Ryszard Kossobudzki nie żyje

0
1


Kossobudzki jako nastolatek był członkiem legendarnego batalionu „Gozdawa”, wraz z którym bohatersko walczył w Powstaniu Warszawskim, gdzie – wielokrotnie ranny – cudem uniknął śmierci. Po upadku powstania trafił do niemieckiego obozu dla jeńców wojennych, z którego udało mu się zbiec w 1945 roku. Został uratowany przez armię amerykańską. Po odzyskaniu wolności wstąpił do II Korpusu gen. Andersa i kontynuował walkę z Niemcami. Po zakonczeniu wojny pozostał w Londynie, gdzie ukończył Uniwersytet Londynski – Queen Mary College, uzyskując tytuł inżyniera cywilnego.

Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1956 roku, gdzie rozpoczął pracę przy projektowaniu i konstrukcji międzystanowego systemu autostrad w północno-wschodniej części USA. Pracując jako inżynier dla firmy Mueser Rutledge Consulting Engineers, pomógł w rozbudowie znanych budynków w Waszyngtonie, m.in. budynek Senatu, biblioteki Kongresu, ambasady kanadyjskiej oraz National Gallery of Art.

Był zapalonym biegaczem. Ukończył 30 maratonów, w tym: nowojorski, bostoński oraz wojskowy Marathon Marines, wygrywajac je w kategorii „70 plus”.

Historia życia Ryszarda Kossobudzkiego została opisana w książce pod tytulem „Cichy bohater: tajemnice z przeszłości mojego ojca”, której autorką jest sławna córka – Rite Cosby. Aktualnie jest ona jedną z największych gwiazd telewizji amerykańskiej.

Więcej informacji o Ryszardzie Kossobudzkim można będzie przeczytać w „Nowym Dzienniku” w środę, 11 lipca br.

Autor: GF