Rodzinne świętowanie w szkole w Garfield

23

Jako żeśmy Polacy, w tradycji to mamy i co roku o tej porze jasełka przedstawiamy, więc idziemy tu do was z przepiękną kolędą...


Jak co roku, w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki  w Garfield, NJ, miało miejsce  bożonarodzeniowe spotkanie. Świętowanie rozpoczęto w klasach. W odświętnej scenerii, w blasku zapalonej świecy, dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia. Magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia ogarnął całą szkolną społeczność, która zgromadziła się w sobotę, 20 grudnia, w sali pod kościołem św. Stanisława Kostki, aby wspólnie celebrować świąteczny czas. Spotkanie rozpoczęło się od życzeń, które złożyła uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim zgromadzonym sympatykom szkoły pani dyrektor Ewa Chętnik.
Następnie szkolne koło teatralne, prowadzone od lat przez panie Elę Hanakę i Natalię Stobierską, zaprezentowało kulminacyjny punkt świątecznego programu – jasełka. Tym razem mali aktorzy zaprezentowali widowisko, podczas którego „jak Polska szeroka, wspaniała, kolęda kolędników szukała”. I tak wraz z kolędą przemierzyliśmy polską krainę od Tatr do morza, odwiedzając regiony i miasta polskie, zapraszając ich mieszkańców do złożenia pokłonu Bożej Dziecinie. Puentą przedstawienia były słowa wypowiedziane przez Józefa:

Wie naród polski, kto szczęście dać może,
wśród burz da moc i wytrwanie.
Ufnie więc Matko daj im Dziecię Boże,
bo znasz Polaków męstwo i miłowanie.

Jasełka przygotowane i zaprezentowane z wielkim rozmachem zachwyciły różnorodnością form. Taniec i piękny śpiew kolęd w wykonaniu uczniów i absolwenta naszej szkoły Wiktora Ziółkowskiego, wspaniale dopełniały przedstawienie. Instrumentalną oprawę zapewnił pan Sławek Pobiarzyn (rodzic) oraz skrzypek Michał Kapolka – uczeń naszej szkoły, którego rodzice i rodzeństwo również zagrali w jasełkach. Tak więc było to nie tylko szkolne, ale i rodzinne świętowanie. Była to jeszcze jedna lekcja tradycji, kultury, geografii, a przede wszystkim wielka lekcja patriotyzmu.

Autor: EWA BLUJ