Ricardo Kruszewski – zdobywca Hornu

1
Ricardo Kruszewski w wykonanym własnoręcznie kajaku FOTO: Z ARCHIWUM R. KRUSZEWSKIEGO

Gościem Honorowym 23. Balu Podróżnika będzie Polak z Argentyny Ricardo Kruszewski! Człowiek legenda, ale w USA… bardzo mało lub zupełnie nieznany. Czy ktoś o nim słyszał? Czas go odkryć.

Ricardo Kruszewski to bardzo skromny i trochę tajemniczy człowiek, a zarazem wielki sportowiec i odkrywca, polski patriota i światowej klasy kajakarz.
Jest pierwszym w historii człowiekiem, który opłynął w kajaku przylądek Horn!
Ten sam Horn, który jest wyzwaniem, a zarazem postrachem żeglarzy, on pokonał w morskim kajaku, i to przez siebie zaprojektowanym i zbudowanym!
W 1986 roku w ciągu 15 dni pokonał 450 km z Ushuaia na Ziemi Ognistej, płynąc po wzburzonych wodach ścierających się ze sobą oceanów Atlantyckiego i Pacyfiku, gdzie kilkupiętrowe fale, wiatr i deszcz towarzyszyły mu przez większość czasu. Jaką musiał mieć odpornością fizyczną, jakim hartem ducha i umiejętnościami trzeba się wykazać, aby utrzymać się na wzburzonym morzu przez tyle dni, wiosłując często pod wiatr i morski prąd. Jakie cechy trzeba posiadać w swoich genach i charakterze, aby podjąć takie wyzwanie i spełnić swoje marzenie!

JAK RICARDO ZNALAZŁ SIĘ W ARGENTYNIE?
Znalazł się tam za sprawą swojego ojca, kapitana Mieczysława Kruszewskiego i matki Marii, którzy wyemigrowali do Argentyny z Wielkiej Brytanii w 1948 r. w poszukiwaniu nowego życia. Kpt. Kruszewski, razem z tysiącami innych zesłańców, przedostał się z dalekiej Syberii, gdzie został zesłany do łagru, do armii Andersa i z nią przebył cały szlak bojowy, walcząc między innymi pod Monte Cassino. Ryszard i jego trzej bracia wychowywani byli od dziecka w duchu polskości i pielęgnacji języka polskiego. Jego ojciec przez ponad 15 lat był prezesem wielu polonijnych organizacji, w tym Domu Polskiego w Buenos Aires.
Po wyprawie wokół przylądka Horn Ricardo stał się bohaterem narodowym Argentyny. Kilka lat później zorganizował i poprowadził pierwszą w historii wyprawę naukową morskimi kajakami do wybrzeży Antarktydy, nazwaną „Proyecto Orca Antartida”, pod patronatem Argentyńskiego Związku Kajakowego i ICF (International Canoe Federation).
Wszystkie te doświadczenia sprawiły, że zaczął na dużą skalę produkować kajaki morskie, i górskie, które podbijają nie tylko Argentynę, ale całą Amerykę Południową. Jednocześnie jest zapraszany na różne spotkania i kongresy. Przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza generalnego Argentyńskiego Związku Kajakowego. Uczy i inspiruje młodzież argentyńską do pływania kajakami i w ten sposób poznawania swojego kraju. Jest jednym z największych autorytetów kajakarstwa morskiego i górskiego w Argentynie.

RICARDO: JESTEM POLAKIEM!
Ten wielkiej klasy kajakarz i człowiek zawsze podkreśla, że wprawdzie urodził się w Argentynie, ale jest… Polakiem. Najwyższy zatem czas, aby poznać tego niezwykłego człowieka i jego wspaniałe osiągnięcia. Będzie do tego okazja podczas 23. Balu Podróżnika, który odbędzie się 1 lutego 2020 r. w sali balowej Royal Manor w Garfield, NJ.
Planowane są również co najmniej dwa spotkania z Ricardo Kruszewskim. Szczegółowe informacje podamy niebawem.