacyjno-turystycze, rodzaj klimatu oraz koszty życia. Dane pochodziły m.in. z Agency for Healthcare Research and Quality, HealthView Services, Gallup-Healthways, Council for Community and Economic Research, FBI, Tax Foundation, National Oceanic and Atmospheric Administration, WalkScore.com, oraz Western States Arts Federation. Okazuje się, że mimo iż większość ludzi uważa, że najlepszym miejscem na jesień życia jest Floryda lub Arizona, to okazuje się, że ranking sporządzony przez portal Bankrate zawiera wiele miast położonych w południowo-wschodniej i północno-zachodniej części USA.

Pierwsza dziesiątka rankingu:
1. Arlington, VA. Na powierzchni 26 mil kw. znajduje się tam prawie wszystko, czego człowiek może potrzebować. Miejscowość, posiadająca klimat małego miasteczka, ma bardzo dużo różnych udogodnień oraz szeroką ofertę kulturalną. Działa tam wiele restauracji oferujących szeroki wybór różnych kuchni świata, a większość z nich znajduje się w odległości kilku przecznic od siebie. Mieszkając w Arlington nie trzeba posiadać samochodu, ponieważ wszędzie można dojść pieszo lub dojechać metrem. Zgodnie z Gallup-Healthways ludzie są tam sympatyczni, charakteryzują się dobrym samopoczuciem i zdrowiem oraz stabilnością finansową. Agency for Healthcare Research and Quality twierdzi, że zarówno Arlington, jak i cała Wirginia posiadają bardzo dobrą opiekę zdrowotną.

2. Franklin, TN. Miasto położone jest około 20 mil na zachód od Nashville, bardzo blisko międzynarodowego lotniska. Zarówno we Franklin, jak i w jego okolicy znajduje się bardzo dużo historycznych miejsc związanych z wojną secesyjną. Według HealthView Services w miasteczku tym zapewniona jest „nadzwyczajna” opieka zdrowotna, w dodatku opłaty z nią związane są poniżej średniej krajowej. Podobnie jest z kosztami utrzymania, co zapewnia Council for Community and Economic Research. W dodatku w całym Tennessee nie ma podatku dochodowego, z wyjątkiem dywidend i dochodów z inwestycji. Obciążenie podatkowe – zgodnie z Tax Foundation – plasuje ten stan na 47. z 50 pozycji. Ponadto Franklin, prócz małomiasteczkowego uroku, posiada bardzo niski wskaźnik przestępczości. Z danych FBI wynika, że w 2014 roku (ostatnie statystyki) nie doszło tam do żadnego morderstwa i było zaledwie 5 rozbojów.

3. West Des Moines, IA. Miasto to, zgodnie z Council for Community and Economic Research, charakteryzuje się bardzo niskimi kosztami życia, które są około 10 procent niższe od średniej krajowej. Mieszkańcy dają mu bardzo wysokie noty za stabilność finansową oraz poczucie bezpieczeństwa. Z danych FBI wynika, że w 2014 roku nie było tam ani jednego morderstwa, a nawet żadnego rozboju. Poza tym West Des Moines znajduje się także w czołówce miast oferujących najlepszą opiekę zdrowotną. Emeryci mają do dyspozycji kilka szpitali, w tym Iowa Clinic, UnityPoint oraz Mercy Medical Center. Dodatkowo seniorzy mają możliwość łatwego zdobycia dodatkowej pracy w handlu detalicznym i usługach.

4. Sarasota, FL. Pełna uroku miejscowość nad Zatoką Meksykańską, popularne wśród Polaków, w tym także mieszkańców Greenpointu, którzy wyjeżdżają, by spędzić jesień życia na Florydzie. Znajduje się tam jedna z najładniejszych plaż USA, z bardzo delikatnym białym piaskiem. Seniorzy mają tam także bardzo bogatą ofertę muzealno-kulturalną. Południowo-zachodnie wybrzeże Florydy, na którym leży Sarasota, doskonale nadaje się do pływania łódką, wędkowania, surfowania czy też narciarstwa wodnego oraz innych zabaw na wodzie i plaży. Miasto to posiada bardzo wysoką ocenę pod względem dobrego samopoczucia jego mieszkańców oraz kosztów życia, które tylko nieznacznie przekraczają średnią krajową.

5. Scottsdale, AZ. Miasto leżące na przedmieściach Phoenix bywa określane południowo-zachodnim Beverly Hills. W okolicy znajduje się wiele turystycznych atrakcji, jak np. 150-akrowy Pinnacle Peak Park oraz liczący 30 tys. akrów i prawie 170 mil szlaków McDowell Sonoran Preserve. Życie w Scottsdale charakteryzuje się dużym spokojem i komfortem. W jego okolicy – zgodnie z National Association of Realtor – mediana cen domów w ciągu pierwszego kwartału br. wynosiła 223 100 dol. Z kolei z danych  Council for Community and Economic Research wynika, że typowy lek na receptę kosztuje tam około 10 procent mniej niż średnia krajowa cena takiego medykamentu. W Scottsdale panuje bardzo ciepły klimat. Latem, a zwłaszcza w lipcu, najniższa średnia temperatura wynosi około 81 st. Fahrenheita (27,2 st. Celsjusza), a najwyższa 104 st. F (40 st. C). Z kolei w grudniu najniższa średnia temperatura sięga 42 st. F (5,6 st. C), a najwyższa 65 st. F (18,3 st. C).

6. Round Rock, TX
7. Glendale, CA
8. Cape Coral, FL
9. Charleston, SC
10. Kendall, FLf

Autor: OPR. WOJTEK MAŚLANKA