Rozdają serca i uśmiechy dzieciom

121

Fundacja Uśmiech Dzieci, poprzez swoją misję niesienia pomocy dzieciom poszkodowanym przez los, zyskała przychylność wielu wrażliwych ludzi w Polonii i w środowiskach amerykańskich biznesmenów.


Już od XIII wieku trwają dyskusje nad perpetuum mobile, ale do dzisiaj pozostały w sferze teorii. Podobnie wygląda sytuacja w charytatywnych organizacjach czy fundacjach. Nic się samo nie dokona. Tylko ludzie wrażliwi na cierpienie, biedę i poniżenie innych potrafią dokonać niebywałych przedsięwzięć. Są tacy wrażliwcy, którzy ciesząc się dobrym zdrowiem i sytuacją materialną, nie zamykają się w swoich pięknych domach, ale okazują współczucie, zrozumienie i niosą konkretną pomoc dla tych, których los potraktował inaczej, szczególnie dzieciom.

Fundacja Uśmiech Dzieci – Children’s Smile Foundation – została założona przez Krzysztofa Rostka. Pan Krzysztof, będąc na wakcjach w Polsce w 1999 roku, odwiedził dom dziecka w swoim rodzinnym mieście – Stalowej Woli. Dzieci były niesamowicie wdzięczne za każdą maskotkę czy łakocie, na które domu dziecka nie było po prostu stać. Zrozumiał wtedy, jak niewiele trzeba, aby dzieci były uśmiechnięte. Z grupą przyjaciół założył potem Children’s Smile Foundation, która wspomaga domy dziecka w Polsce, między innymi w Stalowej Woli, Jeleniej Górze, Białymstoku i Głowience.
11 lutego, w Polonaise Terrace na Greenpoincie, fundacja zorganizowała Bal Walentynkowy. Swoją obecnością imprezę zaszczycili: główny nowojorski rewident John C. Liu i Asher Novek, odpowiadający w urzędzie miasta Nowy Jork za współpracę m.in. z naszą grupą etniczną. Obecny był nowojorski konsul RP do spraw polonijnych Przemysław Balcerzyk wraz z małżonką. Licznie przybyli przedstawiciele najbardziej znanych polonijnych organizacji.
„Nowy Dziennik” od zawsze wspierał charytatywną polonijną działalność i kolejny raz potwierdził poparcie dla Fundacji Uśmiech Dzieci. Na bal przybył prezes „NDz” Leszek Sadowski z dyrektorką działu reklamy Delfiną Kozimor. Zaraz po rozpoczęciu imprezy przekazał na rzecz fundacji 1400 dolarów, które gazeta zebrała z reklam, w tygodniu poprzedzającym bal.

W balu uczestniczyli: Zofia Kłopotowska – wydawca i redaktor naczelna „Kuriera Plus”, Beata Pierzchała – prezes nowojorskiego oddziału „Super Exspresu”, pracownicy i wolontariusze Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii kredytowej z prezesem i dyrektorem wykonawczym Oskarem Mielczarkiem i Marzeną Wierzbowską – przewodniczącą Rady Dyrektorów. Przybyła prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających Dorota Andraka, nauczyciele i dyrektorzy wielu polonijnych szkół. Licznie stawili się przedstawiciele polonijnych firm i organizacji biznesmenów, którzy zawsze, kiedy nadarza się okazja wspierają fundację, m.in: Polish American Business Club, Inc. i Pulaski Association of Business and Professional Men.

Po raz trzeci, podczas Balu Walentynkowego, fundacja uhonorowała wyróżniające się osoby w charytatywnej działalności dla naszych dzieci, zarówno w Polsce, jak i w USA. W ubiegłym roku takie wyróżnienie otrzymała Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Uhonorowany został też ksiądz Piotr Żendzian z Holy Cross Church na Maspeth, NY. W tym roku ten zaszczyt przypadł Markowi Skulimowskiemu, który został odznaczony za „wspieranie Children’s Smile Fundation od pierwszych chwil jej powstania”.

Marek Skulimowski urodził się w Lubaczowie. Ukończył Technikum Elektroniczne oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Przemyślu. Tytuł magistra uzyskał w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował jako nauczyciel jezyka angielskiego. W latach 2001- 2006 pracowal w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku na stanowisku konsula. Zajmował się m.in. sprawami kultury, nauki i kontaktami publicznymi. W latach 2006-2009 pracował w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie na stanowisku radcy odpowiedzialnego za działalność kulturalną, kontakty z mediami, współpracę społeczną, politykę wewnętrzną oraz koordynację Roku Polskiego w Izraelu. W latch 2009-2011 był zastępcą konsula generalnego w Nowym Jorku. Jako konsul niejednokrotnie pomagał najmłodszym rodakom w trudnych sytuacjach życiowych, w jakich się znaleźli się w USA lub w trakcie przekraczania granicy.

Wspierał działalność Children’s Smile Fundation od pierwszych chwil jej powstania. Obecnie pracuje w firmie INGLOT w Nowym Jorku, jako dyrektor do spraw operacyjnych i marketingowych. Odznaczony został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Konkludując, można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że jest to człowiek, na którego w każdej sytuacji Polonia mogła i może liczyć.
Dyrektor wykonawczy fundacji Joanna Mrzyk, przy wsparciu całego zarządu, perfekcyjnie przygotowała imprezę. Było wiele atrakcji przygotowanych na ten wieczór, aby zdobyć jak najwięcej funduszy dla dzieci. Szczególnie imponująco wypadła aukcja, podczas której zebrano 6075 dolarów. Licytację poprowadził polonijny artysta Mieczyslaw „Mietko” Rudek. Zlicytowano plakaty sławnego polskiego plakacisty Rafała Olbińskiego, urokliwe dwa olejne obrazy młodego polonijnego artysty Bogdana Kujawskiego, portret papieża Tarii Partyki, rzeźbę – popiersie Jana Pawła II – autorstwa Karola Partyki. Całą stronę na ogłoszenia podarował „Nowy Dziennik”. Dochód zostanie przekazany na pomoc domom dziecka w Polsce.

Po pysznej kolacji i walentynkowych tańcach – do których przygrywał zespół The Masters – zorganizowano loterię. Z loterii uzbierano 2435 dolarów. Zostaną one przekazane rodzicom trzymiesięcznej Kayli Sutowski z Midlle Village, której tato – w wyniku nieszczęśliwego wpadku – został sparaliżowany. Fanty na loterię to były przede wszystkim kosmetyki firmy INGLOT, upominki zarządu fundacji oraz certyfikaty z American Travel Abroad.
Prezes fundacji Bogdan Chmielewski poprowadził Bal Walentynkowy z wielkim zaangazowaniem. Serdecznie podziękował wszystkim za przybycie i tym samym za sponsorowanie balu. Błogosławieństwa udzielił wielki przyjaciel Polonii, członek zarządu fundacji ksiądz Peter Żendzian. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Informacji o fundacji można zasięgnąć u Joanny Mrzyk lub na stronie internetowej: www.childrenssmilefoundation.com. Wpłaty można dokonać każdego dnia, wysyłając czek pod adresem:

Children's Smile Fundation
60-43 Maspeth Avenue
Maspeth, NY 11378
tel. (718) 894-64 43 lub (718) 416-1111
e-mail: [email protected]

Autor: ELŻBIETA POPŁAWSKA