Rehabilitacja – sposób na poprawę zdrowia

0
0

Urszula Brożek, magister rehabilitacji ruchowej, ukończyła studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Do Stanów Zjednoczonych przyjechała 1997 roku i zaraz rozpoczęła pracę zawodową w klinikach rehabilitacyjnych. Rok temu spełniła swoje marzenia i otworzyła własną klinikę.

Co to jest rehabilitacja ruchowa?

Jest to podstawowa dziedzina rehabilitacji. Korzystają z niej chorzy po urazach i zabiegach ortopedycznych, osoby ze schorzeniami neurologicznymi, chorzy po wypadkach samochodowych i w pracy, sportowcy, którzy po prostu dbają o zdrowie swoich mięśni i stawów. Dzieci z wadami postawy, wadami genetycznymi, porażeniami i uszkodzeniami narządu ruchu.

Jakie techniki rehabilitacji wykorzystuje pani w swojej klinice?

Jedną z technik rehabilitacji stosowaną w naszej klinice jest terapia manualna. Jej podstawą jest usuwanie patologicznych zaburzeń aparatu ruchu i przywracanie prawidłowych zakresów ruchomości, praktycznie bez użycia specjalnego oprzyrządowania – najważniejsze to sprawne ręce lekarzy i rehabilitantów. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać znaczne skrócenie czasu powrotu do zdrowia i ograniczenie stosowania farmakoterapii, czyli wyniszczających nasz organizm leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jeżeli skarżysz się na ból, ograniczenia ruchów, miałeś wypadek, uraz czy operację lub po prostu masz zmęczone mięśnie i narząd ruchu; zadzwoń i umów się na darmową konsultację z magistrem rehabilitacji ruchowej Urszulą Brożek w klinice rehabilitacyjnej Allied Physical Therapy PLLC w Massapequa na Long Island
Urszula Brożek ma 15 lat klinicznego doświadczenia w pracy z dorosłymi i dziećmi. Nie zwlekaj, pozbądź się bólu, popraw swoje zdrowie i jakość twojego życia.
Adres kliniki:
1148 Hicksville Rd
Massapequa, NY 11758
tel. 718-614-5149 po polsku
tel. 516-731-4700 po angielsku

Indywidualnie dostosowaną technikę manualną poprzedza dokładna diagnoza, postawiona przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę, która daje możliwość zastosowania terapii nakierowanej na przyczynę danego problemu.

W naszej klinice wykorzystujemy m.in. trakcje, mobilizacje i manipulacje. Dane techniki poprawiają ułożenie kości w stawie, a przez to poprawiają stan funkcjonalny i zmniejszają lub eliminują dolegliwości bólowe naszych pacjentów, jest to technika bardzo skuteczna w eliminacji bólu, przykurczy i ograniczenia ruchomości.

Inną techniką rehabilitacji, często zalecaną, jest masaż terapeutyczny. Jest to forma fizycznego oddziaływania na nasz organizm za pomocą bodźców mechanicznych, czyli ucisku na tkanki (mięśnie, więzadła, ścięgna), którego celem jest wywołanie odczynu miejscowego i ogólnego; czyli poprawy funkcji danego mięśnia lub innej tkanki miękkiej jak i całego organizmu.

Kolejną techniką stosowaną w naszej klinice są ćwiczenia terapeutyczne. Są to ćwiczenia z dziedziny sportu, jak i metody kinezyterapii. Najważniejsze to takie, których celem jest wszechstronny rozwój organizmu.

Czy oprócz wymienionych metod rehabilitacji ruchowej, może pani jeszcze coś zaproponować?

Ostatnio dość często w naszej klinice stosujemy metody tzw. plastrowania, czyli kinesiotaping. Jest to metoda, która polega na naklejaniu specjalnych plastrów. Technika ta ogranicza ból, leczy stany zapalne, zmniejsza opuchliznę. Jest to technika często nazywana “cudowną”, gdyż w połączeniu z innymi zabiegami przynosi niesamowite efekty.

Plastry używane do kinesiotapingu nie są nasączone żadną substancją leczniczą, są wodoodporne. Powinny być rozciągane tylko wzdłuż (czyli tak, jak pracujące mięśnie). Są także bardzo elastyczne, zbliżone grubością i ciężarem do skóry człowieka. Mogą być przyklejone do skóry nawet przez kilkanaście dni. Ich wykonanie zapewnia skórze „oddychanie” plastry przepuszczają powietrze i nie ograniczają  ruchów. Cała skuteczność metody tkwi w umiejętnym naklejeniu plastra – wzdłuż linii, według której pracują mięśnie. Wraz z rozwojem metody powstało mnóstwo sposobów aplikacji plastra. Powinien to robić wykwalifikowany specjalista, rehabilitant, który przeszedł specjalistyczny kurs kinesiotapingu.

Na które części ciała można nakładać te plastry?

Najczęściej terapii podlegają okolice szeroko eksploatowanych stawów – kolanowego, skokowego, ramiennego, łokciowego, nadgarstkowego, a także kręgosłupa – szczególnie jego część dolną (lędźwiową) lub górną (szyjną). Poza tymi okolicami specjaliści mogą zalecić naklejenie plastrów także w innych miejscach w zależności od objawów  pacjenta. Oprócz terapii leczniczej duże zastosowanie znajdują również w medycynie sportowej. Nakleja się je w celu odciążenia intensywnie pracującego mięśnia, wzmocnienia jego pracy. Zmniejszają ból i obrzęk, poprawiają krążenie, „nastawiają” staw w razie jego niewłaściwej pozycji czy ułożenia. Kinesiotaping jest odpowiedni dla każdego, u kogo występują przewlekłe bóle.

W rehabilitacji ruchowej wykorzystujemy również pole magnetyczne. Wywiera ono dobroczynny wpływ na większość procesów naszego organizmu. Znajduje zastosowanie w rehabilitacji osób po urazach, w leczeniu bólu i w innych chorobach. Rehabilitacja polega na wytworzeniu pola magnetycznego, które wspomaga gojeniu się ran. Krew dostarcza do tkanek więcej tlenu i substancji odżywczych. Na skutek tego uszkodzenie tkanki ma szansę szybciej się zagoić. Podobnie rzecz ma się ze złamaniami kości – pole magnetyczne przyspiesza zrastanie się kości. Wszelkiego rodzaju urazy, takie jak zwichnięcia, skręcenia, uszkodzenia więzadeł i ścięgien, stłuczenia i krwiaki regenerują się zdecydowanie szybciej, i to z o wiele lepszym efektem. Maleje przy tym prawdopodobieństwo zakażeń bakteryjnych i innych chorób skóry.

W terapii chorób mięśni i układu nerwowego stosujemy rehabilitacje prądem. Nowoczesna rehabilitacja nie może się obejść się bez jego pomocy. Zastosowanie prądu pomaga w walce z przewlekłym bólem i zmęczeniem mięśni, bólami stawów, opuchliznami, urazami. Prąd stosowany w rehabilitacji jest prądem o małej częstotliwości, generowany w formie impulsów. Ich działanie koncentruje się na polepszeniu ukrwienia tkanek, a co za tym idzie – ich lepszemu odżywieniu, przyspieszeniu tkankowego metabolizmu. Dzięki temu mięśnie szybciej się regenerują, organizm szybciej zwalcza procesy bólowe i choroby związane ze zwyrodnieniem tkanek. Prąd występuje tu w roli stymulatora, który pobudza nasz organizm do walki z procesami zwyrodnieniowymi.

Autor: EP