Retrospektywa Jana Sawki

70
Jan Sawka w swojej pracowni FOTO: ARCHIWUM ARTYSTY

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na retrospektywę Jana Sawki pt. „Miejsce pamięci (Pamięć miejsca)” w Samuel Dorsky Museum of Art (SDMA) w SUNY New Paltz, NY (12 lutego-12 lipca).

Jest to jedna z cyklu trzech największych wystaw solo artysty w USA – pozostałe będą miały miejsce w Robert and Frances Fullerton Museum of Art na California State University San Bernardino oraz w Wende Museum of the Cold War w Los Angeles. Na wystawie prezentowane są obrazy, akwaforty, ryciny, litografie i grafiki autorstwa mistrza w tej dziedzinie, które poruszają tematykę kolektywnej pamięci, tożsamości i wyobcowania poprzez wizualną narrację, czerpiącą z symbolizmu, surrealizmu i ilustracji, usytuowanej w krajobrazie Hudson Valley w Nowym Jorku.

Sympozjum dotyczące życia Jana Sawki oraz działalności artystycznej odbędzie się w Samuel Dorsky Museum of Art New Paltz 28 marca oraz w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku 29 marca. Panelistami będą: historyk sztuki w New Paltz – Beth Wilson, córka Jana Sawki oraz kuratorka wystawy – Hanna Sawka, współkurator wystawy i historyk sztuki – dr Frank Boyer, prof. historii sztuki w Bard College – dr Tom Wolfe, oraz krytyk sztuki z Nova Scotia, Kanada, a także znawca działalności Jana Sawki – Peter Schwenger.

Jan Sawka był polskim artystą wizualnym, malarzem, mistrzem rytownictwa, grafikiem, scenografem i architektem o międzynarodowym uznaniu. Jego prace znajdują się w ponad 60 muzeach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, w muzeach narodowych w Polsce (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław), Muzeum Izraela, Stedelijk w Holandii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie (Japonia) oraz Victoria and Albert Museum w Londynie. Plakat do sztuki „Exodus” w Teatrze STU był jednym z zaledwie dwudziestu wybranych do reprezentowania Polskiej Szkoły Plakatu na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) w Nowym Jorku w roku 2009.

Grafiki czyste Jana Sawki są największą kolekcją dzieł jednego artysty w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. W 1989 roku zaprojektował monumentalną scenografię z okazji 25-lecia zespołu Grateful Dead jako rozwiązanie obaw lidera zespołu, Jerry’ego Garcii, który uważał, że stadiony mają fatalne warunki koncertowe.

Jan Sawka urodził się w Zabrzu 10 grudnia 1946 roku jako syn matki lingwistki i ojca architekta. Jego dzieciństwo przypadło na najgorsze lata stalinizmu. Ojciec przez siedem lat był więziony ze względów politycznych.

Po przyjeździe do Nowego Jorku w 1977 roku ilustrował stronę opinii w „New York Timesie”. Prowadził aktywną karierę w galeriach w Nowym Jorku, Los Angeles i w innych miastach amerykańskich. Projektował plakaty, ilustracje oraz scenografie. Od 1985 r. do swojej śmierci (9 sierpnia 2012 r.) pracował w High Falls, niedaleko New Paltz.

Sawka miał ponad 70 wystaw indywidualnych, głównie malarstwa, w muzeach i galeriach międzynarodowych.

https://www.newpaltz.edu/museum/exhibitions/jan-sawka/