Rehabilitacja ruchowa dobra dla zdrowia

276
Urszula Brożek (z prawej) z Jackiem Kennedym – pierwszym pacjentem ze skierowaniem na rehabilitację. ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Po raz kolejny potwierdziły się znane prawdy, iż życiowe trudności, ostatnio – pandemia, tylko wzmocniły Polonię i bardziej zjednoczyły. Jedna z większych polonijnych społeczności zamieszkała na Long Island, skupiona wokół Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Herberta (550 uczniów, od przedszkola do matury), doceniła rodaczkę Urszulę Brożek i wspólnie z amerykańską grupą przyjaciół uczestniczyła tłumnie w otwarciu nowego gabinetu fizykoterapeutycznego w Copiague.

Uroczyste otwarcie odbyło się w niedzielę, 28 czerwca w godzinach popołudniowych. A dodatkowym powodem do celebracji był fakt, że Urszula Brożek otrzymała w maju od Departamentu Edukacji w Nowym Jorku tytuł bohatera rehabilitacji miesiąca.
Urszula Brożek jest magistrem rehabilitacji ruchowej, studia ukończyła w Krakowie w roku 1997. Tuż po studiach przyjechała do Stanów Zjednoczonych i natychmiast rozpoczęła pracę w klinice rehabilitacji. W zawodzie rehabilitanta przepracowała ponad 23 lata, a w trakcie swojej kariery zawodowej ukończyła wiele specjalizacji w USA. Specjalizuje się w terapii manualnej, kinesiotypingu, wadach postury, integracji sensorycznej, terapii dla dorosłych i dzieci.
Od roku 2002 Urszula Brożek pracuje dla NYC w Departamencie Edukacji, rehabilitując dzieci specjalnej troski, w tym dzieci autystyczne, z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa. W 2012 otworzyła prywatny gabinet rehabilitacyjny Allied Physical Therapy, aby pomagać również dorosłym.
Urszula Brożek podkreśla, że jest pasjonatką swojego zawodu, uwielbia pracować z pacjentami małymi i dużymi. Pomoc, którą oferuje, przynosi jej wielką satysfakcję. „Miłość do tego zawodu pozwalała mi przetrwać nawet najtrudniejsze chwile” – zwierzyła się na spotkaniu.

Na otwarcie kliniki Urszuli Brożek wraz z rodzicami przybyły także dzieci


Gdy w marcu 2020 r. została ogłoszona pandemia, zostały zamknięte szkoły i gabinety, przystosowała się w ciągu 24 godzin do nowych realiów i rozpoczęła trudną wędrówkę z internetową rehabilitacją – teleterapią. Z prośbą o wsparcie zwróciło się do niej wielu pacjentów, rodziców, nauczycieli i terapeutów. W takiej sytuacji skorzystała z pomocy swojej trójki dzieci i kręciła edukacyjne filmiki, a następnie umieszczała na YouTubie. Wymagało to wielogodzinnej pracy, wyobraźni i przede wszystkim chęci niesienia pomocy.
Tygodnie ciężkiej pracy przyniosły efekty i ogromną satysfakcję zawodową. W maju 2020 Urszula Brożek została nagrodzona przez NYC Departament Edukacji tytułem bohatera rehabilitacji miesiąca. W tak radosnej atmosferze, pokonując przeciwności pandemii, przeniosła swój gabinet rehabilitacyjny z Massapequa do Copiague, w samo serce Long Island. Podjęła tę decyzję, aby móc lepiej służyć Polonii amerykańskiej, której centrum na Long Island jest właśnie w tym miasteczku. Nowa lokalizacja umożliwi łatwiejszy dostęp do rehabilitacji ruchowej dla pacjentów polskiego pochodzenia.

Pani Susan, która jest odpowiedzialna w klinice za ubezpieczenia

SKUTKI PANDEMII – POMOC REHABILITANTA
Podczas spotkania rehabilitantka opowiedziała o skutkach pandemii, które dotyczą niemal każdego z nas. W tym czasie doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Brak szkół, możliwości interakcji międzyludzkich, utracone prace, zamknięte place zabaw i parki wytworzyły ogromny stres w społeczeństwie. Napięcia stresowe, bóle mięśniowe, bóle głowy, depresje – to tylko niektóre przykłady oddziaływania stresu na organizm ludzki. Brak ruchu ma ogromne skutki uboczne, podczas ćwiczeń fizycznych uwalniamy do naszego krwiobiegu hormony szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

Ćwiczenia pod okiem rehabilitantki Urszuli Brożek wykonuje Łukasz Dawidowski

Nowo otwarty gabinet to centrum rehabilitacyjne z nowoczesnym oprzyrządowaniem, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podczas otwarcia można było obejrzeć krótkie pokazy ćwiczeń, w których wziął udział (na ochotnika) Łukasz Dawidowski – właściciel Polish Crumbs Bakery. Na uroczyste otwarcie centrum małżeństwo Beata i Łukasz Dawidowscy przekazali kilka półmisków swoich przepysznych produktów: pączki, ciasteczka, zapiekanki itp. Z rodzicami przybyło wiele dzieci – każdy maluch otrzymał piłkę plażową i torbę z logo kliniki. Atmosfera była znakomita.

Marta i Walter Wesołowscy z Urszulą Brożek (w środku). Obie panie działają społecznie w Polonii of Long Island; pani Ula jako prezes organizacji, pani Marta – wiceprezes

CO OFERUJE CENTRUM REHABILITACYJNE W COPIAGUE?
W najbliższej przyszłości – oprócz standardowej opieki – planowane są zajęcia jogi dla najmłodszych, a wieczorami zajęcia taneczno-ruchowe dla dorosłych. Urszula Brożek ma wielką nadzieję, że dzięki holistycznemu podejściu do pacjenta, będzie mogła pomóc każdemu pacjentowi. „Zachęcam wszystkich, i tych najmłodszych i tych najstarszych, do częstego ruchu na świeżym powietrzu, spacerów i jakże potrzebnej interakcji międzyludzkiej – mówi nam rehabilitantka. – Jak udowodniły nam ostatnie miesiące, nie ma nic ważniejszego od zdrowia, a rehabilitacja ruchowa, jako metoda leczenia czy profilaktyka, jest nam w stanie pomóc i utrzymać zdrowie na optymalnym poziomie. Zapraszam na konsultacje”.

Allied Phisical Therapy
Urszula Brożek
517 Oak St nr B
Copiague, NY 11726
tel. (631) 608-1868, (718) 614-5149